Työttömiä ollaan kyykyttämässä entistä syvempää Lieksassa on noin 1000 työtöntä olisi aika kilpailla kuka saa 5 päivän työn kolmen kuukauden välein. karenssi tulee heilumaan entistä kovemmin. Lieksan työtön tulee siirtymään useampi karenssille olipa ruokaa tai ei . lääkkeisiin ei rahaa ole nytkään. verenpaineet koholla. työttömät ovat tulleet tosi vittumaiseksi toisilleen. toimeentulotuki asiakkaasti tulee siirtymään paljon kaikilla ei ole puhelinta,polkupyörää,tietokonetta verkkotunnuksia. ainoa oljenkorsi on toimeentulotuki. nämä valtion ohjauksessa te-toimistot on vitun kyykytys paikkoja. Onko olemattomia työpaikkoja tarjolla jossa välttää karenssin esim. astioiden tiskaamista, matonkuteiden leikkaamista, pielispajassa retkeilyä, makkaran syöntiä eli milloin retkelle pääsee jotta saa 9 euroa. tai ruveta hyppimään joulutonttua pielisentiellä
mistä viiden päivän työ
tototot
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joulutontuksi on ruvettava aina kolmen kuukauden välein ja pompittava pitkin Pielisentietä jotta välttää karenssin. Virkailija tarkastaa onko pompintasuoritus hyväksyttävä.
Sinne vaan sinäkin läskiakka kyykytkseen. On oikein että sinuakin yritetään aktivoida! Ruoskaa perseellesi haluat ja sitä myös saat.