Rattijuopumus ja kortitta ajo

Huolestasekava

Voiko tapauksen joka ajelee ilman korttia passittaa suoraan vankilaan jos odottaa tuomiota toisesta rattijuopumuksesta? Nyt vielä tehovalvonta päällä ja pelottaa ihan sairaasti onko jäänyt kiinni..

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zecker

      No ei pelkästä kortitta-ajosta. Mutta jos jatkaa kännissä ajelua niin voidaan ottaa kiinni rikoskierteen katkaisemiseksi ja myös ajoneuvo voidaan takavarikoida valtiolle. Myöhempi tuomio myös sitä todennäköisimmin ehdotonta mitä enemmän ratteja kertyy.

    • rthfgd

      Eli siis ymmärsinkö oikein? Henkilöllä on tuomio tulossa toisesta rattiksesta, ja ajelee menemään ilman korttia.

      Ja sinä olet huolissasi siitä, että jää kiinni, ja joutuu suorilta vankilaan? Kuinka asennevammainen ihminen oikein voi olla?

      Tietenkin tämän henkilön paikka on vankilassa. On suuri harmi, että hän ei voi sinne käytännössä suoraan joutua, vaan kiinnioton jälkeen pääsee taas vapaalle ajelemaan ja odottelemaan tuomioitaan ja vankilapaikan vapautumista joskus tulevaisuudessa. Todellakin tällaiset ihmiset pitäisi samantien nakata koppiin ja harkita tarvitseeko sitä avainta ihan tosissaan pitää tallessa ollenkaan.

      • jurristi

        Näin on, mutta kun Suomi ylpeilee sillä, että meillä on maailman lievimmät rangaistukset ja poliisilla maailman vähäisimmät oikeudet.

        Kaikki meni pieleen ns. punaisella 1970 luvulla. Silloin asetettiin kaikkiaan kolme rikoslakikomiteaa uudistamaan rikoslakia- ja rikosprosessia. Komiteat oli koottu ´edistyksellisistä lakimiehistä´.
        Uudistukset menivät Eduskunnassa läpi, vaikka Eduskunta ei täysin punainen ollutkaan ja tähän on nyt tultu. Rangaistukset joko puolittuivat, tai poistuivat kokonaan monessa rikoslajissa.

        Laitan esimerkiksi muutaman räikeimmän.

        Ennen poliisilla oli vangitsemisoikeus, se vietiin kokonaan. Ennen poliisi sai pidättää 18 vrk:ksi, nyt 3:ksi
        Ennen auton luvaton ottaminen oli varastamista, mistä tuomittiin enimmillään 4 vuotta vankeutta.. Siitä tehtiin luvaton käyttö, mistä tuomittiin vain sakkoja. Se meni kentällä niin lekkeripeliksi, että poliisin ei saanut ottaa varasta edes kiinni ja piti tehdä varkaalle kunniaa, jos asianomistaja ei vaatinutkaan asianomistajarikoksessa rangaistusta. No, Eduskunta tosin korjasi kahteenkin kertaan tekemänsä mokan, nyt auton varastaminen on nimeltä joko moottorikulkuneuvon käytövarkaus, moottorikulkuneuvon törkeä käyttövarkaus, tai lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, siitä edelleen vain sakkoja. Törkeästä tosin vankeutta 4 kk - 4 v kuten ennen punaista 1970 lukua.
        Useaa auton omistajaa tosin saattaa ottaa pannuun, jos auto varastetaan ja varas kiinni jäätyään saa oikeudessa 6 x 6 euroa = 36 euron sakon täällä maailman lievimpien rangaistusten maassa.


    • atm209

      Näitä riittää aina, kun ei omaa parastaan tajua. Poliiseilla on automaattiset rekisterikilven lukijat nykyisin, ei aikaakaan, kun kortiton käryää liikenteessä. Ja jos vielä maistissa niin pheskaa tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1369
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1164
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      199
      1154
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      211
      1151
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      983
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      871
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      778
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe