Saako valtion maille rakentaa omia aitoja?

Periaatteenmies89

Onkohan tuo Fazerin aita Paarlammintiellä ihan laillisessa paikassa sillä näyttää että se on koko 200m matkan keskimäärin 50 senttiä valtion, veromaksajien rahoilla lunastaman kaistaleen sisäpuolella?
Kysehän ei ole suuresta maa-alasta mutta tämä on puhtaasti periaatekysymys joka kuuluu näin: voiko toisen maalle rakentaa aitoja, taloja, sahalaitoksia ja vaikka tuulimyllyjä näin kärjistettynä.
Tie on valtion maata. Pari vuotta taaksepäin, Destia tai joku muu yritys teki tielinjan mittauksen.

Tielinja merkattiin punaisilla lyhyillä muovisilla kepeillä. Vähän paksummilla kuin aurauskepit.

Yleisesti maanomistajat saivat korvauksen lunastetusta maasta.

Fazerin rakentama aita on n. 200 metriä pitkä. Se on keskimäärin 50 cm valtion maalla. Siis n. 100 m2 maata on "varastettu" tai otettu luvatta omaan käyttöön?

Kuvia aidasta:

http://tinypic.com/view.php?pic=f0xc1e&s=9
http://tinypic.com/view.php?pic=f38cis&s=9

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Periaatteenmies890
    • Munmaata

      Oho! Olis nyt ottanu kerralla reilusti, vaikka parimetriä paalusta.
      Että kehtaakin.

    • Röyhkeä

      Kaivoslaki sallii valtauksen mutta valtaus tarvii rekisteröidä.

      Saa nähdä minkälaisen riisiryynikaivoksen valtaaja aikoo joskus avata?

      Ahneus on sitä, että mikään ei riitä!

    • Aidaton

      Ruoveden kunta rakensi seurakunnan maalle kuntalaisten rahoilla aidan. Toisten maalle voi rakentaa toisten rahoilla Ruovedellä. Aidan omistaa se, jonka maalla se sijaitsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe