Mieltäni askarruttaa yhä enemmän tämä lapsettomuuasasiamme. Olemme kaksi vuotta olleet lapsettomia ja asia painaa syvästi mieltä.Meidät on tutkittu ja kaikkien pitäisi olla ok.
Haluaisin kuulla muiden kertomuksia, miten jaksatte päivästä päivään. Välillä itsellä tulee luottavainen olo ja usko on vahva tämänkin asian suhteen, mutta välillä tuntuu, että usko on koetuksella ja kysymykset valtaavat mielen.Olemme miehen kanssa jo 30-vuotiaita (minä 28, mies 30) ja biologinen kello tikittää yhtä nopeammin...
kiitos jos jotkut viitsivät vastata ja kaipaisin ainoastaan asiallisia ja tähän jaksamiseen liittyviä vastauksia.
Haluaisin kuulla muiden kertomuksia, miten jaksatte päivästä päivään. Välillä itsellä tulee luottavainen olo ja usko on vahva tämänkin asian suhteen, mutta välillä tuntuu, että usko on koetuksella ja kysymykset valtaavat mielen.Olemme miehen kanssa jo 30-vuotiaita (minä 28, mies 30) ja biologinen kello tikittää yhtä nopeammin...
kiitos jos jotkut viitsivät vastata ja kaipaisin ainoastaan asiallisia ja tähän jaksamiseen liittyviä vastauksia.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olemme kokeneet saman koettelemuksen. Kymmenen vuotta aviossa oltuamme saimme suuren Jumalan antaman lahjan, oman lapsen. Olin silloin 35- vuotias. Ymmärrät varmasti kuinka onnellisia olimme. Haluaisin lohduttaa ja tukea, jos löytäisin sanoja. Usko on ollut meidänkin tukenamme, mutta kyllä silti monesti oli vaikeita hetkiä, varsinkin juhlat ym. joissa oli samanikäisiä perheensä kanssa. Olemme kokeneet, että asiasta kannattaa puhua avoimesti. Ja vielä, Jumalalle on kaikki mahdollista!!!!
En ole tehnyt asiasta itselleni ongelmaa.
Enempi kuin oma lapsettomuuteni minua huolestuttaa maailman orpojen ja kaikella tavalla kärsivien lasten tilanne.
Miksi et adoptoisi?
Mutta perusasenteestahan tässä on kysymys. Onko lapsen tehtävä olla olemassa sinua varten vai sinun tehtäväsi olla lasta varten?
silti parempi kuin kumppanittoman ja seksittömän? Luulisi sellaisella olevan vielä hankalampaa ja heitä on paljon.
Ja olettehan vielä nuoria. Ei kai kaksi vuotta ole vielä paha...
P.S. Adoptio on myös vaihtoehto lapsirakkaille.
Olen saman ikäinen kuin sinä eikä minulla ole miestäkään.
Tiina-Kaisa : Ymmärrän että kohdallasi tuo yksinäisyys on iso ongelma, mutta halusin nimenomaan vastauksia lapsettomuuteen.Jos kokisit tätä samaa, voisit ymmärtää.Minäkin koin yksinäisyyttä monia vuosia, ystävätkin menivät naimisiin ja saivat lapsia.Vain minä olin yksin.
Kunnes sitten pahan kolarin myötä löysin elämänkumppanini sairaalasta.Toki ymmärrän oman huolesi, mutta voisitko kirjoittaa esim oman pinon siitä, jotta se näkyisi laajemmin ja siten saisit vastauksia omaan kohtaasi?!
Muut: Emme ole vielä adoptiosta sen vakavemmin keskustelleet, mutta vaihoehto on sekin.Eihän tämä 2 vuotta tilastollisesti pitkä aika ole, mutta meille se tuntuu pitkältä ja kun olemme jo senverran "vanhoja".
Voin arvata epätoivosi ja olen pahoillani siitä. olemme liki 4kymppinen aviopari, naimisissa kohta 20 v ja lapsettomia, koska miehelläni ei ole siittiöitä. Olen tilanteeseemme tyytyväinen, mutta ääneen en ole sitä ikinä sanonut. Ehkä Hän näki parhaaksi olla antamatta minulle lapsia, sillä en niitä halunnutkaan kiihkeästi. Monen mielestä lienen paha ihminen.
Voimia sinulle ja toivottavasti saatte yhteisen lapsen.
..ei halua maailman ylikansoittumista. Kun jotkut hankkivat 10 lasta täytyy toisten olla ilman jotta väestönkasvu pysyisi aisoissa. Jos ihminen ei ota vastuuta asiasta niin Jumala ottaa viimein.
Tuntuu siltä, että lapsettomien suru on yleisen käsityksen mukaan tavallaan "oikeutetumpaa" kuin naimattomien suru miehettömyydestä ja lapsettomuudesta. Sinkuille vain nauretaan ja heitä kiusoitellaan siitä asiasta, ihan kuin he eivät itse jo tarpeeksi kärsisi. Olen tosin kuullut että lapsettomiinkin suhtaudutaan joskus törkeästi, mutta enemmän naimattomiin.:(
Sinkuilla on varmasti myös ongelmia jos uskoo että seksi kuuluu vain avioliittoon. Aviossa tätä ongelmaa ei ole, vaikkei lapsia saisikaan. Saapahan jotakin.
Minäkin jaksan, vaikka ei ole lapsia eikä edes puolisoa, koska olen homo. Ystäviä tosin on muumata lestoissa, mutta pääasiassa ystävät ovat ei-uskovaisten joukossa.
Ota monivitamiinikuuri ja e-vitamiini( vehnäalkioöljy esim). Valkosipulipuristeita ja huolehdi että saat riittävästi kalsiumia, jollei ruuassa niin puristeina sitäkin.
Aineenvaihduntaa ja hormonitoimintaa voi lisätä myös liikunnan harrastamisella tai esim hermoratahieronnalla.
Ja viimeksi vaikein Älä stressaa!
puolisoa.
Hyvin jaksaa. Tilanne on mikä on. Monella on paljon huonommin eikä ole edes terveyttä, puolisosta ym. puhumattakaan. Kannattaa olla optimisti eikä ajatella, että omat pikku ongelmat olisivat maailman suurimpia.
Tässä esimerkki siitä kuinka omatunto painaa. Olkaamme iloisia jotka voimme Herran sanaa kuuliaisesti noudattaa.
avaaja sekä miehensä ovat onnenpekkoja, joilla on lähes kaikkea. Lapset kruunaisivat tilanteen.