Millä annostuksella nykyään annetaan foolihappo resepti epilepsiaa sairastavalle?
Pari vuotta sit olk 4mg/vrk. Nyt lääkäri meinas et suositus ois vaan 0.5mg. Voiko olla totta et noin paljon pienentynyt?
Pari vuotta sit olk 4mg/vrk. Nyt lääkäri meinas et suositus ois vaan 0.5mg. Voiko olla totta et noin paljon pienentynyt?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulla annostuksena on tällä hetkellä peräti 5mg, aiemmin on ollut myös tuo 4mg.
Ei siis ole annos ainakaan minun kohdallani muuttunut - epilepsiaa sairastavana meillä on suuremmat saantisuositukset, riskit tulee minimoida:
"Naisille, joilla on tavanomaista korkeampi riski saada NTD:tä sairastava lapsi, suositellaan päivittäistä 4 mg:n foolihappolisää tabletteina." (http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/uusinnumero;jsessionid=BFF11793CD1A9612160DC2EBE2581A73?p_p_id=Article_WAR_DL6_Articleportlet&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_viewType=viewArticle&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_tunnus=duo60217)