Virussuojaus win 10

F-Secure Anti-Virus 2016 yhdelle koneelle 19.90€ vuodeksi DVD. Tuleeko viruspäivitykset ostohetkestä vuoden 2017 loppuun? Miten jatkossa? Onko ostettava uusi asennuslevy? Tai näin. Voi hoitaa seuraavan vuoden aktivoinnin netin kautta!
1270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei mitään kokemusta yhdestäkään maksullisesta virustorjunnasta. Ensin käytin AVG Freetä runsaat 10 vuotta, mutta nyt vähäisemmän vakoilun vuoksi olen siirtynyt Panda Cloudiin, joka kuormittaa konettakin vähemmän.

Äänestä
  • Jos ei ole varaa/halua käyttää maksullista F-securea niin W10 omalla virussuojalla normaali netin käyttäjä pärjää ellei käy epämääräisillä sivuilla ja klikkaile ja hyväksu kaikkea mitä tarjotaan.

    Äänestä

Se pitää vain päivittää ja se tulee automaattisesti.

Äänestä

Mitä vikaa defenderistä puuttuu?

Äänestä
  • Defender on tarkoitettu käytettäväksi toisen antiviruksen kanssa samanaikaisesti tuomaan lisäsuojaa. Viruksia etsitään myös MS:n virustunnisteilla, mutta f-secure hoitaa reaaliaikaisen suojauksen.
    Pelkkä defender yksistään ei ole yhtä turvallinen kuin defender ja f-secure jotka ovat kumpikin samanaikaisesti käytössä.

    Äänestä

  • Virustutkat vaan eivät suojaa mitään. Ei defender eikä F-secure.

    Virustutkat perustuvat tunnisteisiin ja tunnistavat joitakin haitallisiksi tunnettuja ohjelmienpätkiä. Suojausta ne eivät tee.

    Suojaukset tehdään mm. käyttöjärjestelmän oikeuksilla ja rajaamalla toimintoja. Esimerkiksi palomuurilla voi suojata estämällä tietyntyyppiset yhteydet kokonaan.

    Äänestä

  • Tietoturvaohjelmat siis ne oikeat ja ostetut kuten Norton Security tekevät muutakin suojaustoimintaa kuin etsivät viruksia. Käsitteet hukassa.

    Äänestä

  • Wpjrhfgfg kirjoitti:

    Tietoturvaohjelmat siis ne oikeat ja ostetut kuten Norton Security tekevät muutakin suojaustoimintaa kuin etsivät viruksia. Käsitteet hukassa.

    Niin siis ne eivät suojaa. Virusten etsiminen nimenomaan ei ole suojausta, eikä muutenkaan tunnisteisiin perustuva toiminta.

    Suojaus on sitä, kun estetään ja rajoitetaan asioita.

    Palomuurilla esimerkiksi voi jo tilanteesta riippuen suojata asioita, sehän on pakettisuodin. Mikään Norton Security ei tietenkään tee mitään sellaista olennaista tässä mitä käyttöjärjestelmän palomuuritoiminto ei tekisi.

    Äänestä

Tuollaista tarvitsee vain jos pyörii venäläisillä pornosivuilla 24/7 periaatteella.

Äänestä

Päivitykset tulee vuoden ajan alkaen siitä hetkestä kun asennat sen eka kertaa koneellesi, ei siis ostohetkestä. Voit ostaa F-seguren vaikka tänään ja asennat sen vaikka kuukauden kahden tai vuoden kuluttua niin se toimii seuraavat 12 kk siitä päivästä alkaen ja päivittyy automaattisesti.

Äänestä

Itsellä on 3 windows 10 konetta, yhdessä niistä on panda antivirus, muissa defender. Kone missä on panda, ei suostu samanaikaisesti käynnistämään defenderiä, joten ei niitä mihinkään päällekkäiskäyttöön ole tarkoitettu. Panda on aikoinaan hankittu 3 vuoden lisenssinä ja kun se vanhenee, ei ole mitään aikomusta maksella mistään virusturvasta mitään. Koneissa ei virusturva ole edes ollut varsinaisella koetuksella, koska admin tili ei ole pääasiallinen surffaustili. Defender on aivan riittävän pätevä virustorjunta ja palomuuri ainakin omassa käytössäni. Toki virustorjunnat saavat maailman näyttämään vaaralliselta, kun Pandakin ilmoittaa päivittäin torjuneensa säkillisen uhkia, täytyyhän asiakas saada uskomaan, että tästä kannattaa maksaa uusintatilauspäivänä. Jotain virustorjuntaa pitää tietysti varovaisenkin käyttää, jo ihan sen takia, että nettipankkien käyttöehdot sitä edellyttävät.

Äänestä
  • "Kone missä on panda, ei suostu samanaikaisesti käynnistämään defenderiä, joten ei niitä mihinkään päällekkäiskäyttöön ole tarkoitettu. "

    Se taitaa olla joku win8-kone, jossa defender ei toimi samanaikaisesti muiden virusohjelmien kanssa.
    Win10:n defenderissä on ominaisuus "Limited periodic scanning" joka pitää ottaa defenderin asetuksista käyttöön, jolloin defender ja toinen antivirus ovat kumpikin käytössä. Oletuksena ko. ominaisuus ei ole käytössä, vaan se on otettava käyttöön sen jälkeen kun on asentanut jonkun toisen antiviruksen.
    http://www.iltasanomat.fi/digitoday/tietoturva/art-2000001912684.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viruksienpoisto kirjoitti:

F-Secure Anti-Virus 2016 yhdelle koneelle 19.90€ vuodeksi DVD. Tuleeko viruspäivitykset ostohetkestä vuoden 2017 loppuun? Miten jatkossa? Onko ostettava uusi asennuslevy? Tai näin. Voi hoitaa seuraavan vuoden aktivoinnin netin kautta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu