Kyhmystruuma, mitä oireita? Kokemuksia?

Kyhmy

Olen kärsinyt pidemmän aikaa olkapään alueen kiputiloista. Kiertäjäkalvosimen oireilusta on ollut kyse.

Hoitona on ollut lepoa, tulehduskipulääkettä, fysioterapiaa, kotiharjoitteita, kortisonipiikkejä...mutta olkapään kipuilut senkun jatkuvat.

On päiviä jolloin tuntuu, että vaiva helpottaa, kunnes taas yhtäkkiä tulee niin kova kipu olkapäähän, että melkein itku tulee. Ihan tuntuu siltä kuin jokin hermo jäisi pinteeseen tms. Öisin ei vaivaa.

Nyt tutkimuksia laajennettiin verikokeisiin, reuma, kilpirauhas,tulehdusarvot yms. Niistä ei ole vielä tullut vastauksia.

Kilpirauhasten ultraäänitutkimus tehtiin juuri ja sen mukaan minulla vaikuttaisi olevan kyhmystruuma. Useita rakkuloita joista isoimmasta (tarkemmin en kokoa tiedä) poistettiin nestettä ja sen jälkeen otettiin näyte tutkittavaksi. Tutkimuksen tekijän mukaan ei vaikuttaisi olevan mitään vakavaa. Mitään oireita ei ole ollut, eikä kyhmy/kyhmyt näy ulospäin, ei ole tuntunut kaulalla mitään oireita tms.

Nyt kysynkin, että onko jollain kokemusta tuollaisesta kyhmystruumasta? Hoidetaanko sitä jotenkin? Voiko se aiheuttaa jonkinlaista kipuilua olkapään alueelle?

1

4045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilpparinainen

      Minulla oli kyhmystruuna ja se aiheutti painetta ja kipua kurkussa ja kaulalla. En huomannut että olisi muuhun vaikuttanut. Kasvoi pian aika nopeasti niin isoksi, että poistettiin kokonaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7693
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4077
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3640
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      3147
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2732
    6. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2644
    7. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2613
    8. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      38
      2596
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      137
      2550
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2499
    Aihe