Pontikka elikkäs kuutamosonaatti!
Tosta töllöstä tule sellaanen aikas tramatisoitu pontikankeittäjät kutvoselta ja kysyisin teiltä jotka jotain tietävätkin ( en siis kaipaa jotain lue juutupee ku..pää, tai poikaa tarjolla tai ime mun k..ua. ihan asialliset vastaukset piisaavat kiitos).. siis minua ihmetyttää kun äijjät keittää kaikemmailman alumiini pesusoikoissa ja tinaamattomilla kupari pannuilla etteivätkö saa kuparimyrkytystäkin metanooli kuoleman lisäksi?
Toisekseen kovat hanut tirraa siellä korvessa maissi ja omena ym bannaani tislettä niin miten muka voi jatkaa mäskiä tosta vaan jos viinan tulo jääkin kesken?
Siinäkin pannaan satakiloo sokeria ja vettä keitosmäskiin ja annetaan tuutin töristä!
Ei taira kyllä niin mennä ihan oikeassa elämässä, luulisi siinä parinviikon viiveen tulevan jos lirutukset loppuvat kesken.
Kolomanneksi isä ukkoo sanoi joskus kun olin kölövi ettei suomessakaan tartte välttämättä oliko hiivaa vaiko sokeria kun kahta suomalaista perusviljaa yhdistää.
Enpä kysellyt sen kummemmin eikä vaarivainaa selittänyt, nyttemmin tuli mieleeni kun tota ohjelaa oleb tällä uurella kierroksella sillai sivusilimällä katsellut silloin kun pokemonien peräs en juokse. Vitsi vitsi.
Mutta olisiko katoavaan kulttuuriin saatavana historiallisia totuuden ja kokemiksen tietotaito helmiä?
Joskus kysyin teiltä keittimistä ja raaka aineista, no silloin ei ihan kauheasti tullut tietoa mutta ihan asia kamaa kylläkin kiitos. Vieläkin voi kertoa omat tietotaitonsa ;)
Kiitos myös jos nytkin vastauksia saan ja suuri yleisö asiasta kiinnostuneita samalla.
Alan taitajat Kihniön ja ympäri piirikuntien!
Maissipiippu
1
371
Vastaukset
- käsinoja
Kuule kuutamosonaatti mitähän jos vetäisit kätees.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1499747Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1696149Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El335497Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1725451MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny64482Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään594453Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m883541Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783499En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102991Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1282950