Jäikö Bernerillä joitain sidonnaisuuksia mainitsematta antaessaan selvitystä ministeriksi ryhdyttyään?
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ministeri-bernerilla-erikoinen-yhteys---yritys-lobbauspomon-kanssa/7W2w3YWq
Mitä tämän jälkeen paljastuu?
Onko Berner antanut vääriä tietoja enemmänkin ja/tai jättänyt antamatta.
Eikö Sipilän pitäisi ryhtyä vakavasti harkitsemaan Bernerin vaihtamista luotettavaan henkilöön. Sen Sipilä on velkaa äänestäjilleen.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ministeri-bernerilla-erikoinen-yhteys---yritys-lobbauspomon-kanssa/7W2w3YWq
Mitä tämän jälkeen paljastuu?
Onko Berner antanut vääriä tietoja enemmänkin ja/tai jättänyt antamatta.
Eikö Sipilän pitäisi ryhtyä vakavasti harkitsemaan Bernerin vaihtamista luotettavaan henkilöön. Sen Sipilä on velkaa äänestäjilleen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ministeri Bernerillä erikoinen yhteys - yritys lobbauspomon kanssa
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner on kaupparekisterin mukaan toimitusjohtajana yrityksessä, jonka hallituksen puheenjohtaja on viestintäkonserni Milttonin perustaja Mathias Järnström.
Hallituksen ministereistä liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk) on aktiivisin yritysmaailmassa. Kaupparekisteritietojen mukaan Bernerillä on ministereistä eniten sidonnaisuuksia yrityksissä.
Liikenne- ja viestintäministeri on muun muassa perheyritys Vallila Interiorin hallituksen puheenjohtaja ja yrityksen suurin omistaja. Lisäksi Berner istuu Vallila Interiorin osakkuusyritysten hallituksissa.
Yksi tällainen yritys on liikkeenjohdon konsultointia harjoittava Fembition Oy. Vallila Interior omistaa Fembitionista 50 prosenttia.
Kaupparekisterissä Berner on merkitty yrityksen toimitusjohtajaksi sekä hallituksen jäseneksi. Fembitionin hallituksen puheenjohtaja puolestaan on viestintäkonserni Milttonin perustaja Mathias Järnström.
Miltton tunnetaan muun muassa siitä, että se on erikoistunut lobbaamiseen ja yhteiskunnalliseen viestintään. Viime vuosina yritykseen on rekrytoitu liuta poliitikkojen entisiä avustajia.
Miltton on tehnyt töitä muun muassa Finavialle, jonka johdannais-kohun keskellä ministeri Berner on. Miltton Groupin osakas ja hallituksen puheenjohtaja puolestaan on Nokian entinen toimitusjohtaja Jorma Ollila.
Kaupparekisterin mukaan Fembition on aktiivinen yritys, mutta se ei ole ennakkoperintärekisterissä, eikä arvonlisäverovelvollisuusrekisterissä. Yrityksellä ei ollut viime eikä edellisellä tilikausilla liikevaihtoa. Tuorein tilinpäätös on on allekirjoitettu tämän vuoden huhtikuussa.
Bernerin mukaan yritys perustettiin vuonna 2013, mutta toimintaa ei koskaan käynnistetty.
”Viimeinen yhteydenpitoni Mathias Järnströmin kanssa asian tiimoilta on ollut syyskuussa 2014”, Berner vastaa sähköpostitse Kauppalehden kysymykseen, miten hän on päätynyt samaan yritykseen viestintäyritys Milttonin toimitusjohtaja Järnströmin kanssa.
Ministeri Berner istuu myös kolmen kiinteistöosakeyhtiön ja yhden asunto-osakeyhtiön hallituksissa. Yksi kiinteistöosakeyhtiöistä on Uusi Lastensairaala, jonka puuhanaisena Berner tuli tunnetuksi ennen ministeriuraansa.
Bernerin valtioneuvostolle viime vuoden kesäkuussa antamassaan ilmoituksessa sidonnaisuuksistaan hän kertoi omistavansa Vallila Interioriorista 60,52 prosenttia. Lisäksi Berner kertoi omistavansa muun muassa viestintäyritys Sopranon ja Stockmannin pörssiosakkeita. Hänellä on myös kolme sijoitusasuntoa.
Ilmoitus sidonnaisuuksista sisältää tiedot ministerien elinkeinotoiminnasta, omistuksista yrityksissä, muut merkittävät tulolähteet ja velat sekä sellaiset tehtävät ja sidonnaisuudet, joilla voi olla merkitystä arvioitaessa hänen toimintaansa valtioneuvoston jäsenenä.
Eihän Juha Sipiläkään ilmoittanut kaikkia sidonnaisuuksiaan.
Tämä on miljonäärien tapa toimia. Eivät taviksien lait koske heitä.
Pysähdyttävä tilanne. Onko maamme kohtalo epärehellisten luikuripoliitikkojen käsissä?
Ja kansa askartelee lillukoiden parissa. Hiekkalaatikolla pahat pojat tappelivat ja nyt koko populistihallituskaarti syyttää toista pahaa poikaa. - Ei tällä lailla kasvateta kunnon kansalaisia!
Hallitus on saatava kaadettua. Tämä hallitus on suvakkitoimittajien pillien mukaan tanssiva pellejen kerho, joka imee köyhimmän kansan velkahelvettiin.
Minkävuoksi luulette, että tällaiset henkilöt kuin Sipilä ja Berner ovat lähteneet politiikkaan? Ainoa motiivi on omien yritysten ja omaisuuksien edunvalvonta. Kaikki tähänastiset teot vahvistavat tämän.
ei sovi myöskään unohtaa, että nyt on menossa Suomen mittavin uussosialisointi soten, liikennekaaren, maakuntahallinnon ja yms. nyt varmistetaan yhtiöittämällä, että saadaan vakuutuskuoriin uutta omaisuutta paratiisisaarille ja suurituloisille runsaat veron alennukset.
Sipilä on osannut tuon pelin jo kauan. Hän mm. valjasti aikoinaan ministerinä olleen Paula "Paskalaki" Lehtomäen säätämään lain haja-asutusalueiden pienpuhdistamojen pakollisuudesta. "Yllättäen" Sipilällä oli firma, joka valmisti noita laitteita. Sipilä tienasi tuon lain ansiosta kymmeniä miljoonia.
Ei siis ihme, että Sipilä nyt hallituksessa palkitsi Paskalaki-Paulan valtiosihteerin hyväpalkkaisella hommalla ja nyt vieläpä Solidiumin hallituksen jäsenyydellä. Solidiumista Paskalaki-Paula vetää myös kunnolla hynää.
Korppi korpin tuntee!
Se on aivan selvää, että kimpassa toimivat ja "putsaavat pöydän". Heidän tehtävänsä on selvästikin valjastaa lainsäädäntö omien intressiryhmien etujen mukaiseksi.
Soini sai MTV:n mukaan luvan joko hyväksyä liikennekaari tai lähteä hallituksesta. Et sellaista peliä .
Eihän korppi korpin silmää noki!
Kaksi miljonääriä : Sipilä ja Berner (keskustapuolue)mellastavat hallituksessa ja aiheuttavat Suomen väheneville veronmaksajille miljardien tappiot.
Liikennekaarikaan ei tule vastaamaan ollenkaan siihen julkisuudessa kohdistettuja hyötyjä, vaan hyödyt ovat muualla. Sipilä käski mtv:n mukaan Soinin ulos hallituksesta, ellei hyväksyisi Bernerin liikennekaarta! Kovaa peliä.
Luotto pelaa kaveriin. Kansaa jujutetaan ja vedätetään oikein olan takaa. Miksi miljonääri alkaisi politiikkaan, ellei kyse olisi oman edun, yhtiön, yhtiökavereiden, sukulaisten tai muiden itselle tärkeiden intressiryhmien suosimisesta ja lainsäädännön valjastamisesta heidän tarkoitusperiinsä sopivaksi?
Jep, jep.
Ja poliisinkin resursseja vähennetään ja vähenevät resurssit näytetään kohdennettavan nettikirjoittelun valvontaan. Oikein oma osasto ja tutkinta näille.
Kun pitäis pyytää isoa kalaa ja kohdentaa resurssit veroparatiisien jäljittämiseen. - No se ei taida olla ymmärrettävästi tämän hallituksen ykkös huolenaihe.
Autovero poistuu ja tulee GPS verotus tilalle.
Tänään Kauppalehden uutisissa juttua, että Bernerillä ja Ollilalla kytkös samaan firmaan.
Ollilahan ajoi aikoinaan sitä GPS verotusta autoihin.
Mutta ei mennyt läpi.
Ollilalla on sata varmasti firma, joka suunnittelee tuota GPS systeemiä ja haluaisi toteuttaa sen. Yhdessä Bernerin kanssa?
Valtio mukamas (yksityistetyt väylät) toimisin veron kerääjänä, mutta valtiolla "ei olisi mahdollisuuksia " toteuttaa GPS järjestelmää, jonka vuoksi ulkupuolinen firma toteuttaisis systeemin.
Ja tuo firma x keräisi Carunan tavoin "tiedonsiirtomaksut" vähän kuin sähkönsiirtomaksut.
Ja lopulta Ollila möisi tuon puljun ulkomaille maltailla, ja sitten se ulkolainen firma nostaisi ja nostaisi "välitysmaksuja" ja suomalaisilla ei olisi enää varaa ajaa autolla.
Tämä kaikki saattaa toteutua...
Oikeushistorian professori: Berner valtakunnanoikeuteen?
Helsingin yliopiston oikeushistorian professori Jukka Kekkonen pitää Valtiotalouden tarkastusviraston päätöstä liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk) toimista Finaviassa "erittäin vakavana".
– Olemme tietysti keskellä prosessia, jota edelleen tutkitaan ja joka on eduskunnan käsiteltävänä. Ja osittain tiedot ovat salaisia ja kaikkea ei ole voitu vahvistaa sillä voimalla kuin esimerkiksi jossain oikeudenkäynnissä. Mutta kyllä tässä erittäin vakavista asioista on kysymys, Kekkonen sanoi Ylen Radio 1:n Ykkösaamussa.
Kekkosen mukaan Bernerin esteellisyys nousee esiin Deloitte-asiassa selvästi.
Mikä on ministerin vastuu?
Kekkoselta kysyttiin ohjelmassa, millaiseen vastuuseen Berner voi joutua, jos todetaan, että hän on menetellyt epäasiallisesti tai ollut jopa esteellinen.
– No, tietysti tässä mennään vahvasti spekulaation puolelle asian tutkinnan ja selvittelyn tässä vaiheessa, mutta tietysti, jos menettelyllä on aiheutettu tappioita tai vahinkoa valtiolle, niin vahingonkorvauskysymykset tulevat esille, ja spekulaation puolella sanottuna myös se, että jos on virkatoiminnassa tahallisesti tai törkeällä huolimattomuudella menetelty selvästi lain vastaisesti niin sitten edessä voi olla valtakunnanoikeus.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001264077.html
Joo+juu.+Berner+ja+Ollila+todennäköisesti+perustelevat,+että+valtiolla+ei+ole+resursseja+perustaa+GPS+seuraan+perustuvaa+autoverotusta,+niin+siksi+palvelu+ostetaan+ulkopuoliselta+toimijalta+(onhan+se+kilpailun+vapauttamista+samalla).+Ja+tuo+ulkopuolinen+toimija+sitten+lopulta+myydään+ulkomaille,+kuten+kävi+Carunalle.+
Ja+väylien+käyttömaksujen+välitysmaksuja+hoitaa+tuo+ulkolainen+yhtiö+sitten,+ja+se+korottaa+autolla+ajamista+rajattomasti,+vaikkapa+jop+30+%+kerralla.+
Ei+siihen+ole+sitten+kuluttajavirastolla+muuta+kuin+sanoa+nuhtelevasti+että+minkäs+teet+!
GPS-seuranta on EU:sta lähtöisin, ensimmäiset maininnat asiasta löytyy EU-papruista jo 2000-luvun alkupuolelta. Samoin tiemaksut ja tiemaksukauppa. EU jopa painosti autotehtaita siihen ja nythän näitä GPS-valmiuksilla olevia autoja on jo mainoksissakin.
Anne Caruna-Berner.
http://www.vauva.fi/keskustelu/2670545/berneri-vallila-boikotti
aika hurjaa on keskustelu jo Bernerin liiketoimista
Oikeushistorian professori: Berner valtakunnanoikeuteen?
Helsingin yliopiston oikeushistorian professori Jukka Kekkonen pitää Valtiotalouden tarkastusviraston päätöstä liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk) toimista Finaviassa "erittäin vakavana".
– Olemme tietysti keskellä prosessia, jota edelleen tutkitaan ja joka on eduskunnan käsiteltävänä. Ja osittain tiedot ovat salaisia ja kaikkea ei ole voitu vahvistaa sillä voimalla kuin esimerkiksi jossain oikeudenkäynnissä. Mutta kyllä tässä erittäin vakavista asioista on kysymys, Kekkonen sanoi Ylen Radio 1:n Ykkösaamussa.
Tiuraniemen tekemisistä oikeuteen?
Höpö höpö
Se on aivan selvää, että Sipilä ja Berner kimpassa toimivat ja "putsaavat pöydän". Heidän tehtävänsä on selvästikin valjastaa lainsäädäntö omien intressiryhmien etujen mukaiseksi.
Soini sai MTV:n mukaan luvan joko hyväksyä liikennekaari tai lähteä hallituksesta. Että sellaista peliä .
Berner on tietoisesti yrittänyt suunnata huomiota pois hänen ja Finavian tilintarkastajana toimineen Deloitten yhteistyöstä.
Deloitte tarjoaa niin sanottuja verohyödyllisiä palveluratkaisuja asiakkailleen.
Finavian hallituksen entinen puheenjohtaja Riitta Tiuraniemi kertoi keskiviikkona selväsanaisesti Iltalehdelle, että Berner vaati Deloittea koskevien kanteiden perumista.
Bernerin Vallila Interior -perheyhtiön Bernerin henkilökohtaisen asunto-osakeyhtiön tilintarkastaja toimii myös Deloitten tilintarkastajana.
Sama Deloitten tilintarkastaja toimii myös Anne Bernerin veljen kiinteistösijoitusyhtiön tilintarkastajana.
Deloitten entinen toimitusjohtaja, tilintarkastusyhtiön nykyinen kovatuloinen partner, toimii puheenjohtajana säätiössä, jonka hallituksen jäsen on ministeri Berner.
Bernerin Vallila Interior -yhtiön nykyinen talousjohtaja tuli Bernerin palvelukseen Deloittelta.
Deloitte tarjoaa niin sanottuja verohyödyllisiä palveluratkaisuja asiakkailleen.
Ministeri Berner viivästytti Finavian silloisen hallituksen toimia kanteiden nostamisessa, ja suoraan henkilökohtaisesti esti kannetoimet tilintarkastusyhtiö Deloittea kohtaan.
Finavian hallitus päätti vuonna 2015 nostaa kanteet työnsä laiminlyönyttä Deloittea kohtaan Finavian entisen johdon tekemistä johdannaiskaupoista, jotka aiheuttivat valtionyhtiölle - eli veronmaksajille - ainakin 34 miljoonan euron tappiot.
Tämän oikeustoimen Deloittea kohtaan ministeri Berner (kesk) esti.
Professori: No, tietysti tässä mennään vahvasti spekulaation puolelle asian tutkinnan ja selvittelyn tässä vaiheessa, mutta tietysti, jos menettelyllä on aiheutettu tappioita tai vahinkoa valtiolle, niin vahingonkorvauskysymykset tulevat esille, ja spekulaation puolella sanottuna myös se, että jos on virkatoiminnassa tahallisesti tai törkeällä huolimattomuudella menetelty selvästi lain vastaisesti niin sitten edessä voi olla valtakunnanoikeus.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001264077.html