Finnmaster T 7 vene: Käyttäjien kokemuksia

Olisi mielenkiintoista kuulla käyttäjäkokemuksia Finnmasterin T 7 DC veneestä. Vene on testeissä menestynyt hyvin. Mitkä ovat käyttäjien plussat ja miinukset. Onko ajettavuus niin hyvä kuin testit ylistävät? Tuulilasin suojaavuutta on jonkin verran moitittu? Entä säilytystilat. Onko kokemuksia Yamahan 250 hv moottorista ja T 7:stä. Miten arvioitte venettä kilpailijoiden vastaaviin verrattuna (Yamarin, Flipper). Muita huomioita veneestä?
33127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Asiaan liittyvää: Olin Uivassa sekä 2017 Buster XL että Husky R6 kyydissä etelätuulen ollessa 15-17 m/s. Husky pesi Busterin 10-1. Eli kyllä Finnmaster osaa veneitä tehdä joissa ajettavuus kelissäkin on kohdillaan, kun vertaa muihin suosittuihin veneisiin. Ainakin Husky haastaa tasapäin jopa Yamarin Crossin, Yamarin on vienyt järjestäen testien ajettavuus- ja suorituskyky-osiot.

Äänestä

Hei,

Kokemukseni mukaan kovassa merenkäynnissä veneen kokonaispaino on oleellinen osa koettua merikelpoisuutta. Husky R6:n esitepaino on 900kg luokkaa, kun taas Buster XL painaa karvan yli 600kg. Uppoumassa siis noin 300kg ero jos koneet samat. Muutenkin 15-17 m/s tuuli ja sen aiheuttama merenkäynti lienee kovimmasta päästä tuon kokoisille bowridereille, mutta jos vertailuja tekee lienee viisasta kuitenkin pitää mielessä fysiikan lait...

Äänestä

Osin totta Junioriveneilijän kommentit, mutta jos puhutaan saman kokoluokan veneistä joista Buster XL on selkeästi kalliimpi niin kyllä Busterilla tehdään asioita väärin. Se että vene on bling bling (esim Q) mutta häviää tärkeissä ominaisuuksissa, kuten ajettavuudessa, tekee Busterista ylihintaisen tavisveneen. Jotkut tykkää, toiset ostaa aidosti hyviä veneitä joita on onneksi enemmän je enemmän tarjolla. Johan Buster kyykähti ja joutui luovuttamaan eniten myytyjen veneiden tittelin Yamarinille. Busterin alamäki on jo alkanut ja kunhan Yamarin ajautuu myös Yamaha Motorsille on maailmassa ainoastaan yksi valtias yli muiden, jonka tuotekehitykseen panostetaan menestyksen vaatimalla tavalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Senioriveneilijä kirjoitti:

Olisi mielenkiintoista kuulla käyttäjäkokemuksia Finnmasterin T 7 DC veneestä. Vene on testeissä menestynyt hyvin. Mitkä ovat käyttäjien plussat ja miinukset. Onko ajettavuus niin hyvä kuin testit ylistävät? Tuulilasin suojaavuutta on jonkin verran moitittu? Entä säilytystilat. Onko kokemuksia Yamahan 250 hv moottorista ja T 7:stä. Miten arvioitte venettä kilpailijoiden vastaaviin verrattuna (Yamarin, Flipper). Muita huomioita veneestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu