Tämän palstan yksi vakioaihe on ollut rangaistuksien koventaminen. Palstan pölhöpersut ovat vaatineet lisää häkkiä rikollisille. Surkuhupaisa puoli asiassa on että silloin myös tämä kaveri, jonka tekoja täällä on kiillotetultu uhria syyllistämällä, olisi istunut paljon pidempää kaapissa kuin pelkän tutkintoajan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091922343458_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091922343458_uu.shtml
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllähän "Arbeit macht Frei" -ministeri Lindström ehdotti ylinopeuksista annettavien virhemaksujen kaksinkertaistamista, kunnes he jotka oikeasti ymmärtävät jotain lainsäädännöstä huomauttivat, että rangaistusten tasonnostoa ei voi perustella valtion rahantarpeella.
Autoveron poistoa luvattiin ja rangaistusten koventamista vaadittiin ja tulos oli, että pienten ylinopeuksien rangaistukset yritettiin korottaa kohtuuttomuuksiin.
Saitko mitä tilasit?