Suomen epämääräinen ulkopoliittinen linja

553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Väyrynen kirjoittaa:
"Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa näyttää johtavan taustalta joidenkin poliitikkojen, talouselämän vaikuttajien ja upseereiden muodostama salaliitto, joka saa tukea johtavista tiedotusvälineistä. Jyri Häkämiehen nimittäminen EK:n toimitusjohtajaksi ei ollut sattuma."

Risto Volanen Suomen kuvalehdessä aiemmin:
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/varoitus-vallankaappauksesta-armeija-ja-poliisi-karanneet-hallituksen-valvonnasta-suomessa/

Kommunistisen työväenpuolueen Rauno Lintunen viittasi ilmeisesti tähän kirjoituksessaan jo toukokuussa 2015: http://raunolintunen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/196615-suomi-on-siirtymassa-sotatalouteen-ja-valmistautuu-sotaan

Lintunen kirjoitti:
"Suomessa on noussut valtaan 1930-luvun malliin sotaklubi, joka ei ottanut opikseen viime sotien tappioista ja aseveljeydestä natsi-Saksan kanssa.
Sotaklubi ajaa maatamme vastoin kansan valtaenemmistön tahtoa sotaliitto Natoon ja astinlaudaksi Venäjä-vastaiseen uuteen sotaseikkailuun."

Mielenkiintoinen kommentti Väyrysen kirjoitukseen: http://paavovayrynen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/223354-suomen-linjaa-on-selkiytettava#comment-3378395

KTP:n Lintunen on kirjoittanut myös em. kommentissa mainitusta mediapoolista:
http://raunolintunen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/212818-mika-ihmeen-mediapooli

Äänestä

Paavo Väyrynen:
"Suomen ulkopoliittinen linja on viimeksi kuluneen runsaan vuoden aikana muuttunut. Tämä näkyy selvimmin suhtautumisessa Venäjään, Yhdysvaltoihin ja EU:n puolustusyhteistyöhön. Ulko- ja turvallisuuspolitiikassa on siirrytty vakauden vaalimisesta asevaraisen ajattelun ja toiminnan suuntaan. Muutos alkoi jo viime vaalikaudella, mutta nykyisellä se on selvästi voimistunut.
Suhteemme Venäjään ovat olleet ohuet. Niissä on koettu myös kielteisiä ilmiöitä. EU:n pakotepolitiikassa Suomi on ollut kovalla linjalla, kuten duuman puhemiehelle Sergei Naryshkinille asetettu kielto osallistua ETY-järjestön parlamentaarikkojen kokoukseen osoittaa. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on pitänyt kiitettävästi yhteyksiä presidentti Vladimir Putiniin, mutta valtioneuvoston jäsenten tasolla on ollut hyvin hiljaista.
Samaan aikaan yhteydenpitoa ja yhteistyötä Yhdysvaltain kanssa on tiivistetty jopa sotilaallisella tasolla. Tämä näkyy selvästi sotaharjoitusten järjestämisessä."

Analyysi on oikea. Hallitukset ovat vaarallisella tiellä.
Prosessi alkoi reilu vuosikymmen sitten solmimalla naton kanssa rauhankumppanuussopimuksen (?). Sopimuksen teon jälkeen natomaat murskasivat arabimaailmaa Lähi-idässä raakalaismaisella tavalla.
Stubbin hallitus solmi naton kanssa Isäntämaasopimuksen armeijan komentajan nimissä!!!!!
Sipilän hallitus laittaa toimeen Isäntämaasopimusta. Lännen sotavoima on jälleen maaperällämme sitten vuoden 1 940. Laajennettu Saksa?

Äänestä

Suomen sotilaallinen avoliitto Yhdysvaltojen kanssa on syntynyt yllättäen ja pyytämättä, ikään kuin Naton meihin nähden harjoittaman kehitysyhteistyön sivutuotteena. Sitä pohjusti Naton kanssa syyskuussa 2014 tehty isäntämaasopimus, jonka Suomen puolesta allekirjoitti puolustusvoimain komentaja Jarmo Lindberg ja jossa määriteltiin pelisäännöt Naton ja sen jäsenmaiden joukkojen Suomeen tulon perusteista. Sopimuksessa määriteltiin jopa vieraan sotaväen hammashoidon perusteet, mutta sitä poliittisemmat asiat oli kirjoitettu salaisiin toimeenpanopöytäkirjoihin.'
................

Jorma Jaakkola vahvistaa keskusteluosiossa poliittisen eliitin vehkeilyä.

Sotilaiden salaliittoko? Näin Seppänen tuo asian esiin. Muoto on saatettu sellaiseksi. Puolustusvoimien komentaja allekirjoitti Isäntämaasopimuksen ja jonka mukaan Suomen velvollisuus on päästää maahamme naton sotavoimia.
Tuskin. Kenraali ei tee yksin sopimuksia. Suppea poliittinen eliitti yrittää hämätä kansaa kepposella. Asia ei muka olisi poliittinen vaan jotain seurustelua muiden maiden sotilaiden kanssa.
Stubbin hallitus solmitutti sopimuksen. Puolustusministerinä toimi RKP:n Carl Haglund. Takana täytyy olla muutakin poliittista johtoa. SDP tuli mukaan takuumieheksi Erkki Tuomiojan nimellä. Isäntämaasopimuksen solmiminen muistuttaa paljon vehkeilyä natsien sotavoiman päästämisessä maahan 1 940. Silloin kin SDP:n Väinö Tanner tuki kulisseissa operaatiota.

Venäjä ei tosiasiallisesti uhkaa mitenkään Suomea. Suomen porvarillinen eliitti tekee kaikkensa, jotta Venäjästä tulisi vihollismaa. USA kieltäytyi Ukrainan kommunistien laatimasta Minsk 2.0 rauhaan johtavasta ohjelmasta. USA haluaa kärjistynet olot Venäjän suhteen. EU maksaa jo nyt seurauksia. USA tuo natona tukikohdat Baltian maihin ja Puolaan. Ukrainassa on yhdysvaltalaisia sotilaita. Itämeren ympärillä nato tekee mittavia sotavarusteluja.
Sotilaiden salaliitto johtaa mielestäni harhapoluille. Porvarillisen eliitin ja sotilaiden (kenraaleistamme tuskin yksikään on vasemmistolainen) salaliitto olisi oikeampi termi. Sotilaiden salaliitto unohtaa tyystin siviilieliitin ja tekee mahdottoman mahdolliseksi. Kenraalit päättäisivät Suomen ulkopolitiikasta!

Voidaan olettaa, että Venäjän on pakkoa huomioida sotilaspoliittiset toimet länsirajallaan ja Suomen rooli siinä. Kysymys kuuluukin, milloin naton annetaan perustaa tänne sotilastukikohta. Sekin lienee jo päätetty. Odotetaan sopivaa hetkeä.
Tosiasia on , että nato varustautuu Venäjän länsirajan länsipuolella ja Suomi on siinä jo osallisena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


salaliittoko kirjoitti:

Paavo Väyrynen puheenvuorossa: http://paavovayrynen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/223354-suomen-linjaa-on-selkiytettava

Juhani Kahelin (sit.) on tehnyt muutaman huomionarvoisen poiminnan: http://paavovayrynen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/223354-suomen-linjaa-on-selkiytettava#comment-3378099

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu