oikaisuvaatimus katsastuksesta

ostin yksityiseltä auton, joka oli katsastettu samana päivänä.
seuraavana päivänä hajosi kytkin.
huoltamossa todettiin monta muuta vikaa, mm. erittäin ruosteinen pohja.

saanko korvauksia, jos ilmoitan Trafille asiasta?
10464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ehkä edellinen omistaja, tai kuka nyt auton viimeeksi katsastuksessa on käyttänytkään, saa katsastusmaksun takaisin.

Äänestä
  • p* tuuri jos näin käy. myyjä oli *******
    tulin huijatuksi

    Äänestä

Jos kytkin toimi riittävästi katsastuksessa, niin ei vaikuta mitään.
Jos auto on ruosteinen, mutta ei läpireikiä kantavissa kohtaa tai turvallisuuden kannalta riskipaikoissa, niin sekään ei vaikuta mitään.
Älä sekoita katsastusta ja kuntotarkastusta, ne ovat eri asioita.

Äänestä

Auton omistaja vastaa viimekädessä auton kunnosta. Katsastuksessa voi tapahtua virheitä tai miksei myös suoranaista kusetusta jos tuttu joppari käyttää romujaan tutulla katsastusasemalla. Kytkin voi hajota ns. kerrasta, joten jos katsastuksessa toimi niin asia ok sen osalta. Joten itse en paljon painoarvoa anna katsastukselle. Puolueeton kuntotarkastus on sitten asia erikseen.

Äänestä

olet oikeassa, paskanostin. maksoin romusta paljon paljon enemmän kuin sen todellinen arvo on. vain yhden päivän ollut käytössä...

mitä jos peukalo menee lattiasta läpi, mm helmapellit ja takatukivarreen kiinnikkeet ruosteessa? onko se riittävä peruste?

huoltamossa sanottiin että noin ruosteinen kori ei olisi läpäissyt heillä

Äänestä
  • Turhaan sinä siitä rupeat katsastuskonttorille valittamaan, sillä he joutuvat korkeintaan palauttamaan katsastussumman auton katsastaneelle. Ja tuskin edes sitä.

    Äänestä

  • Et sinä tule konttorilta saamaan mitään korvauksia auton vikoihin liittyen. Jos valitat ja konttori myöntää virheensä niin palauttavat sulle katsastusmaksun.

    Äänestä

  • Kannattaa noiden ruosteiden osalta olla Trafiin yhteydessä. Sinulla on muistaakseni kuukausi katsastuksen jälkeen aikaa reklamoida Trafille. Joudut maksamaan siitä muistaakseni 40 euroa. Kytkimestä tuskin mitään saat, mutta liikenneturvallisuuteen vaikuttavat viat olisi katsastuksessa pitänyt huomata.

    Äänestä

Etu lokasuojassa saa olla reikä ei ole kantava osa. Mutta esim jos on a pilarissa on reikä se on hylkäys peruste. Esim jotkut peittävät pohjassa ole van ruosteet massalla

Äänestä

selvä. viTu****** se pa**** joka on myynyt autoromun kovalla hinnalla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


romumeniläpi kirjoitti:

ostin yksityiseltä auton, joka oli katsastettu samana päivänä.
seuraavana päivänä hajosi kytkin.
huoltamossa todettiin monta muuta vikaa, mm. erittäin ruosteinen pohja.

saanko korvauksia, jos ilmoitan Trafille asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu