Onko kenelläkään vesiongelmia vedenlaadun kanssa.Minkälaisia,ja miten olet päässyt niistä.Kerro muillekin ?
Rautapitoinen vesi.
M.P
92858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko kaikilla hyvä vesi ?
95 % suomessa ihmisillä on kunnallinen vesijohto, niillä joilla on kaivo on tuo ongelma ja heitä on tosi vähän, siksi tulee myös vähän vastauksia...
sama kun kysyisit että onko poroaidan rakentaminen vaikeaa...
liioittelet......
tarkoitat kaivoa.Ei ole ongelmia.Pyrin Kerran vuodessa pumppaamaan tyhjäksi ja puhdistamaan.Myös uusin pohjalle vähän hiekkaa.
Jos alueen vesi on rautapitoista, voit hankkia suodattimen talon sisätilaan. Suodatinsäiliön sisälle laitetaan hiekkaa, johon rautahiukkaset siilaantuvat. Hiekkaa ei kovin usein tarvitse vaihtaa. Netistä löytyy varmasi valmistajan yhteystiedot. Rautainen vesi syövyttää nopeammin putkistoa ja esim hanojen ja wc-kalusteiden osia.
Jos käyttää kaivovettä, huomaa hyvin oltuaan poissa muutaman päivän poissa, miten rautaista vesi on kun hanan aukaisee.Rautapitoisen veden hiukkaset kerääntyvät myös vesivaraajaan.
Alueen rautapitoinen vesi merkitsee, että alueella on rautamalmia.
insinööritoimisto kaiko,helsinki.
Watman tekee parhaimmat suodatinlaitteet.Rauta lähtee ilman myrkkyjä ja laitteen automatiikka poistaa rautamössön automaattisesti viemäriin.Halpa käyttää 10 euroa sähköön ja joku kymppi massan lisäykseen vuodessa.Firma antaa toimintatakuun ja tekee tarvittavan testin 30 eurolla.
Vastaavaa paranneltua tekniikkaa löytyy kyllä muualtakin...
Eikä tarvitse edes lisäillä massoja.
En ole alan ammattilainen mutta selvitellyt aihetta jonkin verran koska kaivossamme on tähtitieteelliset rauta- ja fluoridipitoisuudet.
Ainakin Watman ja HOH Separtec toimittavat laitteistoja kaikkiin vesiongelmiin, molemmat vaikuttavat hyviltä.
Kannattaa aloittaa teettämällä kattava vesianalyysi (30-50e, esim. em firmat) koska eri aineet voivat vaikeuttaa toistensa puhdistamista, ja kannattaa samalla poistaa kaikki ongelmat (yhdistelmäsuodattimia etc).