Uskaltaako Sarkkilantietä enää lenkkeillä kun eräät sinisessä talossa asuvat eivät osaa pitää laumanvartijarotuisia koiriaan kiinni? Koirat tulevat yleisille teille haukkumaan ja seuraamaan lenkkeilijöitä kun pitävät tietä reviirinään. Se on tuon rotuisilta koirilta aika uhkaavaa käytöstä eikä enää mikään leikin asia. Lisäksi jäävät vielä auton alle kun omistajaa ei kiinnosta missä koira milloinkin menee. Poliisille on joskus kuulemma ilmoitettu kun yksi koira on purrut lähellä asuvaa henkilöä. Miksi ottaa monta koiraa jos niistä ei osata huolehtia? Koiran paikka ei ole yleisillä teillä tai muiden mailla haukkumassa muita. Auton alle jos jää niin siitä saa syyttää vaan vastuutonta omistajaa. Ja jos käy jonkun kimppuun niin siinä vaiheessa voi sitten vaan miettiä seuraamuksia.
Sasin Sarkkilassa laumanvartijakoira vapaana
Kannavastuusi
4
217
Vastaukset
- sffgdgfd
Poliisille soitto.
- Ikuisetarvet
Mua on kaksikertaa sama koira purrut pohkeeseen takaapäin hyökäten,seuraavana se piski on hengetön tai omistajan on se lopetettava luonnevikaisena .
- koiruust
Pureeko koira vai "pureeko" - siinäkin on ero. Koira voi juosta perässä ja näykkäistä tai sitten purra oikeasti, jos puree oikeasti niin siitä jää kyllä sellainen jälki että se on lääkärireissu. Näykkäisyt ovat yleensä joko leikkiinkutsuja tai sitten varoituksia.
- Jaksndl
koiruus: No mitäpä luulet jos on laumanvartijakoira kyseessä? Sen rotuinen koira tuskin leikkii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501577
- 621532
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101108- 60911
- 49884
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556