Johtuuko Suomen äärioikeiston aktiivisuus terroristeista jne? Näitä kysymyksiä pohditaan tässä ohjelmassa, joka ainakin minulta livahti ohi kun tuli yle femmalta.
http://areena.yle.fi/1-3330488?autoplay=true
http://areena.yle.fi/1-3330488?autoplay=true
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä tulin katsoneeksi ohjelman ja yhteen sivuseikkaan kiinnitin huomota. Siihen miten joku suomalainen nainen työnsi Suomen lippua somalinaisen naamaan. Tätä ei Suomi ensin videoilla näkynyt. Niissä näkyi vain kuinka somalinainen työnsi lipulla kiusanneen henkilön kauemmaksi. Näin sitä "todellisuutta" voidaan muokata puoleen jos toiseen miten halutaan. Tuo oli kuitenkin minulle herätys. Olin ollut höynäytettävä ja uskoin somalinaisen tönäisseen viatonta suomalaista. No niin ei sitten ollutkaan!
Yllättävää oli myös Atte Kalevan vahva lausunto Putinin kytköksestä äärioikeiston nousuun. Jokainen näkee yhden manipulaatiokanavan, jota tänne päivittäin linkitetään. Täytyy olla paljon varteenotettavampia menetelmiä myös, koska Kalevan tasoinen tutkia ei huutele hatusta.
Tosi on. Aikalailla muutti asiaa, kun kavaus alkoikin aiemmin. Kaikessa rauhassa nainen seisoi, kun suomineito alkoi työntää lippua silmiin, sanan varsinaisessa merkityksessä:))
Vähän+jankkasi+keskustelu,+mutta+hyvä+alku+hieman+erilaiselle+keskustelulle.+Esim.+kysymystä+miksi+muslimit+eivät+marssi+terrori-iskuja+vastaan,+vaikka+90%+iskuissa+kuolleita+on+muslimeja,+en+ollut+aiemmin+kuullut.
Hyvä kun haastateltiin eri näkökulmista asiaa katsovia. Uskontoon vahvasti sitoutunutta väikkäriään tekevää imaamia, kahta tutkijaa ja käytännön kenttätyön tekijää. Wali Hashin enkku ei ollut niin sulavaa, kuitenkin asiasisällöt tulivat ok esille.
Eikös tuossa ollut se sama imaami, jotatäällä kovasti parjattiin?
Kas, kun ei kommentoida tuota videota, kun kurkku suorana huudettiin somalinaisen huonoa käytöstä. Nyt kun tilanteen alku näkyy ollaan hipihiljaa.
Kaikki musut ei oo terroristeja,vaan kaikki terroristit ovat mu...............