Onko teinipornon katsominen mielestänne moraalisesti oikein? Siitäkin huolimatta, että kuvissa/leffoissa esiintyvät tytöt/naiset olisivat täysi-ikäisiä. Ajan siis takaa sitä mielikuvaa, jota teinipornolla yritetään kaupata (=nuoret, kokemattomat teinit, joita vanhemmat miehet kuolaavat).
Teiniporno oikein?
alysa
49197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä kysymyksesi asettaa vastaajalle haasteen. Vastaus riippuu aivan siitä näkökulmasta, jolla katsotaan asiaa. Tässä on minun mielipiteeni asiasta.
Valmistajan näkökulmasta teinipornossa ei ole moraalisia ongelmia. Teinipornon tuottaminen on kannattavaa, laillista ja vastaa kuluttajien tarpeisiin. Kukaan ei ole esittänyt kiistatonta tutkintamateriaalia, että mielikuvat olisivat yksiselitteisesti syynä yksilöiden muuttuneeseen käytökseen. Tämä tarkoittaa sitä, että peli-, elokuva- ja pornoteollisuus ei voi olla vastuussa, mikäli joku tulkitsee tuotetun materiaalin loukkaavaksi tai provosoituu toteuttamaan omia mielikuviaan. (Sitähän suurin osa pelkää, että teiniporno provosoisi vääristyneeseen käytökseen). On kuitenkin todettava, että ne perverssit joilla on fiksaatio alaikäisiin, ovat luoneet mielikuvansa ihan itse. Se että onko pornolla (teinipornolla) tähän provosoivaa vaikutusta, on kiistanalainen. Ja tuosta asiasta kirjoitan kohta enemmän.
Käyttäjä eli kuluttaja: Ne jotka katsovat teinipornoa, tekevät sen mieltymystensä pohjalta. Ihmisille on normaalia ihannoida tervettä, nuorta ja hedelmällisyyttä edustavaa naista. Toisaalta, olen taipuvainen uskomaan, että teinipornon menestys pohjautuu siihen, miten pornon kautta yritetään myötäelää omaa nuoruutta. Meillä on omat fantasiamme nuoruudessa, ja vain hyvin harvat ovat olleet aktiivisia seksuaalisesti "teini-iässä". Katsomalla teinipornoa, mies yrittää samaistua miesnäyttelijään ja filmillä esitettyyn tilanteeseen. Tämäkään ei ole yksiselitteistä, koska suhtautuminen on jokaiselle yksilölle erilaista. En kuitenkaan näe kiistatonta moraalittomuutta, koska kyse on fantasiasta ja yksilöiden omasta seksuaalisuudesta. Mikäli paineet puretaan teinipornolla, on se jokaisen oma asia. En kuitenkaan pidä kovin hyvänä suuntauksena sitä, että jotkut filmit yrittävät provosoida fantasioimaan alaikäisistä ja naista alentavasta käytöksestä. Sellaiset kuluttajat on kuitenkin helppo saada koukkuun jo pelkän syyllisyyden avulla. On nimittäin todettu, että syyllisyydentunne pornon katselussa lisää jännitystä. (Katolilaiset lienee paras esimerkki siitä, mitä syyllisyys ruokkii)
Yhteiskunta: Ymmärtääkseen yhteiskunnan näkökulman, joutuisimme tutkimaan eri kulttuureja ja niiden tapoja käsitellä seksuaalisuutta. Tämä palsta ei kuitenkaan tarjoa kovin hyviä puitteita niin monimuotoiseen tarkasteluun, joten joudumme pitäytymään asiassa hyvin seikkaperäisesti yleistäen. Haluan kuitenkin huomauttaa, että Suomessa vallitsee aivan erilainen suhtautumistapa kuin esimerkiksi Yhdysvalloissa, Ransakassa, Englannissa, Espanjassa, Italiassa, Tsekeissä tai vaikkapa Japanissa. Suhtautuminen pornoon näissä maissa on kiinni niin monesta seikasta, että sitä ei voi käsitellä tässä. Mutta jos yleistietosi on hyvä, voit tehdä itse johtopäätöksiä siitä, miten yhteiskunta suhtautuu teinipornoon, ja näkeekö se siinä moraalittomuutta. Voit itse päätellä mistä erilaiset asenteet tulevat.
Mielikuvat: Kuten sanoin, palaan takaisin mielikuviin.
Itse en pidä esim. Max Hardcoren tuottamista filmeistä. En pidä tavasta jolla hän provosoi, enkä pidä tavasta jolla hän kohtelee naisia. Minun mielestäni hänen kaltaisensa pornotuottajat liikkuvat väärällä puolella moraalirajoja. Kun ajattelen seksiä, mieleeni kohoaa yksi mielikuva; sen pitäisi olla kiihottavaa. Miten tämä sitten tapahtuu? Minun tulisi löytää sellaisia filmejä, jotka vastaavat minun seksuaaliseen mielikuvitukseeni. Mutta vaikka tiedostan sen mikä minua kiihottaa filmeissä, en voi väittää että kaikkien pitäisi katsoa samanlaisia pornoelokuvia. Siksi minun on hyväksyttävä, että jokaisella on erilainen maku. En voi sietää tietynlaisia pornoelokuvia, epäilen että niitä katsovat henkilöt ovat moraalisesti epäilyttäviä (ehkä jopa älyllisesti taantuneita) mutta hyväksyn erilaisuuden. En kuitenkaan hyväksy sellaisia asioita, jotka ovat vahingollisia ihmisille. Siksi vastustan Max Hardcore-tyylistä teinipornoa. Minusta hän on rikkonut sen rajan, jota muut kunnioittavat. Hän jopa kusettaa malleja, koska näille ei kerrota siitä kohtelusta, johon he itsensä altistavat. Minusta sellainen käytös tulisi estää.
Mutta entäpä teiniporno yleensä? No ajattellaan ensin mihin teiniporno pohjautuu. Useimmiten teiniporno (riippuen edelleen yhteiskunnasta ja sen asenteista), pyrkii yleistämään fantasioita. On cheerleaderit, opiskelijat, gonzo jne. Tyypillistä on kuitenkin teinipornonäyttelijöiden ikä. Teinipornossa korostetaan nuoruutta. Filmit mainostavat näyttelijöiden ikää. Barely Eighteen, Just Teens, 18 . Tapoja on useita. Joissakin filmeissä korostetaan tyttömäisyyttä vaatteilla ja hiuksilla ("ponnarit"). Pienirintaisuus ja posliiniksi ajeltu alapää on yksi keino. Tosin karvojenajelu on arkipäivää pornossa, joten se keino on menettänyt tehonsa. Tiedän kuitenkin erään naisnäyttelijän, joka on n. 27-vuotias mutta ulkonäöltään n. 18-vuotiaan näköinen. Hän on ns. webmalli ja hän pitää omia sivustojaan, jotka ovat järjettömän suositut. Korostaakseen ulkonäköään, tämä Amberina tunnettu neitonen pitää vieläkin hammasrautoja. Moraalitontako? Minusta hän on keksinyt oivallisen tavan tienata elantonsa. (Ottaen huomioon, että pornoala on hänen oma valintansa).
Yhteenvetona: mielipiteeni tiivistettynä on tämä. En ole juurikaan huolissani pornon vaikutuksista tai niistä leffoista, joita markkinoilta löytyy. Suurin huolenaiheeni koskee näitä ääripään tekijöitä. Heille kun ei tunnu mikään riittävän ja sen takia he pyrkivät "säväyttämään" kohdeyleisöään uusilla ja inhottavilla ylilyönneillä. Onneksi tämä suuntaus ei ole levinnyt koko teollisuuteen, vaan pysyy edelleen ääripäänä.
Olen myös sitä mieltä, että pornon parissa työskentelevät ohjaajat ja agentit voisivat pääosin ottaa enemmän vastuuta informaation jakamisessa. Alalla toimii niin järjetön määrä tekijöitä, että on mahdotonta kontroloida kaikkia väärinkäytöksiä. Mutta mikäli uusille malleille kerrottaisiin paremmin siitä, mitä porno oikeasti on, säästyttäisiin monelta surulliselta kohtalolta.
Loppujen lopuksi olen taipuvainen uskomaan, että teinipornolla ei ole vaikutusta miesten suhtautumiseen tai käytökseen nuoria naisia kohtaan. Perustan ajatukseni sille huomiolle, että nuoret naiset osaavat nyky-yhteiskunnassa pitää puolensa. Mitä avoimemmaksi keskustelu seksuaalisuudesta muuttuu, sitä enemmän on tarjolla tietoa, jonka pohjalta ihmiset voivat muodostaa mielipiteensä. Demokratiassa meillä on yksilönvapaus valintoihin, joten kunnioitetaan tuota oikeutta. Puolustetaan kuitenkin niitä, joilta tuo oikeus on evätty vääryydellä. Puolustamisella tarkoitan sitä, että meidän on luotettava sananvapauden voimaan. Me emme voi kontroloida mielipiteitä ja asenteita, mutta me voimme kirjoittaa vapaasti. Ja mikäli tuota vapautta rajoitetaan, siihen syyllistyvä taho on rikkonut perusoikeuksiamme vapaassa yhteiskunnassa ja demokratiassa.
Tuota viestiäsi silmäillessä voi rivien välistä lukea hätähuutosi: "Munaa myös mulle! Miks vain nuoret parikymppiset teinitytöt saavat herkutella munalla? Minäkin haluan herkkupatukkaa!"
Riviesi välistä voi myöskin lukea sen että olet itsekin neitokaisena ollut kuolaamassa ikäjermujen perään, viekoitellen heitä naimaan itseäsi.
Sinun siis pitäisi ymmärtää se että kyllä tämänkin päivän teinitytöt ymmärtävät jotain hyvän päälle kuten sinäkin teinityttönä.
Minkä me vanhemmat, kokeneet veteraanit mahdamme sille että kaikki teinitytöt ovat jatkuvasti kimpussamme, kinuten meitä kanssaan sänkyyn?
He haluavat kokeneita miehiä eikä keskenkasvuisia poikia tyydyttämään itseään.
Pojanklopit elävät puutteessa kun teinitytöt haluavat meitä vanhempia miehiä.
Jos olet noin epätoivoinen niin kerro miten sinuun saa yhteyttä niin kyllä jokin pojankloppi samalla tavoin epätoivoissaan ja puutteessa tulee sinua panemaan.
Pääsevät harjoittelemaan ensi alkuun vanhalla, odotellessaan vuoroaan nuorempiin.
Samalla saat sinäkin kaipaamaasi munaa eikä sinun tarvitse mennä tuhlaamaan vähiä eläkerahojasi etelänmaihin ja siellä maksaa mustasta ja ehkäpä pilaantuneesta munasta.
Toivotan Alysa onnea munanmetsästyksessäsi!
Onko maturepornon katsominen mielestänne moraalisesti oikein? Siitäkin huolimatta, että kuvissa/leffoissa esiintyvät mummelit/vanhukset olisivat yli-ikäisiä. Ajan siis takaa sitä mielikuvaa, jota maturepornolla yritetään kaupata (=vanhat, kokeneet mummelit, joita nuoremmat miehet kuolaavat).
Onko ukkelipornon katsominen mielestänne moraalisesti oikein? Siitäkin huolimatta, että kuvissa/leffoissa esiintyvät ukkelit/papparaiset olisivat yli-ikäisiä. Ajan siis takaa sitä mielikuvaa, jota ukkelipornolla yritetään kaupata (=vanhat, kokeneet ukkelit, joita nuoremmat naiset kuolaavat).