Englantilaisille on selvinnyt, että heidän kaikki ulkomaiset kauppasuhteensa on määritelty EU-jäsenyyden puitteissa. Kun he nyt eroavat EU:sta, on kaikki sopimukset neuvoteltava alusta alkaen uudelleen. Siihen Englannilla ei ole osaavia työvoimaresursseja sillä tähän asti kaikki neuvottelut on hoitanut EU. Lisäksi suuret kauppakumppanit USA, Kiina ja Japani ovat jo käynnistäneet muita suuria kauppaneuvotteluita. On kyseenalaista miten ne priorisoivat melko pienen markkinan Englannin kanssa käytävien neuvottelujen tarpeen.
Näillä näkymin Brexit lykkäytyy ainakin viiden vuoden päähän.
Näillä näkymin Brexit lykkäytyy ainakin viiden vuoden päähän.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On se hyvä, että se oli Britannia eikä Suomi, joka päätti ensimmäisenä erota.
Nyt vaan seuraamme, mitä hyvää tästä populistisesta hankkeesta Britannialle koituu.
Japanilaiset yritykset ovat jo ilmoittaneet, että heidän on siirrettävä Euroopan tuotantolaitoksiaan Britanniasta muualle EU:n alueelle.
Finanssisektori on ollut suuri työllistäjä Britanniassa. Myös se siirtää paljon työpaikkoja muihin maihin. Suomella ja muilla EU:n mailla olisi nyt hyvä mahdollisuus houkutella yrityksiä ja työpaikkoja itselleen.
Itse en usko, että Brexsit toteutuu koskaan. Britannian hallitus tuntuu olevan ymmällään nyt ja ei osaa tehdä mitään. Lopulta järki voittaa sielläkin.