Esikoiset Ry liikkeen opetuksen mukaan vain uskomalla Raamattuun ja Jumalaan pelastuu. Tätä teidän on turha kiistää ja väittää olevan toisin, koska niin monilla eri otsikoiden alla täällä olette niin kertoneet.
Kaikki teot on teidän mukaan oman vanhurskauden tuotosta. Tätä teidän on turha kiistää ja väittää olevan toisin, koska niin monilla eri otsikoiden alla täällä olette niin kertoneet.
Tämä sotii jo Raamattua vastaan.
Ette taida uskoa.
Raamatussa on sana: usko ilman tekoja on kuollut.
Teidän mukaan jokaisesta kirkosta voi pelastua, jossa julistetaan Jeesuksesta. Tätä teidän on turha kiistää ja väittää olevan toisin, koska niin monilla eri otsikoiden alla täällä olette niin kertoneet.
Kuitenkin Raamatussa Jeesus opettaa, että on vain yksi kirkko, yksi usko ja yksi kaste.
Ei kaikista kirkoista voi pelastua, koska oppi ja usko ei ole puhdas.
Teillä ajatus on että mahdollisimman moni kuuluu täällä jo Kristuksen kirkkoon. Tätä teidän on turha kiistää ja väittää olevan toisin, koska niin monilla eri otsikoiden alla täällä olette niin kertoneet.
Näin se on, että maallinen järki ja liha sanoo että kaikkien tulisi saada pelastava oppi. Ja se on myös Jumalan pojan halu.
Mutta Raamatussa on sana, että vain harvat ovat valitut.
Tässä vain muutama esimerkki oppinne virheellisyydestä.
Kaikki teot on teidän mukaan oman vanhurskauden tuotosta. Tätä teidän on turha kiistää ja väittää olevan toisin, koska niin monilla eri otsikoiden alla täällä olette niin kertoneet.
Tämä sotii jo Raamattua vastaan.
Ette taida uskoa.
Raamatussa on sana: usko ilman tekoja on kuollut.
Teidän mukaan jokaisesta kirkosta voi pelastua, jossa julistetaan Jeesuksesta. Tätä teidän on turha kiistää ja väittää olevan toisin, koska niin monilla eri otsikoiden alla täällä olette niin kertoneet.
Kuitenkin Raamatussa Jeesus opettaa, että on vain yksi kirkko, yksi usko ja yksi kaste.
Ei kaikista kirkoista voi pelastua, koska oppi ja usko ei ole puhdas.
Teillä ajatus on että mahdollisimman moni kuuluu täällä jo Kristuksen kirkkoon. Tätä teidän on turha kiistää ja väittää olevan toisin, koska niin monilla eri otsikoiden alla täällä olette niin kertoneet.
Näin se on, että maallinen järki ja liha sanoo että kaikkien tulisi saada pelastava oppi. Ja se on myös Jumalan pojan halu.
Mutta Raamatussa on sana, että vain harvat ovat valitut.
Tässä vain muutama esimerkki oppinne virheellisyydestä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Missä kohdassa yllä puhuit virheellisestä opista tai oikeasta opista?
Kun ei ole elävää uskoa, niin ei ymmärrä oikean ja väärän opin eroitusta. Luulee vain väärän opin olevan oikeaa.
Kirkkiksille oikeaa oppia on turha selittää edes, kun he valehtelevat sen olevan väärää.
Jos heille tulee heräyksen aikoja, niin he tietävät, mistä avun löytää.
Tähän väliin voisikin taas kysyä, että miten käsitätte Ilmestyskirjan 7 Aasian seurakuntaa? Siellä ei ollut kahta samanlaista seurakuntaa, mutta ythtäkään ei käsketty lakkauttamaan. Ei mene jakeluun se että ,Kristuksen ruumis olisi näkyvä joukko, jonka voisi sanoa olevan täällä tai tuolla.
KUKA OLI SE JOKA SANOI NIIN: USKO ILMAN TEKOJA ON KUOLLUT. :
SE OLI JEESUKSEN VELI , JAAKOB JOK AOLI AIKA ITSE VANHURSKAS ..
JOPA SINÄ MÄÄRIN , ETTÄ JUUTALISET ANTOI HÄNELLE LIIKA NIMEN
VANHURSKAS JAAKOB. . SE EI OLLIT TARKOITUS , MUTTA SE VAIN
TULI HÄNEN KÄYTÖKSESTÄÄN ..
-
" USKO ILMAN TEKOJ A ON KUOLLUT !, HÄN OLI OTTANUT SELLAISEN
TAVAN ETTÄ SE SOPI NIIN USKOVAISELLE KUIN JUUTALAISELLE, KAIK-PUHUTTELI HÄNTÄ, VANHURSKAS NIMELLÄ. YMMÄRRÄTTEKÖ MIKSI?
ETTE? SIKSI KUN HÄN HALUSI YLIKAIKEN KELVATA KAIKILLE, ETTE OLISI
TULLUT RIITAA TAI TORAA,,
-
EHKÄ SIINÄ OLI YKSI SYY MIKSI HÄNET VALITTIIN SEURAKUNNAN PÄÄKSI .
44. KUN( SEPETEUKSEN POIKA JAAKOB. OLI MESTATTU ),VALITTIIN TILALE
JEESUKSEN VELI,TAI NUIINKUIN SILLOIN SANOTTIIN HERRANVELIVALITTIIN
KOSKA HÄN OLI LUKENEIN JA PÄTEVIN APOSTOLEISTA.
-
HÄN OLI 14 ,.TOISTA KAIKKIAAN, KUN OTETAAN HUOMIOON (MATTIAS, JOKA TULI JUUDAAN TILALLE. PAAVALI,JOKAOLI PAKANOIDEN APOSTOLI
JA JAAKOB ,HERRAN VELI ... MUTTA KAIKILLA EI OLLUT EVANKELIUMIA, KUN,.JUUDAS ISKARIOT KUOLI HÄNELLÄ OLI JOTAIN KIRJOITETTUA, MUT
EI TIEDETÄ ,TARKASTI KUINKA PALJON.. JA MITÄ HÄN KERTOI ,,
-
ALBINUS (62 TULI PORKIUS FESTUKSEN KUOLEMAN JÄLKEEN, ALBINUKSEN SAAPUMISEN VÄLILLÄ YLIPAPPI HANNAS / ANANUS II . (EVANKELIUMISSA MAINITUN HANNAAN POIKA ). LAITTOMASTI SUUREN NEUVOSTON KANS-SA TUOMITSI, JAAKOB VANHURSKAAN , JEESUKSEN VELJEN , JERUSALEMIN .
-
SEURAKUNTAJOHTAJAN ,KUOLEMAAN ,HERRAN (VELIPUOLI , ). SE OLI KRISTITTYJEN SEURAKUNTA ,EI JUUTALAISTEN ,. ) ALBINUS LÄHETTI SEN JOHDOSTA JO ENNENTULOAAN HANNAS II :LLE ANKARAT NUHTEET , JA HERODES AGRIPPA II ,EROTTI HÄNET VIRASTA , 62,
-
ALBINUS TULI OLI HETKEN JOHDOSSA J A SAI EROTA 63. SEURAAVA ALIKUNINKAS /MAA HERRA OLI GESSIUS FLORUS.( 64. 66 HÄNEN RAAKA
ASIAIN HOITO ,OLI OSA SYYNÄ JUUTALAISKAPINAAN , JA SOTAAN, JOKA
KESTI 66-70 HÄNEN AIKANAAN JUUTALAISET HYÖKKÄSIVÄT SYYS
KUUSSA JERUSALEMIIN TEMPPELINALUEEN LUOTEISKULMASSA OLEVAAN ANTONION LINNAAN (JOTA aPT. 22.22:24 .; 23:10 NIMITTÄÄ
"KASARMIKSI " ) JA TAPPOIVAT SIELLÄ OLEVAT KAIKKI SOTILAAT, ROOMALAISEEN VARUSKUNTAAN KUULUVAT. TÄSTÄ ALKOI SE SOTA..
-
SYYRIAN ; ROOMALAINEN LEGAARTTI (SINNE SIJOITETTUJEN SOTA-VOIMIEN YLIPÄÄLLIKKÖ ). CESTUIS GALLUS YRITTISYKSYLLÄ V,66 VALLOITTAA JERUSALEMIN, MUTTA VETÄYTYI POIS J AKÄRSI TAPPIOITA
TAISTELUSSA , JUUTALAISTEN KANSSA,. KEISARI LÄHETTI VESPANIUKSEN JOHTAMAAN SOTAA, JUUTALAISIA VASTAAN KAPINALLISIA VASTAAN .
-
LOPULLINEN JERUSALEMIN PIIRITYS ALKOI KEVÄÄLLÄ 70 MUISTAEN
JEESUKSEN SANAT, LUUK. 21.20 , JERUSALEMIN JA JUUDEAN KRISTITYT
KÄYTIVÄT HYVÄKSEEN VÄLIAIKAA JA MENIVÄT JORDANIN ITÄPUO-LELLE, PELLAN SEUDULLE , JOKA KUULUI DEKA POLILIN ALUEESEEN EIKÄ
MUKANA SODASSA ,. KUN VESPANUS NERON EROTTAMISEN JA ITSEMURHAN JÄLKEEN OL IHUUDETTIIN KEISARIKSI ,.
-
HÄNET POIKANSA TIITUS JOHTI SOTATOIMIA , VALLOITTAEN JA HÄVITTÄEN JERUSALEMIN V. 70 SEN TEMPPELI TUHPOUTUI TULI-PALOSSA SIITÄ HUOLIMATTA, ETTÄ TIITUS YRITTI SÄÄSTÄÄ SEN . SIITÄ "PELASTETTUA " KALUSTOA , mm. 7-HAARAINEN LAMPUN JALKA , JOKA ISO TÄYTTÄ KULTAA, JOK AOLI TEHTY ÖLJY PUTKILLA ETTÄ SE SAATTOI PALAA YHTÄJAKSOISESTI, VAIKKA ÖLYÄ TANKATTIIN TOISESSA PAIKASSA , SUITSUTUS ALTTARI , JA PASUUNOITA OLI NÄTTEILLÄ TIITUKSEN RIEMUKULKUEESSA. , TIITUKSEN TRIUMFIPORTISSA, .
-
USEIN MAITTU JOSEFUS OLI JUUTALAISTA PAPILLISTA HASMONEALAISTA SUKUA,. HÄN VASTUSTI KAPINA , ROOMALAISIA VASTAAN. KUNSE ALKOI , HÄN LOHTI GALILEAN PUOLUSTUSTA , ERITYISESTOI JOTAPATAN KAUPUNGIN . ROOMALAISTEN VALLATESSA
SEN JOSAFUS ANTAUTUU VESPANIUKSLLE KOHDALLA, KUN HÄN HÄNEN POIKANSA TULI TIITUKSEN TULEVAN KEISARIKSI ,J ATÄMÄ PIAN TOTEUTUIVESPASIAANUKSEN KOHDALLA ENNUSTI TÄMÄN PÄÄSI HEIDÄN SUOSIOON ..
-
JERUSALEMIN PIIRITYKSEN AKIKANA ,HÄN TOIMI TULKKINA JA KOETTI SAADA PUOLUSTAJAT ANTAUTUMAAN , KOSKA TIESI SEN AINOAKSI TAV
AKSI , MILLÄKAUPUNKI VOITIIN PELASTAA,TUHOLTA,, .
SEN HÄVITYTYKSEN JÄLKEEN HÄNKIN ASETTUI ROOMAN , JOSSA ELI VESPASIAANUKSEN JA HÄNEN POKIEN KANSSA TII DOMITIAANUS SUOJATTINA, OMZAKSUEN HEIDÄN SUKUNIMENSÄKIN . SIKSI HÄNET TUNNETAAN FLAVIUS JOSEFUKSEN NIMELLÄ. .
-
HÄNEN KREIKANKIELISINÄ, SÄILYNEET TEOKSENSA , JUUTALAISSOTA, .
JUUTALAISTEN HISTORIA. JA APIONIA VASTAAN (TUNNETUT LATINALAISET NIMILLÄ. BELLUM JUDAIKUM. ANTIQUINTATES JUDAEORRUM JA CONTRA APIONEM ) OVAT LIKUISISS AASIOISSA AINOAT HISTORIALLISET LÄHTEET. VAIKKA JOSEFUSKSEN "TENDENSSINÄ." NIISSÄ ONKIN OMAN KANSAN PUOLUSTUSTAMINEN, (JOSTA HÄNTÄ TUSKIN ON SYYTÄ MOITTIA , NIILLÄ ON SUURI HISTORIALLINEN ARVO, . HÄNEN TEOKSISTAAN TÄRKEIN ON ,JUUTALAISUUDEN HISTORIA ,(JOHON VIITTAAMME LYHENTEELLÄ ANTIQ. ) SE VALMISTUI V.93 JOSEFUS KUOLI n. 100.
SUURIN PIIRTEIN SAMAAN AIKAAN KUIN JOHANNES. SEPETEUKSEN POIKA...
-
Aasiassa kristillisyys oli levinnyt useille paikoille. Se oli sama kristillisyys. mutta seurakuntiin oli tullut muutoksia ja niistä nuhdeltiin seurakuntien saarnaajia. Ei Johannes eikä muutkaan apostolit kirjoita useammille seurakunnille samoilla paikkakunnilla.
Pietari luettelee kirjeensä alussa viisi paikkakuntaa. Hän mainitsee myös Aasian, jossa ehkä silloin on ollut ne seitsemän seurakuntaa:
1. Pietari, Jesuksen Kristuksen apostoli, valituille muukalaisille, hajalla asuvaisille Pontossa, Galatiassa, Kappadokiassa, Asiassa ja Bityniassa,
2. Isän Jumalan aivoituksen jälkeen Hengen pyhittämisen kautta, kuuliaisuuteen ja Jesuksen Kristuksen veren priiskottamiseen: armo ja rauha lisääntyköön teille!
Monet näkevät punaista, kun kuulevat sanan kuuliaisuus. He pitävät, ettei Pyhän Hengen äänelle pidä olla kuuliainen. Siksi he ovat perustaneet uuden seurakunnan, ettei tarvitse kuulla synnin nuhdetta.
Samoin nyt ne, jotka on pantu hallitsemaan seurakuntia kirjoittavat seurakunnille, ainakin Suomeen, Länsi-, Itä-ja Pohjois- Norjaan, Tanskaan. Amerikan Yhdysvaltoihin ja Kanadaan.
Paavali kirjoittaa Galattalaisille:
6. Minä ihmettelen, että te niin pian annatte teitänne kääntää pois siitä, joka teitä Kristuksen armoon kutsunut on, toiseen evankeliumiin,
7. Joka ei muuta ole, vaan että muutamat eksyttävät teitä ja tahtovat Kristuksen evankeliumia toisin kääntää.
8. Mutta ehkä me taikka joku enkeli taivaasta saarnais teille toisin evankeliumia, kuin me olemme teille saarnanneet, se olkoon kirottu!
9. Niinkuin me ennen sanoimme, niin minä vielä sanon: jos joku teille toisin saarnaa evankeliumia, kuin te ottaneet olette, olkoon kirottu!
10. Saarnaanko minä nyt ihmisten eli Jumalan mielen jälkeen? eli pyydänkö minä ihmiselle kelvata? Sillä jos minä tähän asti olisin tahtonut ihmisille kelvata, niin en minä olisi Kristuksen palvelia.
11. Mutta minä teen teille tiettäväksi, rakkaat veljet, ettei se evankeliumi, joka minulta saarnattu on, ole ihmisen jälkeen.
12. Sillä en minä ole sitä ihmiseltä saanut enkä oppinut, vaan Jesuksen Kristuksen ilmoituksesta.
Tämä sopii myös tähän aikaan. Seurakunnan vanhimmat ja uskolliset työntekijät eivät ole saarnanneet ihmisten mielten jälkeen ja siksi ne, joille se oppi ei kelpaa, on eksytetty pois totuudesta. Ei voi olla kahta totuutta tai useampaa totuutta, vaan ne jotka eksytyvät toisia muualle, ovat kirottuja.
Jumalaan uskomalla ei kukaan pelastu. Meidän syntisten välimies, syntiemme sovittaja, meidän Herramme ja Vapahtajamme Jeesus Kristus on tie iankaikkiseen elämään.
1. Joh. 5:11 Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassansa.
1. Joh. 5:12 Jolla Poika on, sillä on elämä; jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää.
1. Joh. 5:13 Tämän minä olen kirjoittanut teille, jotka uskotte Jumalan Pojan nimeen, tietääksenne, että teillä on iankaikkinen elämä.
Väittääkö avaaja Jumalaa valehtelijaksi?
Joel. 2:26 Ja te syötte kyllälti ja tulette ravituiksi ja kiitätte Herran, teidän Jumalanne, nimeä, hänen, joka on tehnyt ihmeitä teitä kohtaan. Eikä minun kansani joudu häpeään, iankaikkisesti.
Joel. 2:27 Ja te tulette tietämään,
- että Israelin keskellä olen minä.
- Ja minä olen Herra, teidän Jumalanne,
- eikä toista ole.
- Eikä minun kansani joudu häpeään, iankaikkisesti.
Joel. 2:28 Näitten jälkeen
- minä olen vuodattava Henkeni kaiken lihan päälle,
- ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat,
- vanhuksenne unia uneksuvat,
- nuorukaisenne näkyjä näkevät.
Joel. 2:29 Ja myös palvelijain ja palvelijattarien päälle minä niinä päivinä vuodatan Henkeni.
Joel. 2:30 Minä annan näkyä ihmeitä taivaalla ja maassa: verta ja tulta ja savupatsaita;
Joel. 2:31 aurinko muuttuu pimeydeksi ja kuu vereksi, ennenkuin Herran päivä tulee, se suuri ja peljättävä.
xxxxxx
***) Joel. 2:32 Ja jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.
xxxxxx
Sillä Siionin vuorella ja Jerusalemissa ovat pelastuneet, niinkuin Herra on sanonut; ja pakoonpäässeitten joukossa ovat ne, jotka Herra kutsuu.
Joh. 6:54 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni,
- sillä on iankaikkinen elämä,
- ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä.
Joh. 6:55 Sillä minun lihani on totinen ruoka, ja minun vereni on totinen juoma.
Joh. 6:56 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni,
- se pysyy minussa, ja minä hänessä.
Joh. 6:57 Niinkuin Isä, joka elää, on minut lähettänyt, ja minä elän Isän kautta,
- niin myös se, joka minua syö, elää minun kauttani.
Joh. 6:58 Tämä on se leipä, joka tuli alas taivaasta.
***) Ei ole, niinkuin oli teidän isienne:
- he söivät ja kuolivat;
- joka tätä leipää syö, se elää iankaikkisesti."
------------------
Room. 10:9 Sillä
- jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi
- ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt,
- niin sinä pelastut;
Room. 10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Room. 10:11 Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään."
Room. 10:12 Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.
Room. 10:13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
Joh. 6:56 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni,
- se pysyy minussa, ja minä hänessä.
Juudas Iskariot teki niin. Miten hänelle kävi?
Room. 10:13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
14. Mutta kuinka he sitä avuksensa huutavat, jonka päälle ei he uskoneet? Ja kuinka he sen uskovat, josta ei he ole kuulleet? Mutta kuinka he kuulevat ilman saarnaajaa?
15. Ja kuinka he saarnaavat, ellei heitä lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: oi kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka rauhaa julistavat, niiden jotka hyvää julistavat.
16. Mutta ei he ole kaikki evankeliumille kuuliaiset; sillä Jesaias sanoo: Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?
17. Niin tulee siis usko kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta.
Raamatusta saa monenlaisia oppeja kun ottaa lauseen sieltä ja toisen täältä. Itsemurhakin tulee luvalliseksi, kun lukee, että Juudas hirtti itsensä ja toisesta kohtaa, että mene ja tee sinä myös niin.
Sepe, sanotaanko missään kohtaa, että Jeesuksen veri ja liha pitäisi ottaa vastaan vihityltä papilta tai ainakin tällaisen siunaamana? Ei, se on paavin oppia, jota Esikoiset ry:n jäsenet haluavat noudattaa.
***) Joel. 2:32 Ja jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.
Ei jokainen joka sanoo herra, herra pelastu. Jeesuksen sanat. Usko ilman töitä on kuollut. Tällä ajalla näitä seurakuntia syntyy, kuin sieniä sateella ja tämä Esikoiset ry on yksi niistä, usko ilman tekoja.
Kovin on kauas jo menty asian ytimestä.
Riita syntyi siitä, että Ruotsin Lapista annettiin määräys, että Suomessa otetaan sakramentit itselle ja muuta vaihtoehtoa ei ole. Yhteydenpito Inkerin kristityihin lopetettiin koska heitä ei pidetty sen arvoisina. Siksi jouduttiin perustamaan uusi alayhdistys, jotta Inkerissä voidaan pitää seuroja.
Nyt sitä nimitetään eriseuraisuudeksi.
Inkeriläisten kristittyjen lisäksi nämä suomalaiset kristitytkin suljettiin armon ulkopuolelle ja rukoushuoneiden ovet lukittiin Ruotsista tulleen ohjeen mukaan.
Minulle jäänyt lapsuudesta asti päähän arvostella ihmisten uskoa ulkoisista asioista. Jos jollain nyt sattuu olemaan vaikka kraka, niin automaattisesti pitäisi tuomita kadotukseen. Kuitenkin yksin armosta ja uskosta pelastutaan. Onko noilla ulkoisilla asioilla lopuksi merkitystä. Niin monesti on sanottu, että jeesus on ristiinnaulittu sinunkin syntien edestä.
Niin on siinä yhdellä Jumalalla paljon työtä kun pitää pitää kirjaa mailman 8000 miljoonan ihmisen leuanalusista.
mutta ei hätää, hänellä on tuhansia apulaisia lestalaisista jotka kyttäävät aina ne väliajat kun Jumala ei jaksa seurata.
Jumala katsoo mieleen. Vanhat saarnaajat sanoivat usein: Se mieli, se mieli. On myös sanottu, että kun laiskaa lyö, niin virkku hyppää. Eli synnin nuhde menee paremmin perille niille, joille ei tarvitsisi mennä, kuin niille, joille tarvitsisi.
Seurakunnassa on valitettavasti ollut ainakin kolmenlaisia ihmisiä. On niitä, joilla on maailman rakkautta ja niitä, joille usko menee sellaiseksi, josta ei ole omavanhurskaus kaukana. Suurin osa taitaa kuitenkin olla keskitien kulkijoita.
"Esikoiset Ry liikkeen opetuksen mukaan vain uskomalla Raamattuun ja Jumalaan pelastuu."
Tuon Jumalan tilalle on laitettava Jeesus Kristus, niin sitten asia on esitetty oikein. Onko paha asia, että ihminen pelastuu uskomalla Kristukseen? Vaikea on uskoa sitäkään.
1. (Ja hän sanoi opetuslapsillensa:) älkööt teidän sydämenne murheellinen olko; jos te uskotte Jumalan päälle, niin uskokaat myös minun päälleni.
2. Minun Isäni huoneessa on monta asuinsiaa; jos ei niin olisi, niin minä sanoisin teille: minä menen valmistamaan teille siaa.
3. Ja vaikka minä menen pois valmistamaan teille siaa, niin minä tulen jälleen ja otan teidät tyköni, että kussa minä olen, siellä pitää myös teidän oleman.
Kyllä Jumalaankin täytyy uskoa.
25. Jesus vastasi heitä: minä olen sen teille sanonut, ja ette usko: ne työt, jotka minä teen Isäni nimeen, todistavat minusta.
37. Ellen minä tee minun Isäni töitä, niin älkäät minua uskoko.
38. Mutta jos minä niitä teen, ja jos ette minua usko, niin uskokaat ne työt, että te tuntisitte ja uskoisitte Isän olevan minussa ja minun hänessä.
"Kaikki teot on teidän mukaan oman vanhurskauden tuotosta."
Ei kaikki teot, mutta kaikki luottaminen tekoihin pelastumisen ehtona on.
Tekoja saa ja pitääkin tehdä niin paljon kuin sielu sietää, siis oikeita hyviä tekoja. Ei sellaisia, joista lähimmäiselle ei ole mitään apua.
"Teidän mukaan jokaisesta kirkosta voi pelastua, jossa julistetaan Jeesuksesta."
Ei nyt ihan noinkaan. Jeesus sanoo itse, ettei jokainen joka sanoo Herra, Herra, pelastu. Seurakunnalla on ulkonaiset merkkinsä, kuten sana, kaste, ehtoollinen, kirkon virka, avainten valta, rukous ja kiiros, sekä pyhä risti.
"Teillä ajatus on että mahdollisimman moni kuuluu täällä jo Kristuksen kirkkoon."
Ei nyt aivan näin, vaan että kirkossa on muitakin uskovia ja kaikkialla, missä kirkon seitsemän merkkiä on, on oleva myös Jumalan lapsia. Määrää ei kukaan tiedä, eikä sitä että kuka on ja kuka ei.
Kutsutut voi nähdä, valittuja ei.
"Mutta Raamatussa on sana, että vain harvat ovat valitut."
Eivät kaikki pelastu, jotka sanovat Herra, eivätkä kaikki, jotka kuulevat evankeliumin eivätkä kaikki, jotka ovat seurakunnassa. Vain ne, jotka ovat kuuliaisia evankeliumille ja jotka sydämestään uskovat, ts. ne, joilla Jumala lahjoittaa uskon evankeliumin (laajemmassa mielessä laki ja evankeliumi) julistamisen synnyttämässä katumuksessa.
Kutsuttuja on paljon, mutta valittuja vähän. Meistä vain ei kukaan tiedä, ketkä ovat valittuja ketkä eivät. Se, joka tänään seisoo ja on vahva, voi jo huomenna kompastua lopullisesti. Asia on kokonaan kiinnin Jumalasta.
Ihmisen taholta on vain kuultava sanaa ja pidettävä kiinni Jumalan Valitusta, Kristuksesta. Hänessä me pelastumme, ja joka häneen turvaa loppuun asti on valittu.
Kyllä me uskontunnustuksessa kerromme uskovamme Pyhään Kolminaisuuteen: Jumalaan luojanamme, Jeesukseen Lunastajanamme ja Pyhään Henkeen ns."kotiopettajanamme". T. Esikoinen
Oliskohan nyt syytä hiukan enemmänkin pohtia mitä tuo Raamatun ilmoitus ..valituista.. oikein mahtaa tarkoittaa.
On tärkeää että ei pidetä yllä sellaista fraseolokiaa joka johtaa kuulijoita ties minkälaisiin kuvitelmiin "Jumalan lottokoneessa" pyörivistä ihmisistä!
kirkastasanaaeisekasot 15.9.2016 9:24
"Oliskohan nyt syytä hiukan enemmänkin pohtia mitä tuo Raamatun ilmoitus ..valituista.. oikein mahtaa tarkoittaa.
On tärkeää että ei pidetä yllä sellaista fraseolokiaa joka johtaa kuulijoita ties minkälaisiin kuvitelmiin "Jumalan lottokoneessa" pyörivistä ihmisistä!"
Kyllä Jumala omistaa huolta pitää, kuhan me kaikessa luotamme Jumalan sanaan. Emmekä eksy Minden ja Persäterin lottokoneeseen, pyörimään lain ja evankeliumin sekasotkussa. Synergisessä harhassa, jossa ihminen tekee oman osansa ja Jumala hoitaa loput, jos ihminen vaan onnistuu oman osansa tekemnään autuaaksi tullaksensa.
Eikö jo sokeakin näe, mitä lauseet, "luottakaa lapinvanhimpiin", tai "luottakaa kristillisyyden neuvoihin", pitävät sisällään. Ne ovat nimittäin epäjumalien palvontaa.