Pontikka elikkäs kuutamosonaatti!
Tosta töllöstä tule sellaanen aikas tramatisoitu pontikankeittäjät kutvoselta ja kysyisin teiltä jotka jotain tietävätkin ( en siis kaipaa jotain lue juutupee ku..pää, tai poikaa tarjolla tai ime mun k..ua. ihan asialliset vastaukset piisaavat kiitos).. siis minua ihmetyttää kun äijjät keittää kaikemmailman alumiini pesusoikoissa ja tinaamattomilla kupari pannuilla etteivätkö saa kuparimyrkytystäkin metanooli kuoleman lisäksi?
Toisekseen kovat hanut tirraa siellä korvessa maissi ja omena ym bannaani tislettä niin miten muka voi jatkaa mäskiä tosta vaan jos viinan tulo jääkin kesken?
Siinäkin pannaan satakiloo sokeria ja vettä keitosmäskiin ja annetaan tuutin töristä!
Ei taira kyllä niin mennä ihan oikeassa elämässä, luulisi siinä parinviikon viiveen tulevan jos lirutukset loppuvat kesken.
Kolomanneksi isä ukkoo sanoi joskus kun olin kölövi ettei suomessakaan tartte välttämättä oliko hiivaa vaiko sokeria kun kahta suomalaista perusviljaa yhdistää.
Enpä kysellyt sen kummemmin eikä vaarivainaa selittänyt, nyttemmin tuli mieleeni kun tota ohjelaa oleb tällä uurella kierroksella sillai sivusilimällä katsellut silloin kun pokemonien peräs en juokse. Vitsi vitsi.
Mutta olisiko katoavaan kulttuuriin saatavana historiallisia totuuden ja kokemiksen tietotaito helmiä?
Joskus kysyin teiltä keittimistä ja raaka aineista, no silloin ei ihan kauheasti tullut tietoa mutta ihan asia kamaa kylläkin kiitos. Vieläkin voi kertoa omat tietotaitonsa ;)
Kiitos myös jos nytkin vastauksia saan ja suuri yleisö asiasta kiinnostuneita samalla.
Alan taitajat Kihniön ja ympäri piirikuntien!
Maissipiippu
1
267
Vastaukset
- käsinoja
Kuule kuutamosonaatti mitähän jos vetäisit kätees.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101711- 1711648
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691558Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231348Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901235Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c72985Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146983- 98937
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr191846Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud211801