On se kumma että

sitä aina retkahtaa uudelleen.
Olin pitkän putken jälkeen viikon ottamatta ja ajattelin, jo että nyt ei enää koskaan. Mutta sitten tuli kuin tilauksesta kaikenlaista vastoinkäymistä ja vaikeutta.
Miksi kohtalo aina rankaisee minua kun yritän?
En tietenkään niistä tuntemuksista päässyt ilman kaljaa.
Voi mikä tuuri voi olla. Ainakin minä yritin. Ainakin minä yritin.
Mutta.
8122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yritä uudelleen. Kerran se onnistuu.

Äänestä

Älä yritä, ole vaan juomatta alkoholia

Äänestä

Niinpä, eihän alkoholistin koskaan tarvitse juoda ilman hyvää syytä. Onneksi kissa saattaa astua varpaille juuri silloin kun on alkaa juotattaa... eihän sitä silloin kukaan voi olla ottamatta! Eihän?

Äänestä

"...tuli kuin tilauksesta kaikenlaista vastoinkäymistä ja vaikeutta". Itse vastasit kysymykseesi: tuli kuin tilauksesta. Niin kauan kuin ajattelet, että vaikeuksien kohdalla on "lupa juoda", niin retkahdat. Aina.

Päästäksesi tilaan, jossa sinä kontrolloit juomista, ja se onnistuu - tai lopetat aineen käytön kuten esim. tupakan - on sinun prosessoitava hieman alkoholinkäyttöäsi, itseäsi, persoonaasi. Alkoholinkäytöstä kuvaamallasi tavalla pääsee eroon. Jatka raitistumistasi - mutta uudella tavalla. Ei ole olemassa mitään syytä, miksi pitäisi alkoholia käyttää. Kyse on aivojen riippuvuudesta ja totutusta rutiinista. Muuta tapojasi!

Äänestä

Mene kysymään AA:sta, miten ne on juomatta.

Äänestä
  • Samalla tavalla ne AA:laisetkin on juomatta kuin kaikki muutkin raitistuneet.

    Äänestä

Päivän kerrallaan

Äänestä
  • Meinaatko, että et mene vannomaan oletko huomennakin juomatta?
    Läheisesi ovat varmaan jatkuvasti varpaillaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka-minua-rankaisee kirjoitti:

sitä aina retkahtaa uudelleen.
Olin pitkän putken jälkeen viikon ottamatta ja ajattelin, jo että nyt ei enää koskaan. Mutta sitten tuli kuin tilauksesta kaikenlaista vastoinkäymistä ja vaikeutta.
Miksi kohtalo aina rankaisee minua kun yritän?
En tietenkään niistä tuntemuksista päässyt ilman kaljaa.
Voi mikä tuuri voi olla. Ainakin minä yritin. Ainakin minä yritin.
Mutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu