Veljmiehen veikkauspisteessä onnisti viittä lottoajaa. Wiking lottopotti 800 000 e meni viidelle. Lycka till:)
Kiinnostaa millaisella panoksella/osuus voitto lohkesi? Oliko systeemi vai hajarivit ?
Minä viikonpäivänä voittajat ostivat kuponkinsa?
https://www.veikkaus.fi/fi/yritys#!/article/voittouutiset/2016/09-syyskuu/20160922-viking-loton-paavoitto-suomeen
Kiinnostaa millaisella panoksella/osuus voitto lohkesi? Oliko systeemi vai hajarivit ?
Minä viikonpäivänä voittajat ostivat kuponkinsa?
https://www.veikkaus.fi/fi/yritys#!/article/voittouutiset/2016/09-syyskuu/20160922-viking-loton-paavoitto-suomeen
Vastaukset 9
Vanhimmat
Perkele, just kun lopetin pelaamasta naapurit -peliä tuloksettomuuden takia >_< !!
Kyllähän nuo veikkauksen pelit on hölmöläisten hommaa. Lotossakin taitaa palautusprosentti olla alle 50, eli keskimäärin sijoitetusta eurosta saa alle 50 senttiä takaisin:)
Suurimmalle osalle veikkauspeleihin sijoittaneelle "sijoitus" on huijausta, eikä menetyksiä korvaa valtio, kuten tekee wincapitan kohdalla:)
Toivon, että Kuopion wikingvoittajat ovat irtisanottuja Anttilan työntekijöitä.
Ei se huijausta ole, koska heikko palautusprosentti on kyllä etukäteen tiedossa. Sijoitus on aina huono, jos odotettavissa oleva keskimääräinen palautusprosentti on alle 100. Jos taas pelaa jännityksen vuoksi, tai vaikkapa äkkirikastumisen toivossa, on silti omaa tyhmyyttä valita noin huono "sijoituskohde".
Minusta nuo "palautusprosentit" ovat ihan jonniinjoutavia, ikäänkuin muka olisi joku prosentin mukainen "takuu" että voittaa joskus jotain. Näinhän ei ole jollei sitten "arvottuja" numeroita manipuloida jotenkin siihen verraten, mitä numeroita on pelattu.
Itse olen pelannut 1993 alkaen joka viikko Lottoa, Viking-lottoa ja yleensä jotain kolmattakin peliä, aikoinaan Speden Spelejä, vakiotakin joskus pelasin ja nyt kolmantena on Euro-Jackpot. Sillä mielellä olen pelannut että onpahan yritetty, tulee jotain jos tulee ja haaveena tietysti voittaa se päävoitto. Toistaiseksi voitot on jääneet laihoiksi, taitaa vähän toistasataa euroa olla suurin voitto ja sekin oli vain yksittäistapaus. Pelaan vain yhden rivin kutakin peliä, siihen se voitto pitää sattua jos on sattuakseen. Joskus laskeskelin yleisimmin esiintyviä numeroitakin mutta eipä tuo lisännyt voittoja joten turhana vaivana jätin senkin pois.
Aiemmin pelailin kauppojen veikkauspisteissä kupongeilla, taisi silloin 90-luvun alkupuolella olla vielä käytössä niitä vanhoja hiilikopiokuponkeja mutta joku aika sitten siirryin pelaamaan veikkauksen netissä ja otin sen veikkauskortinkin. Nyt voitot kilahtaa suoraan tilille jos niitä tulee, ennen piti hakea jostain veikkauspisteestä ne ja jos olisi tullut isompi voitto niin kaiketi olisi pitänyt tehdä Vantaan reissu :D
"Minusta nuo "palautusprosentit" ovat ihan jonniinjoutavia, ikäänkuin muka olisi joku prosentin mukainen "takuu" että voittaa joskus jotain."
Ymmärsit väärin. Kyse on odotusarvosta. Eli ts. mitä enemmän pelaat, sitä todennäköisemmin kokonaistulos päätyy kyseisen pelin palautusprosenttiin. Asian voi vääntää myös niinpäin, että mitä enemmän pelaat, sitä todennäköisemmin jäät häviölle. Tuo nyt on peruskauraa suurimmalle osalle, mutta pointti olikin, että vaikka pelaisi huvin tai jännityksen vuoksi ilman suuria odotuksia voitosta, on typerää pelata peliä, jonka palautusprosentti on pieni.
Lotto uudistuu jälleen ja suuri voittopotti on yhä vaikeampaa saada. Numero 40 tulee ja vain yksi lisänumeto jatkossa. Uudistus tulee voimaan marraskuussa.
Ymmärsit itse väärin. Numerot kun saa itse valita ja vaikka vaihtaa ne joka kierrokselle niin on ihan sattumanvaraista tuleeko sieltä mitään vai ei jolloin ainakin omasta mielestä jollain palautusprosentilla ei ole mitään arvoa, turhanpäiväinen nippelitieto. Laskettu todennäköisesti könttäsummasta mitä on pelattu ja paljonko on voittoja sattunut osumaan siitä. Sillä ei ole yksittäiselle pelaajalle mitään arvoa.
Ja jokatapauksessa en pelaa veikkauspelejä sen takia että saisin jonkin palautusprosentin mukaisen osuuden takaisin pelaamistani peleistä vaan haen sitä suurta voittoa millä olisi oleellinen merkitys taloudelliselle tilanteelleni. Todennäköisyyshän sille on varmasti hyvin pieni mutta jos ei veikkaa niin silloin satavarmasti todennäköisyys on pyöreä nolla.
Äitis on!