Fillarit pois metrosta

mitta.täynnä

Tukkeatte oviaukot niillä pyörillänne. Joko pyöristä tuplamaksu tai sitten ulos. Viherhörhöt ovat muutenkin kaupungin syöpäläisiä. Ajakaa niitä viherkatuja ja pyöräteitänne, kun niitä teille verorahoilla tehdään.

22

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä_vikiset

      HSL Näin käyttäydyt joukkoliikennevälineissä:

      "Metrossa polkupyörää voi kuljettaa maksutta aina, jos vaunussa on tilaa. Metroasemilla polkupyörällä ajo on kielletty."

      .

      • mitä.itse

        mutta kun ei ole ruuhka-aikana lyhyissä metroissa sitä tilaa. Eikö me tyhmään viherkaaliin?


      • rupea_pyöräilemään

        Laihduta että mahdut oviaukosta.


      • Ruuhka-aikana ei ole tilaa, joten fillareita ei sinne pidä viemän. Mikä tässä on niin vaikea tajuta?


      • so_what_
        10-14 kirjoitti:

        Ruuhka-aikana ei ole tilaa, joten fillareita ei sinne pidä viemän. Mikä tässä on niin vaikea tajuta?

        Aloittajalle näyttää olevan. Pyörän saa viedä vapaasti metrossa, jos sille on tilaa. Muulloin ei. Aloittajan ongelma oli se, että pyörät hänen mielestään tukkivat ovet...


      • so_what_ kirjoitti:

        Aloittajalle näyttää olevan. Pyörän saa viedä vapaasti metrossa, jos sille on tilaa. Muulloin ei. Aloittajan ongelma oli se, että pyörät hänen mielestään tukkivat ovet...

        Valitettavasti se kovin usein niin onkin. Fillarit hankaloittavat usein kulkua todella paljon. Osin siksi, että osa fillarinkuljettajista jää ovien eteen eikä mene "takaseinälle", osin tietysti myös siksi, että se "takaseinä" vaihtaa puolta parilla asemalla (Kalasatama ja Itäkeskus ainakin).


    • elämä_valintoja

      Mikäs köyhä viherhörhöituhippi aloittaja on kun metrolla ajelee. Osta oma auto, siihen ei tule kukaan tunkemaan fillariansa.

      • juuri.niin

        Siksi asunkin Kulosaaressa enkä siellä köyhien Nurmijärvellä.


      • elämä_valintoja

        Mistä tiesit, että olen Nurmijärveltä?????


      • Klaukkalalainen
        juuri.niin kirjoitti:

        Siksi asunkin Kulosaaressa enkä siellä köyhien Nurmijärvellä.

        Vähemmän täällä Nurmijärvellä köyhiä on kuin Helsingissä. Omakin postinumeroni pärjää hyvin maan laajuisessa tulovertailussa, vaikken minä miljonääri olekaan. Onpahan kuitenkin oma tupa ja oma lupa.


    • kehitysidea

      Viimeinen vaunu voisi olla ns. "kajavaunu" jonne pyöräilijät yms. voisivat mennä.

    • perään.vaan

      Fillaristeille erillinen avonainen häkkivaunu, nehän tykkäävät tuulen suhinasta ja vauhdin hurmasta tilanteessa kuin tilanteessa.

    • Fillaritjunissa

      Jo vuosia on ollut voimassa kielto, että polkupyöriä ei saa kuljettaa junissa Vr:n lähiliikenteessä ma-pe klo 7-9 ja 15-18. Muina aikoina ensisijaisesti on kaikki muut matkustajat ja jos tilaa niin sitten pyörät.Päivittäin junissa on pyöriä kiellettyyn aikaan, mutta ei edes junan henkilökunta puutu siihen. Vain taitettavia pyöriä saa kuljettaa myös silloin. Muutaman kerran vuodessa tulee junassa kuulutus kiellosta, mutta ei se mitään auta. Itse en väistä, jos joku yrittää pyörällä junaan kiellettyyn aikaan ja muulloin pyöräilijä voi etsiä tyhjemmän vaunun. En itsekään kuljeta junassa pyörää kiellettyyn aikaan enkä muulloinkaan vaadi muita väistämään, että itse mahdun pyörällä. Suomessa olisi hyvä saada varsinkin tänne pääkaupunkiseudulle vaunuosasto missä voi aina kuljettaa pyörää.

    • vittumainen_mies

      Minä kuljen metrolla ja otan aina pyörän mukaan vaikka en sitä tarvitsisikaan, ihan vain vittuillakseni.

      • olet.sinä.hurja

        Kuljet myös varmaan ruuhka-aikaan metrossa aamuin illoin vaikka olet työtön.


    • Just_joo

      Sivistyneessä maailmassa metrossa ja junissa on erikseen merkattu avoin paikka vaunussa fillareita varten.

      Meillä ei tarvita. Eihän fillarointi ole edes liikennettä, vaan autoilun ja muun liikkumisen este...

    • nuijalandia

      Palikat on suunnitelleet asemat vituralleen, fillarii saa runkata joka aseman väli laidasta laitaan? Joki standardi luulis löytyvän niillekin?

      • Älä höpötä, ei niitä ole kuin pari asemaa, joilla on muista poikkeava laiturijärjestely.


    • Miksei_ajeta_perille

      Minä olen aina kuvitellut, että polkupyörä on matkustamista varten, eikä matkatavara.

      • pakko.näyttää

        Onhan se hienoa näyttää duunissa kavereille, että on kova kunto ja 5000 euron pyörä, jolla ei tule 20 km matkalla edes hiki.


      • Kyllä minä keksin ihan järkeviä syitä fillaristinkin kulkea osa matkasta metrolla. Jos matkaa on vaikkapa 15 km, josta metrolla hoituu 10 km, niin kokonaismatka-aika puolittuu helposti. Työmatkalla se on iso asia.


    • siitä.se.lähtisi

      Fillarikielto metron hisseihin olisi jo hyvä alku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      75
      1011
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe