ellette tarkoita itseänne, te vihreät paskaläjät.
Nämä vihreät käyvät täällä persujen palstalla mellestämässä ja saastuttamassa paskapuheillaan persujen keskusteluja.
Vihreät, menkää omalle palstallenne! Siellä on autiota ja tyhjää.
Suomessa on nyt ylenampuvaa puhua natseista. Natsit olivat ja elivät Saksassa 1930--40 luvuilla. Suomessa ei ole natseja, ei vihreitä ainakaan (myyvät maansa) eikä muunkaan värisiä.
Palstan vihreät, lopettaa puhumasta natseista
6
60
Vastaukset
- eisaahäiritäniitö
Viherpellet halua polttaa busia?
- onko_busi_hyvää
Persuilla näköjään uudet myyntiartikkelit vetämässä. Toimistoko kauppaa ?
Tässä yhteydessä taitaa olla kohdallaan vertailla määritelmiä. Omakohtaisesti olen päätynyt kannattamaan ihmiskäsitystä, johon kuuluu kaikkien "Homo sapiens"-nisäkäslajin jäsenyksilöitten yksi ja sama ihmisarvo täysimääräisenä. Rasistiseen asennoitumiseen sen sijaan kuuluu ihmisten eriarvoisuus eli usko, jonka mukaan mm. ihonväriltään, rodultaan erinäköiset ihmiset olisivat myös perintöainekseltaan, geeniperimältään luokiteltavissa parempiin ylempiarvoisiin ja huonompiin alempiarvoisiin. Yhtäläiseen ihmisarvoon perustuva ihmiskäsitys ja rasistinen ihmiskäsitys ovat sovittamattomassa ristiriidassa keskenään.
Rotuun perustuvaan eriarvoisluokitteluun uskottiin varsin laajalti Euroopassa vielä sata vuotta sitten ja niin oli myös meillä Suomessakin puhumattakaan Ruotsista, missä oltiin erityisen rotutietoisia siinä kuin Saksassakin natsivallan aikana. Varsin rotu-uskoisia maita olivat myös kolonialistiset siirtomaavallat kuten Ranska ja Iso-Britannia, vaikka niitten kohdalla niin kovin hurskaasti puhutaan länsimaisen sivistyneisyyden mallimaista. Rodullisen ulkonäön lisäksi ihmisiä luokitellaan parempiin ja huonmpiin monin muinkin tavoin. Mm. moniin uskontoihin sisältyy opinkappaleita, joitten mukaan esim. naiset olisivat "luonnostaan" alempiarvoisia miehiin verrattuna. Eivätpä semmoisetkaan uskonoppipykälät sovi yksiin ihmisarvoisen ihmiskäsityksen kanssa.- PersujenMalli
Niin, lopettakaa tai muuten...
- xxjuuxx
Natsit eli Kansallisosialistit nuodattivat (naudattavat) samaa aatteelista pohjaa kuin Perussuomalaiset.
Samalla kun kielletään väkivaltaiset äärijärjestöt on syytä kieltää myös näiden syntykehto eli Perussuomaiset puolue. Paljon pyörii puhetta rasismin ympärillä ja nimen omaan "ympärillä". Pitäisikö jokin järjestö kieltää? Kuka vallankäyttäjä on ilmaisuut tuomitsevansa tapahtuneen minäkin päivänä? Montako henkilöä on mukana nuppilukemin laskettuna jonkin porukan kokoonpanossa? Jne.
Ainoastaan Timo Soinin olen havainnut julkisesti toteavan televisiossa, että "sama ihmisarvo" on kaikilla. Saattaa tietysti olla niinkin, että myös muut valtiojohtomme jäsenet ovat vastaavaa lausuneet, mutta en vain ole heidän havainnut niin tehneen eikä mediakaan ole heidän viestiään välittänyt valtakunnan jakelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251238
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89904- 90845
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede20769- 93717
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282702- 109636
- 32603
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet116519