Hevosen omistajat tarvitsen teidän mielipidettä!

Nntyttö

Hei! Olen miettinyt tässä hevosen/ponin vuokraamista jo vähän aikaa ja tarvitsisin teidän mielipidettä siihen, että olenko tarpeeksi osaava ottamaan tämän vastuun. Elikkäs olen n.heB tasoinen (olen suorittanut C- ja B merkin) ja hypännyt 70-80cm ratoja. Pari kesää sitten liikuttelin ratsastuskoulussani tammaa 3-4krt viikossa. Se oli kyllä ihan vaan "hevosen liikkeelle ottamista", kun ratsastin sillä muun mm. maastossa ilman satulaa, pellolla ja kentällä (hevosella ei oltu ratsastettu pitkään aikaan). Nyt etsisin itselleni vuokraponia/hevosta maastoiluun (rakastan itse sitä) ja koulutyöskentelyyn. Ajattelin, että minun 1krt ratsastuskoulutunneistakin saisi irti enemmän, kun voisi kerrata tuntitehtävt itse rauhassa. Hevosen kuntoon laittaminen ei ole
ongelma, meidän tallissa pitää hoitaa hevonen itse aina laitumelta - laitumelle. Tosiaan ratsastuskoulussani olen käynyt 1-2krt viikossa (tällä hetkellä 1krt) 8 vuotta. Tähän loppuun vielä olen 15 vuotias, 172 cm, laiha 55kg. Toivon teiltä rehellisyyttä, ymmärrän täysin jos olet sitä mieltä etten ole valmis. Molemmille, hevoselle sekä ratsastajalle mukavempi jos on tarpeeksi osaava ratsastaja:)

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiro

      15 v, 8 v ratsastanut jne, mutta kuinka paljon tiedät varsinaisesta hoidosta? Se on ratkaisevaa. Tunnetko yleisimmät sairaudet ja osaatko antaa ensiapua jos hevonen esim. teloo jalkansa? Nämä ovat tärkeimmät tiedot.
      Mutta noin pitkällä hevosharrastuksella uskoisin että olet valmis hevoseen ja varmaan omistajakin antaa neuvoja jos niitä tarvii. Ja talleilla on yleensä henkilökuntaakin joilta voi kysyä.
      Yksi juttu kuitenkin: Älä havittele ponia, ota suoraan hevonen, olet sen verran pitkä että hyötyisit hevosesta enemmän. Poni kyllä jaksaa sinut kantaa mutta jalkasi menevät ristiin sen mahan alla. Hevosesta saat parhaimman tuen ja taitosi kehittyvät.

    • mörrinkäinen

      Meinasin sanoa samaa mutta Kasiro ehti ensin. Minäkin uskon että pärjäisit vuokrahevosen kanssa, ja sanon myös, että pituutesi vuoksi hevonen olisi parempi kun poni.

    • Samaa sanon minäkin, samoista syistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6754
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4562
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      32
      3618
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3047
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1630
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1626
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1543
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1409
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1360
    Aihe