Palstan vihreät, lopettaa puhumasta natseista

vihreät-haisevat-läjät

ellette tarkoita itseänne, te vihreät paskaläjät.

Nämä vihreät käyvät täällä persujen palstalla mellestämässä ja saastuttamassa paskapuheillaan persujen keskusteluja.

Vihreät, menkää omalle palstallenne! Siellä on autiota ja tyhjää.

Suomessa on nyt ylenampuvaa puhua natseista. Natsit olivat ja elivät Saksassa 1930--40 luvuilla. Suomessa ei ole natseja, ei vihreitä ainakaan (myyvät maansa) eikä muunkaan värisiä.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eisaahäiritäniitö

      Viherpellet halua polttaa busia?

    • onko_busi_hyvää

      Persuilla näköjään uudet myyntiartikkelit vetämässä. Toimistoko kauppaa ?

    • Tässä yhteydessä taitaa olla kohdallaan vertailla määritelmiä. Omakohtaisesti olen päätynyt kannattamaan ihmiskäsitystä, johon kuuluu kaikkien "Homo sapiens"-nisäkäslajin jäsenyksilöitten yksi ja sama ihmisarvo täysimääräisenä. Rasistiseen asennoitumiseen sen sijaan kuuluu ihmisten eriarvoisuus eli usko, jonka mukaan mm. ihonväriltään, rodultaan erinäköiset ihmiset olisivat myös perintöainekseltaan, geeniperimältään luokiteltavissa parempiin ylempiarvoisiin ja huonompiin alempiarvoisiin. Yhtäläiseen ihmisarvoon perustuva ihmiskäsitys ja rasistinen ihmiskäsitys ovat sovittamattomassa ristiriidassa keskenään.

      Rotuun perustuvaan eriarvoisluokitteluun uskottiin varsin laajalti Euroopassa vielä sata vuotta sitten ja niin oli myös meillä Suomessakin puhumattakaan Ruotsista, missä oltiin erityisen rotutietoisia siinä kuin Saksassakin natsivallan aikana. Varsin rotu-uskoisia maita olivat myös kolonialistiset siirtomaavallat kuten Ranska ja Iso-Britannia, vaikka niitten kohdalla niin kovin hurskaasti puhutaan länsimaisen sivistyneisyyden mallimaista. Rodullisen ulkonäön lisäksi ihmisiä luokitellaan parempiin ja huonmpiin monin muinkin tavoin. Mm. moniin uskontoihin sisältyy opinkappaleita, joitten mukaan esim. naiset olisivat "luonnostaan" alempiarvoisia miehiin verrattuna. Eivätpä semmoisetkaan uskonoppipykälät sovi yksiin ihmisarvoisen ihmiskäsityksen kanssa.

    • PersujenMalli

      Niin, lopettakaa tai muuten...

    • xxjuuxx

      Natsit eli Kansallisosialistit nuodattivat (naudattavat) samaa aatteelista pohjaa kuin Perussuomalaiset.
      Samalla kun kielletään väkivaltaiset äärijärjestöt on syytä kieltää myös näiden syntykehto eli Perussuomaiset puolue.

    • Paljon pyörii puhetta rasismin ympärillä ja nimen omaan "ympärillä". Pitäisikö jokin järjestö kieltää? Kuka vallankäyttäjä on ilmaisuut tuomitsevansa tapahtuneen minäkin päivänä? Montako henkilöä on mukana nuppilukemin laskettuna jonkin porukan kokoonpanossa? Jne.

      Ainoastaan Timo Soinin olen havainnut julkisesti toteavan televisiossa, että "sama ihmisarvo" on kaikilla. Saattaa tietysti olla niinkin, että myös muut valtiojohtomme jäsenet ovat vastaavaa lausuneet, mutta en vain ole heidän havainnut niin tehneen eikä mediakaan ole heidän viestiään välittänyt valtakunnan jakelussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      97
      3654
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      28
      3175
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      58
      3145
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      61
      2935
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      58
      2759
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      64
      2740
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2484
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2301
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2148
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2142
    Aihe