Kesyrotta ja "villirotta"

Rotaton

Hei

Tuli mieleen ajatus kun olen tutustunut rottiin. En siis tiedä vielä paljoakaan rotista mutta ajattelin, josko täältä löytyisi selvyys mieltäni askarruttavaan kysymykseen.

Onko kesyrotta ja villirotta sama asia? Millaisia eroja näissä on? Eikö kesyrotta ole ollut jos pitkään ihmisten lemmikkinä ja mahdollisesti eroavaisuuksia kun on erilaisia värejä yms. Vai voisiko villirotasta edes teoriassa saada kesyä? En kyllä tiedä miksi kukaan sellaiseen lähtisi mutta edes teoriassa :D

Olen ymmärtänyt että rottaa voisi kouluttaa suhteellisen helposti jos vain tietää mitä haluaa kouluttaa. Oletteko kouluttaneet rottianne vai onko rotat pääosin vain seurarottina?

Ystävällisin terveisin, Rotaton

1

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Kesyrotta ja villi isorotta on samaa lajia, mutta käyttäytymiseltään hyvin erilaisia. Villit rotat on jo nuorena paljon aggressiivisempia eikä ne välitä ihmisen seurasta, eli niistä ei saa samalla tavalla kesyä kuin satoja vuosia jalostetusta kesyrotasta. Joskus villirotta on päässyt astumaan kesyrottanaaraan vahingossa, ja tuloksena on poikasia joista ei oikein saa lemmikkinä pärjääviä, vaikka toinen vanhempi onkin kesy. Kesyrotalta puolestaan puuttuu luonnossa pärjäämiseen tarvittavia vaistoja ja se on liian luottavainen ja peloton. Villirotta esimerkiksi puree herkästi puolustautuakseen, kesyrotta ei oikeastaan koskaan vaikka sille tekisikin ikäviä toimenpiteitä.

      Rotan kokemukset ihmisistä vaikuttaa tietysti myös paljon. Samoin on myös epämääräisesti kasvatettu kesyrotta voi olla saanut villin luonteen ja epätoivottuja taipumuksia.

      Kesyrotan ja villirotan eroa voi ihan perustellusti verrata koiraan ja suteen, tai kesykissaan ja eurooppalaiseen metsäkissaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe