DEMOKRATIA VOITTAA - RANSKA VAATII TTIP:N LOPPUA

Ranska aikoo vaatia TTIP-neuvottelujen lopettamista perjantaina. Ylikansallisten suuryhtiöiden etua ajava vapaakauppasopimus tutisee Bratislavan ministerikokouksen alla.

Joukko oikeistohallitusten sisällä toimivia lobbaajia koettaa vielä puolustella demokratianvastaista ja kansalaisille viheliäistä sopimusta. Näihin kuuluu myös Suomen oikeistolaisen hallituksen kokoomusministeri Kai Mykkänen.

Ranskan kauppaministeri Matthias Fekl aikoo toteuttaa uhkauksensa ja vaatia Yhdysvaltain kanssa käytävien TTIP-vapaakauppaneuvottelujen lopettamista.

Fekl aikoo esittää vaatimuksensa EU:n kauppaministereille Slovakian pääkaupungissa Bratislavassa perjantaina pidettävässä kokouksessa, kertoo ranskalainen talouslehti Les Échos.

Fekl kertoo, että neuvottelut ovat junnanneet jo pitkään paikallaan ja Yhdysvallat ei ole tullut vastaan. ”Neuvottelujen nykytilasta näkee, että mikään ei ole edistynyt kahteen vuoteen”.

TTIP-neuvottelujen eteneminen joutui uuteen valoon elokuun lopussa, kun Ranskan Fekl ilmoitti vaativansa neuvottelujen lopettamista. Paria päivää aiemmin Saksan kauppaministeri Sigmar Gabriel julisti, että ”neuvottelut Yhdysvaltain kanssa ovat käytännöllisesti katsoen epäonnistuneet”.

Bratislavan kokouksessa ei tehdä päätöksiä, mutta unionin perustajamaan Ranskan sanaa kuunnellaan tarkemmin kuin monen muun EU-maan puheita.

Ranskan kauppaministeri Fekl totesi elokuun lopun radiohaastattelussaan seuraavasti:

”Amerikkalaiset eivät anna mitään tai sitten vain murusia [– –] Ei liittolaisten välillä voi neuvotella näin. Tämä on totuuden hetki, päätöksen hetki. Ollakseni aivan selvä, pysäyttäminen tarkoittaa loppua [– –] Ranska pyytää puhdasta, yksinkertaista ja lopullista päättämistä näille neuvotteluille".

http://www.hs.fi/talous/a1474521345231
41111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Voi olla tärkein tämän vuoden uutinen, muuten.

Äänestä

Berliinissä osoitti mieltään USA:n ja EU:n välistä kauppa- ja investointisopimusta TTIP:tä vastaan äskettäin 150.000 - 250.000 ihmistä.

Berliinin äskettäisissä osavaltiovaaleissa menestyivät poikkeuksellisen hyvin juuri TTIP:tä vastustavat ryhmittymät. Oikeiston sisällä kansainvälisten suuryhtiöiden etujen ajaminen vapaakaupan nimissä on hajottanut jo vakiintuneen puoluerakenteen.

TTIP:tä vastaan käydyn pitkäaikaisen taistelun voittaja on punavihreä vasemmisto - ja koko eurooppalainen hyvinvointiyhteiskunta jota vapaakauppaoikeisto uhkaa tuhota.

https://www.youtube.com/watch?v=z0qyn5hGEAo

Äänestä

Ranskan ja Saksan irtoaminen kauppa- ja investointisopimuksesta merkitsee käytännössä neuvotteluiden kariutumista. Ne sadat miljoonat tai miljardit, joita suuryhtiöt ovat vuosien ajan käyttäneet lobbaamisensa TTIP:n puolesta ovat kaikki pois hyvinvointivaltion rakentamisesta.

Ja kustannettu veroparatiiseihin ryöstetyin varoin.

Äänestä

Oikeistossa pyritään ohjaamaan huomio todellisista uhista muualle. Tämä olisi Stubbin ja Bernerin ja Sipilän kaltaisten miljonääripoliitikoiden etu.

Äänestä
  • Persut sumuverhona petokselle.

    Äänestä

Joukko oikeistohallitusten sisällä toimivia lobbaajia koettaa vielä puolustella demokratianvastaista ja kansalaisille viheliäistä TTIP-sopimusta. Näihin kuuluu myös Suomen oikeistolaisen hallituksen kokoomusministeri Kai Mykkänen.

Äänestä
  • Kokoomus on täysin talutusnuorassa. Sitä johdetaan liikemiespiireistä.

    Äänestä

Persujen kannalta TTIP-neuvotteluiden karahtaminen tarjoaa Soinille ja Halla-aholle helpotuksen. Molemmat ovat rakentaneet poliittisen yhteistyönsä suuryhtiöitä suosivan TTIP:n kannattamiselle, mutta persujen vaali-imagossa oltiin vastustavinaan. Joutuisivat julkisesti taas syömään sanansa, nyt välttyvät ja voivat valehdella lisää.

Äänestä

Yhtenäistä kansaa ei voi koskaan voittaa.

Äänestä

Demokratia voittaa. Suuryhtiöiden ja suurvaltojen mielivalta loppuu.

Äänestä

Berliinissä osoitti mieltään USA:n ja EU:n välistä kauppa- ja investointisopimusta TTIP:tä vastaan äskettäin 150.000 - 250.000 ihmistä.

Berliinin äskettäisissä osavaltiovaaleissa menestyivät poikkeuksellisen hyvin juuri TTIP:tä vastustavat ryhmittymät. Oikeiston sisällä kansainvälisten suuryhtiöiden etujen ajaminen vapaakaupan nimissä on hajottanut jo vakiintuneen puoluerakenteen.

TTIP:tä vastaan käydyn pitkäaikaisen taistelun voittaja on punavihreä vasemmisto - ja koko eurooppalainen hyvinvointiyhteiskunta jota vapaakauppaoikeisto uhkaa tuhota.

https://www.youtube.com/watch?v=z0qyn5hGEAo

Äänestä

Ranskan kauppaministeri Matthias Fekl aikoo toteuttaa uhkauksensa ja vaatia Yhdysvaltain kanssa käytävien TTIP-vapaakauppaneuvottelujen lopettamista.

Vähän aiemmin Saksan kauppaministeri Sigmar Gabriel julisti, että ”neuvottelut Yhdysvaltain kanssa ovat käytännöllisesti katsoen epäonnistuneet”.

Äänestä

Kokoomuksen "jämäministeri" Kai Mykkänen pakotettu äänestämään TTIP:n puolesta. Suomi demokratianvastaisella tiellä ja kansanvallan vastaisella marssilla nyt.

Äänestä

Taloustieteilijä Christer K. Lindholm kirjoittaa taloustieteen näkökulmasta:

"EU:n ja Yhdysvaltojen välinen kauppa- ja investointisopimus TTIP on kannattajiensa mukaan ratkaisevan tärkeä niin Suomen kuin koko EU:nkin taloudelle. Siksi sopimusneuvottelut pitäisi viedä loppuun mahdollisimman nopeasti ja marisematta kaiken maailman pikku yksityiskohdista, kuten EU-maiden demokraattista päätöksentekoa rajoittavista sijoittajasuojalausekkeista.

TTIP:n myönteiset taloudelliset vaikutukset ovat kaikkein optimistisimpienkin Euroopan komission teettämien tilaustutkimusten mukaan erittäin pienet. Riippumattomien tutkijoiden, kuten ­Capaldon (2014) ja Razan (2014), mukaan nämäkin vaatimattomat tulokset perustuvat kuitenkin epärealistisiin olettamuksiin.

Capaldon realistisempiin olettamuksiin pohjautuvan tutkimuksen perusteella näin uhkaa käydä useimpien EU-maiden kohdalla, jos TTIP toteutuu: kymmenen vuoden aikavälillä TTIP:n nettovaikutukset talouskasvuun, työllisyyteen, työtuloihin ja nettovientiin olisivat tutkimustulosten mukaan yksiselitteisen kielteiset.

Kaikkein voimakkaimmin kielteiset vaikutukset kohdistuvat EU:n pohjoisiin jäsenmaihin – siis myös Suomeen – joiden arvioidaan TTIP:n seurauksena esimerkiksi menettävän nettomääräisesti yli 220 000 työpaikkaa. Tämä on yli kolmasosa koko EU:n arvioidusta, noin 600 000 työpaikan nettomenetyksestä.

TTIP ei toisin sanoen ole vaaraksi ainoastaan demokratialle ja kansalliselle itsemääräämisoikeudelle. Se on myös vaaraksi useimpien EU-maiden taloudelle ja niiden kansalaisten hyvinvoinnille.

Laajemmin aiheesta:

http://uusi.voima.fi/artikkeli/2016/ttip-vaarallisempi-luulitkaan

Äänestä

Saksa ja Ranska pitäisi saada samoille linjoille ja puolustamaan Euroopan yhteistä etua. Se vaatii jonkin verran protektionismia ja tiiviimpää ja tehokkaampaa yhteistyötä Euroopan valtioiden välillä. Vasemmiston noustessa valtaan yhä useammassa maassa se ehkä lopulta onnistuu.

Eräs keskeinen tavote tulisi olla Euroopanlaajuinen energiapolitiikka, joka pyrkisi irroittautumaan fossiilisista polttoaineista (maakaasu mukaan lukien), jotka sitovat Eurooppaa poliittisesti vaarallisella tavalla. Se myös työllistäisi ja loisi kasvua ja onnistuessaan voisi vaikuttaa myös ilmastonmuutokseen. Norja on tällä tiellä jo pitkällä.

Churchillin sanoin meidän tulisi niin eurooppalaisina kuin suomalaisinakin pyrkiä olemaan "masters of our fate".

Äänestä
  • "Euroopan yhteinen etu" ilmeisesti kattaisi myös Venäjän? Eikö?

    Äänestä

Erittäin hyvä uutinen! On kuitenkin syytä seurata tilannetta edelleen, tässä voidaan yrittää ns"vanhanaikaista" (koska jokaisen maan järjissään oleva väestönosa) tätä täysin mielipuolista sopimusta vastustaa. "Vanhanaikainen" tarkoittaa Suomenkin päättäjien käyttämää kikkaa, annetaan käsitys että sopimus on kaatumassa vailla mahdollisuuksia ja sitten....PAM! Jonain aamuna saamme lukea propaganda-median etusivulta että "yksimieleisellä päätöksellä sopimus hyväksytty" Edellämainittua röyhkeää demokratian ylikävelyä on käytetty Suomessa mm. Metsähallituslaissa ja USA:n kanssa (erittäin hämäräperäisessä) isäntämaa sopimuksessa. Tämä TTIP olisi Suomelle ja varsinkin Suomen luonnolle täysi katastrofi, sitä ei yksinkertaisesti saa päästää tapahtumaan! Toivotaan että se on ihan OIKEASTI menossa nurin eikä meitä TAAS yritetä kusta silmään USA-EU-SUOMEN NUKKEHALLITUS akselilta.

Äänestä
  • Meillä on hallituksessa puolue, joka toistuvasti pettää kannattajilleen antamansa lupaukset. Timo Soinin valikoiva rehellisyys ja pätkivä muisti tuovat mieleen Donald Trumpn kampanjastrategian ja tällainen tietysti herättänyt em. asioissa katkeruutta.

    Äänestä

Teoria ja käytäntö molemmat tärkeitä.

Käytännön kysymyksistä ensimmäinen lienee:

Kuinka tuohon tavoitteeseen uudesta energiapolitiikasta voidaan päästä sellaisen eurokurin vallitessa, joka on rakennettu Euroopan teräs- ja hiiliyhteisöä palvelemaan?

Äänestä
  • Kommenttina ja jatkokysymyksenä siis tuohon 22:58 kysymykseen tämä äskeinen.

    Äänestä

Kaikkein voimakkaimmin kielteiset vaikutukset kohdistuvat EU:n pohjoisiin jäsenmaihin – siis myös Suomeen – joiden arvioidaan TTIP:n seurauksena esimerkiksi menettävän nettomääräisesti yli 220 000 työpaikkaa.

Äänestä
  • Kiinnostavaa ja tutkimisenarvoista on se, miten vähillä argumenteilla ja miten vähällä julkisuudella TTIP-prosessia on jo vuosikymmenen viety eteenpäin.

    Äänestä

Kokoomus on tässä asiassa täysin talutusnuorassa. Sitä johdetaan liikemiespiireistä.

Äänestä
  • Kokoomus on liikemiespiirit ja EKokoomusmafia eli oikeiston rahavallan hyvävelimafia.

    Äänestä

Saksan ja Ranskan ollessa vastaan saavat englantilaiset veroparatiiseineen neuvotella yksinään.

Äänestä

Joukko oikeistohallitusten sisällä toimivia lobbaajia koettaa vielä puolustella demokratianvastaista ja kansalaisille viheliäistä sopimusta. Näihin kuuluu myös Suomen oikeistolaisen hallituksen kokoomusministeri Kai Mykkänen.

Äänestä

USA:n ja EU:n TTIP-investointisopimusta yritetään edistää myös USA:n ja Kanadan CETA-investointisopimuksella. Kun on ollut puhetta Skotlannista ja Kataloniasta, niin tämä sopimus karahti karille Valloniassa.

Kansojen itsemäärämisoikeus kiinnostaa muita kuin "keskusvaltoja".

Äänestä
  • Kansojen Eurooppaan kuuluu paljon enemmän kansoja kuin kansallisvaltioita.

    Äänestä

Belgian ranskankielinen osavaltio kieltäytyi allekirjoittamasta. Sopimusta ei synny!

Äänestä
  • Belgiastakin tulee jotakin hyvää vaihteeksi.

    Äänestä

Välitän tiedoksi:

Kyllönen: Vallonia ei turhaan kyseenalaista CETA:a.

Belgian ranskankielinen hallintoalue Vallonia on jumiuttanut EU:n ja Kanadan välisen vapaakauppasopimuksen CETA:n allekirjoittamisen, joka oli suunniteltu torstaiksi.

Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Merja Kyllönen on sitä mieltä, että Vallonian huoli eurooppalaisten sosiaali- ja ympäristöstandardien kohtalosta on aiheellinen.

Kyllönen muistuttaa, että TTIP ja CETA määrittelisivät uudelleen paitsi maailmankaupan pelisääntöjä myös monia muita kysymyksiä: ympäristönsuojelua, yksityisyydensuojaa, kuluttajien oikeuksia ja julkista valtaa.

Kiistanalaisen investointisuojan lisäksi ongelmallisia ovat myös komission käyttämät laskelmat vaikutuksista talouteen ja työllisyyteen, sillä realistisemmat mallinnukset ennustavat sekä CETA:n että TTIP:n pahentavan työttömyyttä.

Enemmän aiheesta:

http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3619832-kyllonen-vallonia-ei-turhaan-kyseenalaista-cetaa

Äänestä

Vallonia, Katalonia, Skotlanti, Islanti, demokratian saarekkeita Euroopassa.

Äänestä

CETA-neuvottelut eivät kiihota persuja. Niiden pitäisi.

Äänestä
  • Kiihottamisen tarkoitus on ohjata vallanpitäjän kannalta vaarallinen viha sivuun oikeasta kohteestaan. Sota-aikana tarvitaan kylmäpäisyyttä ja rationaalista ajattelua. Elämme toisen maailmansodan jälkeen suurimman pakolaiskriisin aikaa. Syyrian sodat ja Irakin sodat ja Afganistanin sodat ja Somalian sodat ja Eritrean sodat näkyvät kaikki Suomessakin. Sekä turvapaikanhakijoina että kiihotuksena.

    Äänestä

  • Vapaakauppauskovaisten aika on ohi.

    Äänestä

Eurooppalainen sankari: Paul Magnette

http://r5.ldh.be/image/45/51b750e4e4b0de6db978e545.jpg

"Viime viikon aikana Vallonian sosialistijohtaja Paul Magnettea on yritetty taivuttaa Cetan taakse monenlaisin myönnytyksin ja uhkavaatimuksin. Häntä on hoputettu EU-johtajien ja Kanadan ministereiden voimin, mutta mikään ei ole tepsinyt.

Cetaa vastustavien piireissä on syntynyt myyttinen kertomus pienestä gallialaisesta kylästä, joka uhmaa sitä ympäröivää valtakuntaa. Magnette on tarinan Asterix: muuta Belgiaa selvästi köyhempää Valloniaa juonikkuudellaan puolustava sankari."

http://www.hs.fi/ulkomaat/a1477373317577

Äänestä

Itävallan uusi punavihreä presidentti vastustaa TTIP-sopimusta.

Äänestä

Italian kansanäänestyksen voittaneen EI-puolen Viiden Tähden Liike ja Italian Vasemmisto vastustavat molemmat TTIP-sopimusta, joka palvelisi suuryhtiöiden harjoittamaa ylikansallista vapaakauppaa ja veronkiertoa.

Äänestä

Vain suomen möllikkä johtajat kannattavat TTIP sopimusta.

Suomea myydään halvalla. Halvemmalla kuin mitään muuta. Suomen "johtajia" viedään kuin mätää kukkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntemattomatsotilaat kirjoitti:

Ranska aikoo vaatia TTIP-neuvottelujen lopettamista perjantaina. Ylikansallisten suuryhtiöiden etua ajava vapaakauppasopimus tutisee Bratislavan ministerikokouksen alla.

Joukko oikeistohallitusten sisällä toimivia lobbaajia koettaa vielä puolustella demokratianvastaista ja kansalaisille viheliäistä sopimusta. Näihin kuuluu myös Suomen oikeistolaisen hallituksen kokoomusministeri Kai Mykkänen.

Ranskan kauppaministeri Matthias Fekl aikoo toteuttaa uhkauksensa ja vaatia Yhdysvaltain kanssa käytävien TTIP-vapaakauppaneuvottelujen lopettamista.

Fekl aikoo esittää vaatimuksensa EU:n kauppaministereille Slovakian pääkaupungissa Bratislavassa perjantaina pidettävässä kokouksessa, kertoo ranskalainen talouslehti Les Échos.

Fekl kertoo, että neuvottelut ovat junnanneet jo pitkään paikallaan ja Yhdysvallat ei ole tullut vastaan. ”Neuvottelujen nykytilasta näkee, että mikään ei ole edistynyt kahteen vuoteen”.

TTIP-neuvottelujen eteneminen joutui uuteen valoon elokuun lopussa, kun Ranskan Fekl ilmoitti vaativansa neuvottelujen lopettamista. Paria päivää aiemmin Saksan kauppaministeri Sigmar Gabriel julisti, että ”neuvottelut Yhdysvaltain kanssa ovat käytännöllisesti katsoen epäonnistuneet”.

Bratislavan kokouksessa ei tehdä päätöksiä, mutta unionin perustajamaan Ranskan sanaa kuunnellaan tarkemmin kuin monen muun EU-maan puheita.

Ranskan kauppaministeri Fekl totesi elokuun lopun radiohaastattelussaan seuraavasti:

”Amerikkalaiset eivät anna mitään tai sitten vain murusia [– –] Ei liittolaisten välillä voi neuvotella näin. Tämä on totuuden hetki, päätöksen hetki. Ollakseni aivan selvä, pysäyttäminen tarkoittaa loppua [– –] Ranska pyytää puhdasta, yksinkertaista ja lopullista päättämistä näille neuvotteluille".

http://www.hs.fi/talous/a1474521345231

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu