Venäjä on tuonut lisää rautaa Suomen rajalle. Järeätä kalustoa. Ohjusjärjestelmiä, joiden ammusten kantomatka on noin 500 kilometriä. Miksi?
Pelkääkö Venäjä Suomen hyökkäävän Venäjälle? Naurettava ajatuksenakin. Pelkääkö Venäjä Natoa eli amerikkalaisia? Suomellahan on Ruotsin tapaan jo ns. isäntämaasopimus Naton kanssa, joka antaa Natolle mahdollisuuden tuoda sotakalustoa ja joukkoja Suomeen, mutta vain harjoituksiin.
Pakottaako Venäjä Suomen liittymään Natoon ja siten todellisten turvatakuiden piiriin, kun se uhittelee ja kolistelee asearsenaalillaan rajojemme tuntumassa?
Nyt, jos koskaan kaivataan Paasikiven ja Kekkosen kaltaisia valtiomiehiä, sillä Suomi on on edelleenkin Venäjän naapuri ja yhteistä rajaa meillä on n. 1300 kilometriä.
Venäjä pakottaa Suomen Naton jäseneksi?
11
82
Vastaukset
- Leningraadin-puolustus
Sinä olisit ilmeisesti vienyt ne Siperiaan!? D venäläiset kiittelee, kun et ole heidän pressa.
Voidaanhan tuota ihmetellä kun Suomessa ei suurinta nato-intoa ole.
Televisiossa esiintynyt kenraali piti noita raketteja puolustustarkoitukseen tarkoitetuikski mahdollisissa ilmahyökkäyksessä.
Kummallisena pidän kuvitelmaa varteenotettavasta puolustuskyvystämme Materiaalisesti olemme kääpiöitä, mutta suomalainen snaju ja kikat herättävät toki vieläkin venäläisissä kauhua. Naton tukeen ilmeisesti uskotaan kun amerikkalaiset aina sotivat "muiden mailla"- TamiTelkassa
Tyypillisesti venäläiseen ajatteluun ei kuulu tekojen seurausten ajatteleminen. Ei tässäkään asiassa.
Natossa eivät amerikkalaiset määrää yhtään sen enempää kuin muutkaan jäsenmaat. Onhan ameriikka sentään suurin natomaa
- TamiTelkassa
Ei merkitse Naton päätöksenteossa yhtään mitään. Joka jäsenmaalla on vain 1 ääni.
- syytä_olla_hereillä
Venäjä on kyllä entistä arvaamattomampi. Putinilla on kaikki olennainen valta, koska vaalit menivät niin kuin menivät - kansaa ei kiinnosta äänestäminen. Putin voi ajaa Venäjän perustuslakiinkin ihan mitä haluaa. Suurvaltaa korostetaan.
- omavika
Suomen voi miehittää myös päästämällä maahan kaikki tänne tunkeutuvat, jotka osaa sanoa asylum.
Saattaa olla niin, että Venäjän armeija tuo uutta tehokalustoaan Pietarin ja Suomen rajan väliselle alueelle. Kenties Venäjä vahvistaa asevoimiaan myös eteläisemmällä ja läntisemmällä alueella Pietarin lähellä. Ylen Moskovan kirjeenvaihtaja mainitsi, että Venäjän asian johdosta julkaisemassa tiedotteessa todettiin maan läntisen puolustuksen vahvistamisen olevan vastinetta Naton mm. Baltiaan tuomille joukoille ja aseille.
Näin suomalaisittain visioituna voisi sotilaitten hiekkalaatikkopelejä kuvitellen arvioida, että nimen omaan Naton Baltian maihin sijoittamien voimien tanakoittaminen nähdään Venäjällä uhkana ja Pietarin puolustuksen hienoinen tehostus suuntautuu enemmänkin Viron ja Latvian suuntaan ajateltuun torjuntaan eikä niinkään Suomi olisi ensimmäisenä tähtäimessä. Meidän mediamme (Yle siinä aktiivisesti mukana) on kyllä "ansiokkaasti kunnostautunut" maalailemalla Suomen rajan läheisyyteen sijoitettujen ohjusten uhkakuvaa. Baltiaa ei ole mainittu muutoin kuin ohimennen tuossa Moskovan kirjeenvaihtajan kertomassa.
Onhan niitä itänaapurimme ohjuksia ja raskasta kalustoa ollut ennenkin Suomen rajan läheisyydessä. Sinällään tässä asetelmassa ei ole suurestikaan uutta. Kommentaattoreille ja uutisoijille voisi antaa neuvon: Jäitä hattuun!- muistaa1941
Syytä tuodakkin näin Natokiimasen maan rajalle...
- Surulllista
Tämä maa on matukiimainen . Se meidät tuhoaa, ei Venäjä.
Monenlaista on kantaa. Venäjän taholta voidaan odottaa ihan mitä tahansa. Eräs mahdollinen ja ehkä jopa todennäköinen on pelote.
Uhan edessä ovat suomalaiset aikaisempaa hanakampia kääntymään Naton puoleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208