Elikkä miten vaihdetaan peräsimen alapään laakeri.
artina 33 peräsimen puslan vaihto
exa2
4387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yleisohje: Vene ylös paikkaan, jossa peräsin saadaan irti ( n 1m syvä kuoppa riittää).
Yläpään kiinnitykset auki ja peräsin varovasti pois. Se painaa ehkä 20-40 kiloa joten pidä pehmuste alla, kun se irtoaa, joskus on aika jumissa.
Itse olen vain hionut muovista alalaakeria avarammaksi enkä vaihtanut, joten siitä saa muut kertoa.
Tartteeko ylhäältä irroittaa muuta ko valurauta mötikkä akselista
Peräsin irti. Rälläkällä pala pois peräsimessä, että saat peräsinhelan pois. Uuden holkin sorvaus peräsinhelaan ja lasikuituhommia lopuksi. Jotkut on tehneet rosterista palasen peräsimeen, jotta ei seuraavalla kerralla tarttee lasikuituhommia. Jos alalaakeri on kauan ollut väljä voit varautua akselinpään kulumisen.
Peräsin irtoaa kun ylhäältä otetaan kvadrantti irti akselista (oliko siinä nyt neljä pulttia), sitten alhaalta skegin alaosasta pronssihelasta alapuolelta yksi mutteri irti.