Mitkä olisivat parhaita tapoja hyödyntää monivyöseitikkejä. Löysin koivukujalta pelkästään niitä. Sienet aika kuivia, joten paistaminen ei oikein tunnu järkevältä.
Monivyöseitikin käyttö
4
2738
Vastaukset
- SIENIMIES-1
Noiden kanssa kannattaa olla tarkkana että lajinmääritys tulee varmasti oikein.
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/sienet/monivyoseitikki
Kyllä niistä nestettä tulee kuumennettaessa kun niitä pilkkoo paljon paistinpannulle- tapio1234567
Ok. Olen ihan täysin varma noista. Kasvoivat koivurivistössä polkupyörätien vieressä rehevässä maastossa. Lähes saman näköistä vaskiseitikkiä vältän, koska samanlaisessa maastossa kasvaa mm. mesinuppiseitikki, jota pidetään lievästi myrkyllisenä (aiheuttaa lieviä mahavaivoja). En pysty varmuudella erottamaan vaskiseitikkiä lähilajeista siis.
PS. Samantapaisesta syystä en käytä melko harvinaista kuusiherkkusientä. Vaikka tunnistan sen melko varmasti, käytän vain ja ainoastaan puistoissa kasvavia pelto- ja nurmiherkkusieniä, koska rehevillä puistomaisilla alueilla ei koskaan kasva valkokärpässientä. - Anonyymi
tapio1234567 kirjoitti:
Ok. Olen ihan täysin varma noista. Kasvoivat koivurivistössä polkupyörätien vieressä rehevässä maastossa. Lähes saman näköistä vaskiseitikkiä vältän, koska samanlaisessa maastossa kasvaa mm. mesinuppiseitikki, jota pidetään lievästi myrkyllisenä (aiheuttaa lieviä mahavaivoja). En pysty varmuudella erottamaan vaskiseitikkiä lähilajeista siis.
PS. Samantapaisesta syystä en käytä melko harvinaista kuusiherkkusientä. Vaikka tunnistan sen melko varmasti, käytän vain ja ainoastaan puistoissa kasvavia pelto- ja nurmiherkkusieniä, koska rehevillä puistomaisilla alueilla ei koskaan kasva valkokärpässientä.Mesinuppiseiikki ja Vaskisetikki myrkyllisiä? Mistähän tämä tieto on lähtöisin? En ole koskaan kuulutkaan. Tuntuu kovin hatusta vetäistyltä.!? Phlegmagium alalajin sieniä jossa joitain syötäviä seitikkejä löytyy. Jos Kehnäsieni on hyvän makuinen niin tässä alalajissa niitä joitain löytyy. Seitikkien monista alalajeista ruokasieniä ei kannata juuri etsiä ja onhan muistettava vaaralliset myrkkyseitikit.
- Anonyymi
Keitin monivyöseitikkejä, ja niistä tuli sitkeitä, joten älä ainakaan keitä niitä, vaan mieluummin paista suoraan kuvina. Sieniä ei kuulemma myöskään saa liottaa vedessä, jos ne eivät ole myrkyllisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175093Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352008
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481878Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117947Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654