Voiko minulla olla jokin kilpirauhasen sairaus?

mikävikana3-

Olen nuori nainen. Alan olemaan jo tosi uupunut näihin vaivoihin, joita minulla on ja nyt mietinkin että voisiko oireeni viitata johonkin kilpirauhasen sairauteen. Lähisuvussani on kikpirauhasen vajaatoimintaa, jonka takia minulla on mitattu vuosittain näitä arvoja, jotka ovat kuulemma olleet ok. Vuonna 2015 tulos P-TSH 1,3 ja 2016 P-TSH 2,0 ja P-T4-V 18,1. Ovatko nämä testit riittävät jos haluan selvittää onko vaiva kilpirauhasessa? Omat oireeni viittaavat lähinnä liikatoimitaan. Oireita mm. kova väsymys, jonka takia tarvitsen päivittäin päiväunet. Päiväunien jälkeenkin olen usein väsynyt. Leposykkeeni n. 90. Lisääntynyt hikoilu ilman rasitusta. Myös esim. kädet ja jalat voivat hikoilla vaikka olisivat samalla kylmät. Päivittäiset/lähes päivittäiset päänsäryt. Välillä kipua ollut myös silmien takana, näkö todettu olevan todella hyvä. Olen myös päivittäin hermostunut ja ahdistunut. Olen alipainoinen vaikka joudun syömään tosi tiheästi, muuten tulee todella heikko ja pyörryttävä olo.

10

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdkjfkldjf

      Ei voi olla kilpirauhaseen liittyvää sairautta.

    • Kipinkapinlääkäriin

      Hei. Ehkä vajaatoimintaa, siihen tyroksiinikokeilua ehkä tarvitset. Pyydä lääkäriltäsi tai käy yksityisellä. Isällä oli vajis, minullakin sitten samoja oireita. Mieto lääke auttaanut.

      • placeboa

        Jos P-TSH 2,0 ja P-T4-V 18,1. Tällöin ei ole vajaatoimintaa ja jos tällaisessa tapauksessa pienestä annoksesta Thyroxinia saa apua, niin se on placebo-vaikutus


      • tutkimaan-vaan

        > Jos P-TSH 2,0 ja P-T4-V 18,1.

        Eivät poissulje vajaatoimintaakaan. Johtava brittiendo kertoo joskus joutuvansa nostamaan T4v:n arvoihin 24...28 ja silloin tarkkailevansa T3v:tä. TSH nollilla.

        Rahallahan aloittajan ongelmaan saisi valaistusta eli mittauttamalla ainakin nämä: T4v, T3v, TPOab, TGab, kortisoli, ferritiini, B12, D ja folaatti. TSH jos ei vielä ole lääkitystä.


      • toisinsanoennaiset
        tutkimaan-vaan kirjoitti:

        > Jos P-TSH 2,0 ja P-T4-V 18,1.

        Eivät poissulje vajaatoimintaakaan. Johtava brittiendo kertoo joskus joutuvansa nostamaan T4v:n arvoihin 24...28 ja silloin tarkkailevansa T3v:tä. TSH nollilla.

        Rahallahan aloittajan ongelmaan saisi valaistusta eli mittauttamalla ainakin nämä: T4v, T3v, TPOab, TGab, kortisoli, ferritiini, B12, D ja folaatti. TSH jos ei vielä ole lääkitystä.

        Hypokondria tulee yhteiskunnalle kalliiksi.


    • killiy

      Kilpirauahsen liikatoiminta aiheuttaa laihtumista,ylikierrosta kehossa,mielessä,vapinaa,löysiä ulosteita,aineenvaihdunnassa liikakiihtymistä,hikoilua,heikotusta,hermojen kiristymistä,keho käy ylikierroksilla-vajaatoiminta päinvastoin sitä mitä krjoitettiin-painon nousua.uupumusta,hiusten lähtöä,kuivumista,ahdistusta ym epämääräistä -Varaa aika lääkäriin jotta verikokeilla saa tiedot arvoista,ohjeen mukaan aamulla labraan ennen kello 10,00 koe.Anemiakin saattaa olla ,mutta kysymäsi arvot sun täytyy kysyä lääkäriltä joka määräsi kokeet,ilmeisesti ei mitään hälyyttävää,ja vajaatoiminnassa kehon toiminta hidastuu ja syke ja palee.Syötkö tarpeeksi lämmintä ateriaa ja vihanneksia?Mullakin molemmin puolin suurasitteina kilpparit sekä liikatoimintana että vajiksena.sisaruksilla kuudesta-kolmella on liikatoimita ja 2lla vajaatoiminta,itse kontrollissa kerta vuoteen ja ok arvot.

      • todennäköisyyspohdintaa

        "Kaikkeen" vastasi professori Välimäki tv:ssä (muistaakseni 2.5.2014) kun kysyttiin, mihin kilpirauhashormonit vaikuttavat. Kolmesataa (300) oiretta onkin ThyroidUK:n kokoamassa oirelistassa. Oireet melkein kaikki esiintyvät jossain muussakin sairaudessa.

        Joten toisaalta googlaaja voi innostua aiheetta epäilemään kilpirauhasta.

        Mutta toisaalta kilpirauhanen on niin yleinen syy että sitä on syytä ensimmäisenä epäillä.
        Lääketilaston mukaan boin 320 tuhatta oli vuonna 2015 killparilääkkeiden käyttäjiä.
        Joidenkin arvio on että samansuuruinen määrä on diagnosoimatta.
        Diagnosoimatta kun ei ole tutkittukaan .
        Diagnosoimatta kun verikoearpajaisissa on osunut "viitearvojen" sisään.
        (Jolloin annetaan sydän- ja verisuonisairausien sekä Hashimoton paheta.)

        (Lääketilastoissa eivät näy ulkomailta lääkkeensä tuovat.)


    • nbvnbvnbv
      • klkdlkflödkf

        Ja mitähän vielä? Jättäkää se googlettaminen ja terveydenhuollon turhanpäiväinen rasittaminen typerillä jutuillanne.


      • Hypokondria

        Ja sitten kun se lääkäri ei suostu tekemään pään magneettikuvausta, niin ollaan hyvin vihaisia ja haukutaan lääkäri. Hypokondria todellakin maksaa paljon, kuten joku jo kirjoittikin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2953
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2846
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      29
      2050
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1969
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1379
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1315
    Aihe