Tilastokeskuksen maaliskuun tietojen mukaan väestöryhmistä eläkeikäisten pienituloisuus on vähentynyt eniten. Miltä kuulostaa, Eläkeläiset ry:n puheenjohtaja Martti Korhonen?
– Tuloksessa toistuu sama, mikä tapahtui 90-luvun pahimman laman ja työttömyyden aikaan. Kun työssä olevan väestön määrä laskee – tulee työttömyyttä ja lomautuksia – alkaa näyttää siltä, että pienimpiä tuloja saavien toimeentulo paranee. Se on kuitenkin tilastoharha. Pienemmät tulot vain näyttävät suhteessa paremmilta, kun isot tulot laskevat.
– Lisäksi eläkeläisten tulojen kehittymistä vertailtaessa kahtena ajankohtana kannattaa huomata, että tuossa välissä on poistunut merkittävä määrä vanhempaa polvea, jonka eläke on ollut todella pieni, ja tilalle on tullut parempaa eläkettä saavaa väkeä. Se johtuu siitä, että työeläkejärjestelmä muuttui vuonna 1962. Työeläkkeellä olevien määrä on kasvanut.
Saman tilaston mukaan nuorten pienituloisuus taas on aiempaa syvempää. Mistä se johtuu?
– Kun nuorisotyöttömyys kasvaa eivätkä nuoret ole opiskelemassa, heidän pienituloisuutensa lisääntyy. Mitä isompi nuorisotyöttömyys, sitä isompi pienituloisten ryhmä.
Nykynuorten arvioidaan elävän läpi elämänsä köyhempinä kuin vanhempansa, eläkeläisinäkin.
– Niin siinä käy, jos nykykehitys jatkuu eli on entistä vähemmän vakituisia työsuhteita. Eläkejärjestelmämme perustuu pääosin työn kautta saatavaan eläketurvaan. Mitä vähemmän tai lyhyempiä työsuhteita, sitä pienemmäksi eläkekertymä jää.
Onko tämä huolestuttavaa?
– Se on erittäin huolestuttavaa.
– Huolestuttavaa on myös se, että tilastoinnista kerrottaessa sekoitetaan käsitteitä. On reilumpaa verrata eläkeläisten ostovoimaa palkansaajien ostovoimaan, sen sijaan että verrataan eläkeläisten tuloja kahtena eri ajankohtana. Eläkeläisten ostovoima on kiistatta laskenut.
– Lisääntyvä eläkeläisköyhyys ei kuitenkaan johdu yksinomaan eläkkeiden tasosta. Siihen vaikuttaa myös se, että sosiaaliturvaa leikataan ja omavastuita kasvatetaan. Tämä on musertava yhtälö, koska eläkeläinen, joka saa noin tuhannen euron eläkkeen, ei kestä sitä, että häneltä leikataan samaan aikaan asumistukea ja kuljetustukea sekä korotetaan omavastuuta sairaanhoidossa ja lääkkeissä. Pitää verrata tuloja menoihin.
Köyhät eläkeläiset eivät ole kadonneet !!
KöyhänSitikka
1
219
Vastaukset 1
- OnSeVaikeaaNiin
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3544450-koyhat-elakelaiset-eivat-ole-kadonneet
Vaikeaa on !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36484
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398