Hei! Olen pohtinut miksei taloyhtiömme valokuidun kautta tuleva netti ei toimi. On muka yhdistänyt internetyhtreyteen mutta samaan aikaan netti ei kuitenkaan toimi ja sanoo että ei verkkoyhteyttä. Onko kenelläkään muulla samaa ongelmaa? Mikä vikana?
Nettiyhteys ei toimi, taloyhtiössä valokuitu
mosbyboys
21878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos käytät Windowsia ja verkon tyypiksi on valittu "julkinen" tai "työpaikka" eikä "koti" niin nettiyhteys saattaa estyä. En muista ulkoa tarkalleen, miten tuo nettiyhteyden tyyppi vaihdetaan, mutta Google osaa varmaan auttaa hakusanoilla "nettiyhteyden tyyppi" tai "change network type". Tai sitten katsot suoraan nettiyhteytesi asetuksia, jostain sieltä se vaihdetaan.
Kiitos vastauksesta, mutta ikävä kyllä siinä lukee kotiverkko eikä siltikään toimi :( en tosiaan tiedä mitä tehdä tämän kanssa