Lähivalot on melkein vaakasuorassa, paistavat toisen autojen valojen korkeudelle. Joka reissu muutama vilkuttelee. On Xeronit. Huoltoon on 80 km, takuuta olis kyllä vielä 6 kk.
Ei kyllä hirveesti haittaa, ajan useimmiten päivällä ja täällä on hiljaista liikennettä.
octavia saatu 2015 helmikuu
Ei kyllä hirveesti haittaa, ajan useimmiten päivällä ja täällä on hiljaista liikennettä.
octavia saatu 2015 helmikuu
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä ne on kohdillaan, toiset vaan vilkuttelee kun vastaan tulee paremmilla valoilla varustettu auto. Noiden valokuvio on todella terävä ja ne ns. ikään kuin vilauttelevat kun etupää hieman kohoaa ja vilauttaa kirkasta valoa vastaan tulijaa kohti.
"huoltoon 80km", hieman sekaisin.
Minä kuvittelin skeidan jo korjanneen tämän ongelman, mutta se on kait ilmaantunut uudelleen.
Valojen suuntaus voi pystysuunnassa olla kohdillaan, mutta vaakasuunnassa kuvio onkin kallellaan siten, että valokuvion vasen reuna nousee, vaikka vas. reunan pitäisi olla vaakatasossa ja vain oikeassa reunassa nousu, ns, hirvipiikki.
Tämä oli taannoin ihan "vakiovaruste" skeidoissa ja siitä seurasi, että vastaantulevien skeidojen valot häikäisivät ihan helvetisti. Skeidakuskit, totta kai, yrittivät höpöttää kaiken kateellisten panetteluksi. Kummasti vaan ei bemarien ym. xenonit häikäisseet. Ja bemareissa noita xenoneita oli käytössä jo paljon aiemmin.
Ihmisten ilmoilla = kaupungeissa liikkuvissa skeidoissa ilmiö on jo lähes kokonaan hävinnyt eli uusiin autoihin lopulta opittu asentamaan valot oikein / suuntaus korjattu huollossa. Mutta maaseudulla valovammaisia voi satunnaisesti tulla eteen?
Linsseissä käytettävä epätasalaatuinen itämainen lasimassa josta on löytynyt jopa mahorkan tumppeja. Kyllähän ne heijastelee kaikkia sateenkaaren värejä ja häikäisee, osa näyttää jopa metsään kuin 60-luvun ojavalot.
minkähän huoranperseestä tyyppi.vika on ulos puljautettu.
Huoltoon 80km. Ja pitää käydä paikanpäällä näyttämässä? Nettiin pääset, mitta huoltoon et soita?
Sitähän minäkin. Skoda-kriittisyys rajoittaa myös yhteyksiä ulkomaailmaan.
Ja ei "saadun" Octavian kanssa ole niin justiinsa. Myy pois ja aja taksilla. Ellet osta Tojotaa. Se on kuulemma virheetön auto. Ja minä vittuilen aloittajalle. Kysyisit vagarenalta, JOS on asiaa... ;)
Helmikuu 2015 ja uusi ei varsinaisesti korreloi keskenään.
Kyllä tässä tapauksessa käyttäisin termiä käytetty.
Valoja saat komeesti laskettua kun nostat perää seittemänkytä luvun tyyliin ja maalaat Intian lipun pensatankkiin!!
Ruuvaa sitä valojen korkeuden säätöä.
Nimeenomaan perse ylös ja jarrurummut punaiseksi sekä buusteri ja kuuskertaaysit lakkihyllylle.
Alkaa sokotallakin saamaan tinsaa!!