Hei! Olen teini-ikäisen tytön yksinhuoltaja. Olen aina ollut ylihuolestunut hänen terveydestään ja on ollut paniikinomainen pelko pienimmissäkin vaivoissa mitä hänellä on ollut. Nyt hän on saanut lääkäriajan ensi viikolla erikoislääkärille ja minua niin pelottaa että hänellä on joku vakava tauti. En halua tartuttaa huoltani häneen ja siksi en voi keskustella hänen kanssaan asiasta. Tuntuu että pimahdan kohta ihan kokonaan. Onko siellä muita jotka stressaavat lapsistaan tällä tavalla?
Pelko lapsen sairastumisesta
4
169
Vastaukset
- Misspatty
Pliis, edes joku??
- pelkomutsi
Minä olen samanlainen. On se ollut kauheata aina, kun koulussakin oli terveystarkastuksia. Sai sydän kylmänä odotella mitä siellä sanottiin ja varsinkin jos oli sydämmen ja keuhkojen kuuntelut. :O En ole ikinä ymmärtänyt mistä tämä pelko johtuu. Luulin olevani ainoa tapaus tässä maailmassa.
- Misspatty
Oh, lopultakin joku samanlainen. Tunnen itseni aivan epävakaaksi ja äidiksi ei-sopivaksi tämän huolestumisen takia. Huolestuminen on päällä koko ajan varsinkin nyt kun on se lääkärikäynti. Kiitos sinulle kun jaoit ajatuksiasi, pelkomutsi.
- pelkomutsi
Noin minäkin luulin itsestäni, että olen surkea äiti. Nyt jo ajattelen että taidanpa olla sittenkin todella hyvä äiti ja niin olet sinäkin. Ei meidän huolehtiminen tee meistä ollenkaan huonoja...päinvastoin. :)
Varmasti teillä menee hyvin siellä lekurissa. Tsemppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755