Uudet pikavippipaikat?

Kyselijaaa

Onko viimeaikoina tullut uusia mestoja?

8

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikavippi.se

      www.pikavippi.se uusi

      • hahaaaa

        Laitonta toimintaa näyttäs olevan. Ei ole minkäänlaisia yritystunnuksia tai muitakaan yhteistietoja näkyvillä kuin vain sähköposti ja maksullinen puhelinnumero. Lisäksi tätä yritystä ei löydy luotonantajarekisteristä, johon jokaisen vippifirman tulisi kuulua, jotta toiminta olisi laillista. Periaatteessa tuolta voi ottaa vippiä eikä tarvii maksaa takasin kun yritys ei voi periä saatavia oikeusteitse koska ei ole luotonantajarekisterissä. Tiedä sitten käyvätkö oven takana perimässä jos ei maksa xD


        Wikipediasta lainattua:

        "Pienlainan luotonantajien tulee hakea rekisteröintiä luotonantajarekisteriin. Rekisteröinnin yhteydessä tarkastetaan, toimiiko yhtiö laillisesti ja mikäli yhtiö ei noudata lakia voidaan se poistaa rekisteristä. Luoton tarjoamisesta ilman rekisteröitymistä rangaistaan luotonantajarikoksena."

        "Turun hovioikeus linjasi helmikuussa 2014, että laittomasti toimivien yritysten myöntämiin pienlainoihin sovelletaan puuttumattomuusperiaatetta. Pienlainan antaja ei voi periä saataviaan oikeusteitse, jos se rikkoo tahallaan lakia myöntämällä luottoja joko ilman, että hakisi rekisteröintiä, tai siitä huolimatta, että rekisteröintihakemus on hylätty tai yritys on poistettu rekisteristä."

        Tässä luettelo: https://www.avi.fi/documents/10191/19290/Luotonantajarekisteri_060313/44cb059e-268a-4aef-a0fc-51fc622c4d4e


      • hahaaaa

        Tarkemmin kun kävin nuuskimaan googlettamalla tuon asiakaspalvelun puhelinnumeron niin löytyi pari muutakin vippisivua tältä firmalta: https://forbes.fi/ ja https://creditguru.ch/fi/etusivu/. Creditgurulla on jonkinlaiset yhteystiedot ja niistä selviää että yritys toimii Sveitsistä käsin. Y-tunnus on ilmoitettu: 1911152 ja sillä löytyy Hämeenlinnassa toimiva Lammin apteekki eli y-tunnus on väärä. Lainaehtojakaan ei ole avoimesti kerrottu millään näistä kolmesta sivulla. Häjyjä mestoja.


    • uusivippipaikka
    • vesiperä_nuuskioille

      On niitäkin jotka vippaa matalalla kynnyksellä mut en laita tänne kun täällä niitä ketkä nuuskivat ja tahraavat tarkoituksella yrityksen toiminta kyvyttömäksi.

    • Uusia lainayrityksiä syntyy kuin sieniä sateella - > Katso täältä vertailu niistä kaikista:

      http://www.lainakone.fi/

    • sj123

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      279
      5266
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      60
      4872
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3784
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2790
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2327
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      1898
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      1819
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1556
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1104
    Aihe