Työssäkäyvä nuorimies

retkumies

Alkoholi on alkanut tulla elämääni yläasteelta, seiska luokan syksyllä ensimmäinen kunnon humala. Ammattikoulussa se vain lisääntyi kun täytti 18v ja pääsi baareihin. Edelleen sillä tiellä ollaan. Nykyään olen vakituisessa työssä ja täytän ensi kuussa 22v. Monet tyttöystävä ehdokkaat jättänyt ja monet muutkin jutut mennyt sivusuun. Rahaa palaa aivan perkeleesti. "Perhepäivälliset yms jutut jää joskus väliin kun inhottaa omakin peilikuva niin, ettei ulos kehtaa lähteä. Klinikoilla käyty, pari viikkoa taitaa olla pisin jakso tässä muutaman vuoden aikana ilman alkoa.

Helvetinmoista ahdistusta. Uusien harrastusten pariin en ole kehdannut lähteä. Naamaankin ilmestynyt silmien alle lerppuvat pussit ja punakka rypistynyt 10 v vanhemman näköinen naama. Melkoisia sekoiluja.. Kesän aikana otin rauhottavia kourallisen kun "vähän kokeilin miltä tuntuu" En ole sekakäyttäjä. Nukuin kyllä helvetin kauan. Olen myös kahlannut joessa umpitunnelissa ihmettelen itsekin miten olen selvinnyt. En todellakaan tule mainitsemaan näistä läheisimmilleni , enkä koe sitä tarpeelliseksi liikoja huolestuttaa. Olen melko taiteellinen luonne niin tylsistyn todella nopeasti yksin kotona, joten lähden baanalle. Maanantai ja tiistai ajatukset on vielä sitä luokkaa "ei tänä viikonloppuna". Odotas vain kun keskiviikko , torstai ja perjantai koittaa "ihan pienet vain" Siinä sitä taas ollaan. Samaa noidan kehässsä olemista. Tätä kun jatkuu ei tulevaisuus kovin kukoista. Ahdistaa taas aivan saatanasti.

4

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miesmiekii

      Rupea tekemään taidetta, ettet vaan puhu paskaa

    • Toipunut

      Hei. Suosittelen ns. Kahdentoista askeleen hoitoa. Lapualla Minnesota hoito ja ympäri Suomen avohoitoa. Monet kunnat antaa maksusitoumuksen. Aivan loistavaa hoitoa! Itse sieltä saanut avun ja elämä on taas elämisen arvoista! Voimia raittiina elämiseen, sinä pystyy siihen.

      • Pahoinpidelty.lapsesta

        Tämä oli mielestäni paras ohje! Kotiväki, ystävät, tuttavat -
        ne heistä jotka eivät ole juomakavereita, eivät kykene auttamaan.
        Siellä kaikki pelaa alkoholistin sääntöjen mukaan.
        Alukssi tarvitaan asiantuntija. Oma tahtoa ei taida olla.
        Alkoholisti haluaa jatkaa juomistaan ilman haittavaikutuksia,
        jotka saa kylkiäisinä - kaikkien tulot menee.
        Toisten tarpeita ei tunnusteta.

        Onnittelelut sinulle!
        Pääsit jälleen isännäksi omaan elämääsi!
        Perheesi sai sinut takaisin matkaltasi helvetissä!


      • Eminirkki

        Tosi hieno juttu, pysy linjallasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe