Mihin nyt metalliromut Mäntyharjulla?

RomuOlisiPaljonkinLisää

Jo jonkun aikaa on toiminut aivan mallikkaasti metallirumujen keräyspisteenä Mäntyharjun jäteaseman tienvarrella sijaitsevan metallijätteen keräysalueen metallinkeräyslava.
Romunkeräys on toiminut siinä pitkään "tuo se itse" periaatteella toimivana keräyspaikkana. Nyt kuitenkin on tapahtunut ilmeisesti jokin olennainen muutos. Onkohan jotenkin yhteydessä omistajan vaihdoskuvioihin?
Portit olivat aikaisemmin tiukasti lukitut ja" pääsy asiattomilta kielletty" kyltein varustettuna. Nykyään on molemmat portit jatkuvasti auki ja alueella ei näy enää minkäänlaista liikettä.
Romulavaa kyllä aluksi tyhjennettiin koko tämän kesän ajankin.
Onkohan joku todennut homman liian työlääksi ja ottanut hommasta loparit.
Romulava on ääriään myöden täynnä ja tienvarsi on kohta jäteasemalle asti täynnä romuja, jos kukaan ei ota hommaa hoitaakseen.
Eikö nyt esim. kunta voisi työllistää näitä elintasopakolaisia tälläkin työllä. Velvoitetaan silläkeinoin heidätkin tekemään jotain hyödyllistä työtä sosiaalietuuksiensa korvaamiseksi?

6

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perkuleestiromua

      Kymenlaakson jäte vois pitää jokapäivä auki pistettään ja lyhentäis vaan päivittästä aikaa.Ja pitäis iltapuoleen auki niin työläiaetkin pääsis viemään romunsa.

      • RomuaOlisiPaljonLisääkin

        Itselleni sopisi hyvin tämä romulavasysteemikin, kunhan vain joku tyhjentäisi sen heti, ennen kuin se tulee liian täyteen.
        Pääporttikin on tarpeeksi paljon auki päivittäin, vaikka itse jäteasema olisikin välillä jo kiinni. Siihen on hyvin mutkatonta ja nopeaa ollut tyhjentää romukuormansa henkilöauton peräkärristäkin.


      • lajittelija

        Jäteasemahan on nykyään auki lauantaisinkin. Ja arkipäivinäkin kuuteen. Eikö niihin aikoihin työläinenkin kykene?


      • Perkuleestiromua
        lajittelija kirjoitti:

        Jäteasemahan on nykyään auki lauantaisinkin. Ja arkipäivinäkin kuuteen. Eikö niihin aikoihin työläinenkin kykene?

        Juu kyllä kerkee...en hoomannu tota la aukioloa.


      • RomuaOlisiPaljonLisääkin
        RomuaOlisiPaljonLisääkin kirjoitti:

        Itselleni sopisi hyvin tämä romulavasysteemikin, kunhan vain joku tyhjentäisi sen heti, ennen kuin se tulee liian täyteen.
        Pääporttikin on tarpeeksi paljon auki päivittäin, vaikka itse jäteasema olisikin välillä jo kiinni. Siihen on hyvin mutkatonta ja nopeaa ollut tyhjentää romukuormansa henkilöauton peräkärristäkin.

        Virolaisetkin ovat saaneet näköjään tarpeekseen Suomen vanhoista kodinkoneista.
        Aikaisemmin hakivat kilpaa pois kaiken mahdollisen romun. Puute kun oli ennenvanhaan siellä päin kaikesta mahdollisesta.
        Otavan romuttamon ukot ovat kyllä vielä tähän asti ainakin olleet innokkaita hakemaan tavaraa paikan päältäkin pois.
        Virossa ovat näköjään ruvenneet valmistamaan tosi-isoja henkilöauton peräkärrejäkin. Sellaisessa kyllä kulkisi jo vaikkapa pienen perheen koko muuttokuormakin kerralla mihinkä vain. Täytyy vain olla vähän isompi autokin vetämässä.
        Täytyy näköjään ruveta viemään äkkiä kaikki romut pois, ennen kuin keksiivät ruveta rahastamaan niistäkin. Ei tarvii sitten järveenkään kuskata.


    • romu_jollekkin_tarpeen

      Tavarat kiertoon reilusti. Mutta päättäjien käsittämätön kateus
      aiheutta vaikeuksia maaseudun elämään.
      En ole kopu vaikka kierrättäisinkin tavaraa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe