Ahvenanmaa on ollut demilitarisoitu Krimin sodan päättymisestä vuonna 1856 lähtien. Demilitarisaatiosta on sovittu myöhemmin Ruotsin ja Itämeren Natomaiden kesken. Lisäksi tietysti Neuvostoliitto oli sopijapuolena. Nyt ei enää Neuvostoliittoa ole ja Kriminkin tilanne on mitä on. Natomaat ja Ruotsi näkisivät mielellään Ahvenanmaan puolustuksen osana läntistä puolustusliittoa.
Ruotsi teki viisaasti laittaessaan Gotlannin puolustusta alulle.
Sama pitäisi tehdä Ahvenanmaalle. Se parantaisi merkittävästi Itämeren pohjoisosan turvallisuutta. Samalla se auttaisi Ruotsin ja Suomen sotilaallista yhteistyötä luomalla maiden puoliväliin vahvan ja luonnollisen tukikohdan, joka voisi toimia molempien maiden hyödyksi. Lisäksi voitaisiin kontrolloida Gotlannin apuna Pietarin ja Kaliningradin välistä liikennetä paremmin kuin tämänhetkinen tilanne sallii.
Tällä hetkellä on Suomenlahden saaristossa Suomen alueella useita venäläisomistuksessa olevia "mökkitontteja", joissa on rakennettu vahvoja betonilaitureita isoja aluksia varten ja helikopterikenttiä. Valokuvissa näkyy erilaista kuljetuskalustoa, mikä ei ole tavallista kesämökkitavaraa. Näitä satelliitikuvia oli joku aika sitten julkisuudessa.
Siinä vaiheessa kun Marianhaminan pihamaat ovat täynnä vihreitä miehiä on enää turha rypistellä otsaansa. Asiat pitää hoitaa ajoissa. Ahvenanmaa on tärkeä osa Phjoismaita.
Ruotsi teki viisaasti laittaessaan Gotlannin puolustusta alulle.
Sama pitäisi tehdä Ahvenanmaalle. Se parantaisi merkittävästi Itämeren pohjoisosan turvallisuutta. Samalla se auttaisi Ruotsin ja Suomen sotilaallista yhteistyötä luomalla maiden puoliväliin vahvan ja luonnollisen tukikohdan, joka voisi toimia molempien maiden hyödyksi. Lisäksi voitaisiin kontrolloida Gotlannin apuna Pietarin ja Kaliningradin välistä liikennetä paremmin kuin tämänhetkinen tilanne sallii.
Tällä hetkellä on Suomenlahden saaristossa Suomen alueella useita venäläisomistuksessa olevia "mökkitontteja", joissa on rakennettu vahvoja betonilaitureita isoja aluksia varten ja helikopterikenttiä. Valokuvissa näkyy erilaista kuljetuskalustoa, mikä ei ole tavallista kesämökkitavaraa. Näitä satelliitikuvia oli joku aika sitten julkisuudessa.
Siinä vaiheessa kun Marianhaminan pihamaat ovat täynnä vihreitä miehiä on enää turha rypistellä otsaansa. Asiat pitää hoitaa ajoissa. Ahvenanmaa on tärkeä osa Phjoismaita.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuolla lisätietoa venäläisomistuksista:
https://www.suomenuutiset.fi/venaja-haalii-maata-suomesta/
Muistettakoon myös, etä Petsamo on Karjalan lisäksi palautettava Suomelle. Miksi sitä ei kukaan enää muista missään kommenteissa, vaikka se oli osa Suomea?
Parempi antaa on Ahvenanmaa Ruotsille. Ei ne itse edes halua kuulua Suomeen. Päästään siitä riesasta halvemmalla.
Ahvenanmaa on jo menetetty.
A.Stubb totesi Krimistä samaa"Krim on jo menetetty,unohtakaa se jo"
Noin köyhät antaa omastaan...
Sipilä on parhaillaan Ahvenanmaalla jo neuvottelemassa asiasta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001269942.html
Aivan oikein. Pieni venäläinen joukko-osasto Ahvenanmaalla rauhoittaisi koko Itämeren aluetta huomattavasti. Tunnisteettomat lennot loppuisivat ja turhanpäiväinen vouhkaaminen milloin mistäkin naurettavuudesta loppuisi kuin seinään.
Olin lukevinani J. Niinistön lausumasta (TV1klo 10.05, 15.10.2016) niin, että
kyllä sinne pian pohjoismaisia joukkoja sijoitetaan.
Niinistö on vahvasti sitä mieltä:
http://yle.fi/uutiset/3-9234632
http://yle.fi/uutiset/3-9234632
Ihan sama. Niinistö ei sitä voi päättää. Sopimuksen muuttamisesta päätetään YK:ssa eikä Suomessa. Suomi voi tietenkin sellaista esittää, mutta se on pitkällinen prosessi. Jos se käsitellään turvallisuusneuvostossa, niin siellä on veto-oikeus mm. Venäjällä ja Kiinalla.
YK:n edeltäjä Kansainliitto ratkaisi aikanaan Suomen ja Ruotsin välisen riidan Ahvenanmaasta. Päätös tehtiin Suomen hyväksi tietyin ehdoin. Niihin kuului juuri mm. tuo saarien alueen demilitarisointi. Tämä päätös pitäisi siis purkaa ja keskustella sopimuksen ehdoista uudelleen. Joten ei ihan heti olisi Ahvenanmaalla kenenkään joukkoja.
Suomi ei voi päättää yksin Ahvenanmaan demilitarisoinnista, koska Ahvenanmaan asema perustuu kansainväliseen sopimukseen. Sopimusten auki repiminen ja muuttaminen on hidas prosessi ja siihen vaaditaan kaikkien allekirjoittajavaltioiden hyväksyntä. Yksi niistä on muuten Venäjä.
Sodan aikana Ahvenanmaa ja sitä ympäröivien vesistöjen alue on puolueetonta vyöhykettä. Suomi voi kuitenkin ryhtyä toimenpiteisiin sen puolueettomuuden turvaamiseksi esim. laivaston avulla ja laskemalla miinoja. Asiasta pitää ilmoittaa ilmeisesti YK:lle, joka on kansainliiton seuraaja.
Rauhankin aikana Suomella on muuten mahdollisuus poikkeutilanteissa pitää lyhytaikaisesti huolta Ahvenanmaan turvallisuudesta poliisi- tai jopa sotilasvoimin. Sopimuksessa ei määritellä mikä tällainen tilanne voisi olla, mutta tällainen mahdollisuus kuitenkin on.
Höpönlöpön. Vanhoista ja tästä ajasta erkaantuneista sopimuksista voimme aivan hyvin yksipuolisesti sanoutua irti. Näinhän olemme jo tehneet Pariisin rauhansopimuksen rajoitusten suhteen, eikä sitä kukaan ihmetellyt.
Ahvenanmaa pitää militarisoida mahdollisimman nopeasti, koska sotilaallinen tyhjiö ei tässä maailmantilanteessa ole enää siedettävissä. Puolustusjärjestelyt voimme tehdä mainiosti yhdessä Ruotsin kanssa, siten saamme myös yhden käytännön ulottuvuuden lisää puolustusyhteistyöllemme. Ruotsin mukanaolo on tietenkin järkeenkäypää ja lähes välttämätöntä jo yksinomaan Ahvenanmaan sijainnin takia.
Venäjälle Ahvenanmaan militarisointi ei kuulu lainkaan. Toki voimme kuunnella mitä sillä on asiaan sanottavana. Venäjän uskottavuus ylipäätään on hyvin lähellä nollaa, joten eipä senkään takia sitä voi ottaa kovin vakavasti.
Ja on tietenkin selvää että juuri venäjä on se uhka jonka takia Ahvenanmaa on militarisoitava. Se tarkoittaa että venäjä on asianosainen ja täysin jäävi ottamaan mitään kantaa tähän kysymykseen.
"Sodan aikana Ahvenanmaa ja sitä ympäröivien vesistöjen alue on puolueetonta vyöhykettä. "
Hahhah ja höpönhöpön! Sodan aikana kuule poika vallitsee sotatila, eikä silloin mitkään puolueettomat vyöhykkeet ole voimassa. Kansainliittoa ei ole enää olemassakaan eikä YK ole mitään paktia kirjoittanut sen puolesta. Toinen asiakirja on tehty myöhemmin Neuvostoliiton kanssa, mutta sitäkään ei ole enää. Muut sopimukset Suomi voi käyttää vessapaperina mitenpäin haluaa. Siinä ei ole edes ahvenamaalaisillakaan mitään sanomista vaikka kuinka inisisivät kuten tekevät jo nytkin kun joku asiasta mainitsee puoli sanaa.
Sinulle asia voi ollakin liian complicated, joten mene takaisin perunakuoppaan piiloon ja lopeta paskan puhuminen.
Sinä luulet, että kun veli Putin joukkoineen on Maarianhaminassa, niin Suomen pitää vain kohteliaasti seurata Turun satamasta mahdollista laivaliikennettä Ahvenanmaalle ja takaisin. Minun puolesta saavatkin pistää koko Ahvenanmaan sileäksi, sillä eivät he itsekään halua Suomelta apua koko asiassa. Joten hoitakoot itse mitättömän maaplänttinsä niinkuin parhaaksi näkevät.
Sotahullut persut ei pysy pöksyissään..
Sinähän niitä persuja olit äänestämässä viime vaaleissa, Venäjäkiimavajakki.. Eikö persujen puoluetoimisto saakaan ruplia Kremlistä?
HakkaraisenTeuvohan sanoi jo vuonna 2011 laitetaan homot lesbot ja somalit asumaan Ahvenanmaalle, jos näin tehtäisiin, niin kukaan ei sinne enää vapaaehtoisesti haluaisi. Siinä päästäisiin monesta ongelmasta kertaheitolla eroon. Teukka osaa hahmottaa suuret asiat. Mitään pelkoa miehityksestä tämän jälkeen ei olisi, ja vaikkaa niin kävisikin, niin sehän olisi toisaalta vaan hyvä asia.
Kannatan ajatusta. Teuvohan olikin ajastaan edellä jo tuolloin!
Jos siltä näyttää, niin kyllä se silloin on niin sanoi Urkkikin jo aikoinaan.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/asiantuntija-venaja-entista-aktiivisempi-ahvenanmaalla/6133372