Luulen, että mulla on hiivatulehdus ja kävin apteekissa kysymässä, minkä hiivalääkkeen voin ostaa kun olen raskaana. He eivät oikein suostuneet suoraan minulle sellaista myymään, vaan kehoittivat ottamaan yhteyttä lääkäriini. Neuvolalääkärin työajat on samat kun minulla enkä voi töistä soittaa, niin tämä vaiva vain pitenee ja pitenee...
Kysynkin, miten "huolettomasti" voisin käyttää yhden hiivalääkekuurin? (näitä emättimeen laitettavia puikkoja) Vai onko niistä jotain vaaraa sikiölle?
Kysynkin, miten "huolettomasti" voisin käyttää yhden hiivalääkekuurin? (näitä emättimeen laitettavia puikkoja) Vai onko niistä jotain vaaraa sikiölle?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ostappa luontaistuotekaupasta Citricidal- greipinsiemenuutetta ja laita parafiiniöljyyn muutamia tippoja tätä uutetta, puoleen kahvikupilliseen 5-10 tippaa ja sekoita hyvin, EI MISSÄÄN NIMESSÄ ENEMPÄÄ
sitten kasta tamponi tässä liuoksessa ja laita emättimeen puoleksi tunniksi, toista 3-4 kertaa päivän aikana
Sitten ota yhteys lähimpään vyöhyketerapeuttiin ja kysy enempi neuvoja ja käy vaikka vyöhykehoidossa:)
apteekissa, että paras vaihtoehto on yhden pillerin kuuri, kun se on vain se yksi hoitokerta ja kerralla ohi.
Ja kysyin kyllä myös, että saanhan raskaana ollessa käyttää, sanoivat että saa!
Ja sitä asetinta mikäli sellainen on, ei saa käyttää, vaan pilleri sormin niin syvälle, kun onnistuu laittaa.
Itse olen raskauden aikana yhdesti laittanut eikä ollut sikiölle mitään haittaa!! :)
Minä käytin ihan alkuraskauden aikana canesten nimisen emätin puikon, sitä asetinta ei saa käyttää raskaana ollessa ettei se lääke mene liian syvälle, mutta muuten kysesistä lääkettä saa käyttää raskauden aikana jos on varma että kyse on hiivatulehduksesta!!
Canesten puikot ovat minusta hyviä, itse käytin sen päivän kuurin eli yhden 500mg.
ainakin minulle lääkäri määräsi sitä. Kolmen päivän kuuri ja auttaa
mulle ainakin neuvolassa sanottiin että vain ja ainoastaan se Canesten käy ja käyttö ilman asetinta.
Minullakin oli pari viikkoa sitten hiivaa ja neuvolalääkäri määräsi canesten puikkoja suoraan emättimeen ilman asetinta,mutta suositteli kylläkin 3 päivän kuuria.Sanoi, että kokemuksesta ne yhden päivän kuurit ei ole niin tehokkaita ja kuulema siten hiiva uusii usein. Ainakin tämä 3:n illan kuuri tepsi minulla ja oireet hävisivät. Nyt on taas kiva olo :)
olen kuullut että tuo gyno daktarin on joillekin pahentanut oireita jne.. tai sitten ei ole auttanut ollenkaan.. mä ainakin suosittelen tuota canestenia se on paljon parempi!!!!