Uusi W10 kannettava

Onko ollut ongelmia käyttöönotossa? Kaikenlaisia korjaus/vuosi päivityksiä tullut ja haluaisin tietää mitä on odotettavissa. UUSI Kone ollut kaapissa jo muutaman viikon koska en tiedä miten hankalaksi ja aikaa vieväksi sen käyttö kuntoon saaminen kestää. Ei ollut mitään epävarmuutta Vistan ja W7 kanssa,ne sai ilman ohjeita toimimaan.
Haluasin ja Odottaisin että koko W10 asennus prosessi jo sujuisi hyvin. W10 vaikuttaa huonosti tehdyltä sekavalta roskaläjältä.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"W10 vaikuttaa huonosti tehdyltä sekavalta roskaläjältä."

Sehän on juuri sitä, puolet käyttäjistä sietää sitä koska sai sen ilmaiseksi, toinen puolisko taas sietää sitä kun on pakko.

Ja vain hyvin pieni osa on niin älykästä porukkaa että kykenevät käyttämään jotain Linux Distroa. Valitettavaa mutta totta.

Äänestä

Tuskin mitään muuta kuin valtavasti päivitettävää.

1Äänestä

Ainahan Windowsin käyttöönottoon pitää varata aikaa, mutta ei se sinänsä hankalaa ole Kympissäkään.

Hiukan kärjistäen voisi sanoa päivityksiä tulevan niin paljon ja taajaan, ettei uuden koneen todellisesta ja lopullisesta suorituskyvystä meinaa saada selvää pariin päivään. ;)

Äänestä

W10 on tehty niin hankalaksi että täytyy tehdä ensin lista missä järjestyksessä ja miten asetuksia tekee. Tietoa ja ohjeita on etsittävä netistä jotta saa parhaan mahdollisen tietosuojan. Käytän W7 niin kauan kuin pystyn,ei ole vanha. Vältin W10 pakkosyötön täysinW Update asetuksillani. W7 Update ei toiminut kunnolla keväälä ja kesällä mutta onneksi lopulta sai päivitettyä kuntoon heinäkuussa.
Xp,Vista ja W7 ovat/ olivat hyviä mutta miksi piti tehdä ensin W8,josta ei kokemuksia,ja nyt W10. Android laitteet eivät ole ongelmallisia mitenkään.

Äänestä
  • Windows 10 joutuu vain päivittelemään. Kaatuilee , temppuilee Tietokoneen todelliseen käyttöön ei jää paljon aikaa. HP papilon on jämähtänyt täysin. Kumma että ne osasivat tehdä niin hyvän ohjelman kuin Windows 7, se sai asennettua, käyttäminen ei ollut ongelma. Windows on luultavasti tehnyt sopimuksen tietokoneen valmistajien kanssa. - SÄRJETÄÄN KAIKKI TIETOKONEET ja skaneerit, ohjelma Windows 10 niin saadaan markkinoille uusia koneita.

    Äänestä

  • kusetusohjelma kirjoitti:

    Windows 10 joutuu vain päivittelemään. Kaatuilee , temppuilee Tietokoneen todelliseen käyttöön ei jää paljon aikaa. HP papilon on jämähtänyt täysin. Kumma että ne osasivat tehdä niin hyvän ohjelman kuin Windows 7, se sai asennettua, käyttäminen ei ollut ongelma. Windows on luultavasti tehnyt sopimuksen tietokoneen valmistajien kanssa. - SÄRJETÄÄN KAIKKI TIETOKONEET ja skaneerit, ohjelma Windows 10 niin saadaan markkinoille uusia koneita.

    Aloittaja kysyikin Windows Kymppi esiasennettuna varustetun koneen käyttöönoton sujuvuudesta. Uudella koneella ei tietenkään ole ongelmia eikä hankaluuksia yhteensopimattomuuksien ja vanhentuneen raudan vuoksi.

    Äänestä

Windows 8.1:ssa laitteen käyttöön otossa tuli 52 päivitystä. Siinä vierähti tovi, kun kaikki oli asennettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


W10Kokemuksia kirjoitti:

Onko ollut ongelmia käyttöönotossa? Kaikenlaisia korjaus/vuosi päivityksiä tullut ja haluaisin tietää mitä on odotettavissa. UUSI Kone ollut kaapissa jo muutaman viikon koska en tiedä miten hankalaksi ja aikaa vieväksi sen käyttö kuntoon saaminen kestää. Ei ollut mitään epävarmuutta Vistan ja W7 kanssa,ne sai ilman ohjeita toimimaan.
Haluasin ja Odottaisin että koko W10 asennus prosessi jo sujuisi hyvin. W10 vaikuttaa huonosti tehdyltä sekavalta roskaläjältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu