Usko ihmisyyteen palasi

Kansaonpuhunut

Katsellessani live-lähetystä Helsingin peli poikki-mielenosoituksesta.
Tunnelma oli hyvä, 15 000 ihmistä oli positiivisella mielellä, mutta kuitenkin vankasti sitä mieltä, että rasismille ei maassamme ole tilaa.

Kansan suureksi enemmistöksi itseään nimittävä porukka, oli saanut vastamielenosoitukseensa mukaan reilut parikymmentä henkeä. Feikkiprofiilien ja nimettömien nettikirjoittelijoiden kun on mahdotonta olla paikalla.

15 000:kun on vielä vähän kun vertaa pääkaupunkiseudun asukasmäärään, tai koko Suomen asukasmäärään, mutta 15 000:20 on paljonpuhuva suhdeluku.

Nyt kun tämä asia on selvä, voimmekin ryhtyä miettimään, millä keinoin saamme rakennettua maastamme sellaisen, ettei näiden parinkymmenen pahoinvoivan suomalainenkaan tarvitsisi voida pahoin. Miten voisimme estää syrjäytymistä ja pahoinvointia tulevia sukupolvia ajatellen? Nämä nyt öyhöttävät ovat 90-luvun laman keskelle syntyneitä tai silloin lapsuutensa eläneitä. Seuraukset ovat nähtävissä.
Toivotaan, että vähävaraisilta leikkaaminen loppuisi jotta vältettäisiin uusien "lama-sukupolvien" muodostuminen.

18

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2070

      Mulle tuli sama olo. Ei tää maa olekkaan niin täynnä vihaa kuin olin luullut.

      • Pahajuttu

        Oot muuten väärässä.


    • uuuhccsrgt

      Vanhemmat, joilta ptappi on polttanut lapsen, eivät osallistuneet kyseiseen sinisimmu mulinaan...

    • jyt7rggggg

      Hienoo, et pystyt jollain logiikalla kertoon meille tyhmille, et oot oikeessa ja kansan asialla? Vedä v. Päähäs!

    • Vedetään_nenästä

      15000 ihmisen kansa on puhunut.. Meitä on johdettu harhaan! Meitä ei olekkaan yli 5 miljoonaa, vain pelkästään 15000...

    • Eivihaamiselle

      Rajakkien on kauhean vaikea näemmä hyväksyä olevansa vähemmistö. Ne kun luulee omissa pikku ympyröissään, että KAIKKI on heidän kanssa samaa mieltä. Harmi kun ei ne näe oman mustan vihakuplansa ulkopuolelle.
      Suomi on hieno maa ja täällä asuu sydämellisiä auttavaisia mukavia ihmisiä!

    • Valveutunutajattelija

      Peli poikki mielenosoitus oli suuri poliittinen hämäys.
      Monikaan ei mukaan lähtiessään aavistanut, kenen asiaa oli ajamassa. Valitettavan monet eivät ole tajunneet sitä perältikään.

      • pelipoikki

        Hyvin tuntuivat tietävän.


      • Valveutunutajattelija

        Sitten tiesivät.
        15000 helsinkiläistä syyttämässä Suomen poliisilaitosta rasismista.


    • NoNWO

      Suurin osa 15 000 porukasta olivat järjestöjä, poliitikkoja, näiden värväämiä matuja, väkeä joka TEKEE BISNESTÄ mm. tällä "pakolaiskriisillä", loput heilujat olivat tämän bisnesväen eli eliitin ns. hyödyllisiä idiootteja, lampaita. Eli ei siellä mitään rasismia todellakaan vastustettu vaan ajettiin eliitin pyrkimyksiä eteenpäin. Koittakaa nyt suvakkivajakit jo saada niihin tyhmiin kalloihinne tämäkin asia.

      • Vitsitnattuun

        Rajakkien kielen keskittyy selittelyyn netissä, itte eivät saa mielenosoituksiinsa paikalle kuin kourallisen väkeä.
        Muiden onnistuminenki pitää väkisin koittaa kääntää epäonnistumiseks.
        Ja nää käskee meitä muita ottamaan päät pois perseestä, vaikka omansa on niin syvällä ettei näe muutaku mustaa pimeyttä.


      • NoNWO

        Ei se nyt kuule auta mesoominen. Pointti ei ole joku väkimäärä jossain. Pointti on se että pelipoikki-kohellus oli poliittinen HUIJAUS. Suvakkeja jotka eivät käsitä asioiden todellisesta laidasta yhtään mitään, vedätettiin urakalla, vedätetään koko ajan, kuten sanoin, suvakit ja matut ovat rikollisjoukkion eli hallituksen, kansanedustajien, virkamiehien, jokaisen joka kannattaa matutusta, PELINAPPULOITA JA HYÖDYLLISIÄ IDIOOTTEJA, tajuamatta edes!

        Koko hoitoa ohjailee jutkupankkiirit suurine rahoineen ajamalla kaaosta Eurooppaan, valtiot velkaantumaan ymym. jotta heidän tilinsä pullistuvat entisestään. Suomenkin rikolliset eli hallitus, kansanedustajat ym. ovat sitten taas näiden pankkiirien pelinappuloita, tekevät juuri niinkuin sanotaan, rahaa vastaan tietysti eli KORRUPTIO JYLLÄÄ. Tässä kuviossa ns. paska valuu ylöspäin. Ota selvää sinäkin ennenkuin tulet mussuttamaan mitään, eliitin lammas. Avaa silmäs ja ota nyt ihan ekaks käsittelyyn vaikka sanat UMJ, Soros, Rothschild, Illuminaatti, Freemasons.

        Lyönpä muuten vetoa että tämä viesti, ellei jopa koko ketju häviää pian, on käynyt jo näin. Totuuden paljastuminen pelottaa jotakin tahoa.


    • cmscvmoåa

      Mites luulette, jos kansanäänestys järjestettäisiin????

      Oikein, mamut saisivat lähdön...On vaan niin paskaa tämä mamuhypetys.

      Itse vastustan rasismia, mutta myös hallitsematonta invaasiota päänleikkaajien muodossa..

      • FatMuslims

        Mitäs luulette että kyrpätynnyrit tuumaisivat jos kaikki niiden kultapoitsut nyt potkittaisiin kotimaidensa köyhäinavun pariin, osa saattaisi mennä jopa perässä.


    • Eivihaamiselle

      Oi näitä salaliittoteoreetikkoja ja kansanäänestyksellä uhoajia. Feikkiprofiileilla ja ammattitrolleilla kun ei vaan ole kuin yksi ääni/todistettu henkilöllisyys. Niillä ei kovin suurta äänivyöryä saada.
      Nettiäänestykset on yhtä tyhjän kanssa, niitä nämä trolliarmeijat voivat käydä kliksuttelemassa mielin määrin. Keinoja kyllä on.
      Mutta näihin kansalaisaloitteisiin ja kuntalaisaloitteisiin allekirjoituksia tulee kovin heikosti, johtuen siitä, että niihin pitää tunnistautua esimerkiksi pankkitunnuksilla, eikä yksi henkilö pysty allekirjoittamaan montaa kertaa.

    • Hyväsuomi

      Mulle on ihan sama miten nää elämäm koululaiset tota itelleen selittelee.
      Hienoo et väkee oli paikalla paljon! Kaveri oli siellä paikan päällä ja se oli ihan fiiliksissä, ku porukalla oli ollu niin positiivinen yhteishenki siel.
      Parasta oli, et väkijoukossa oli Suomen lippuja ja orkesteri soitti komeasti Finlandian! Mun suomi ei oo paikka jossa vihataan ja tapellaan, ku sellanen mis ihmiset auttaa toisia ja on ystävällisiä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1720
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      212
      1333
    4. 73
      1323
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1039
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      863
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe