Mielenkiinnosta aihepiiriä kohtaan luin Maarit Tyrkön kirjan "Presidentti ja toimittaja". Siitähän on ollut julkisuudessa aika lailla juttua, kun siinä Keijo Korhosen suulla sanotaan Juha Rihtniemen tehneen itsemurhan. Näinhän ei ollut.
Kirjassa on helmiä: mm. sivulla 190 puhutaan säveltäjä Ahti Karjalaisen 70-vuotispäivistä.
Ehdottomasti mielenkiintoisin anekdootti on sivulla 491: Kekkonen sanoo, että vuoden 1956 ratkaisevan äänen, joka käänsi presidentinvaalin hänen voitokseen antoi Kokoomuksen valitsijamies Niilo Kosola, joka näytti vaalilippuaan!
Niilo Kosola oli Vihtori Kosolan poika.
Kokoomuslainen teki Kekkosesta presidentin!
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733