Nissan X-Trail 1.6 DCi 130hv XTronic vs. Mitsubishi Outlander 2.2 HDi 156hv automaatti.
Kummassakin autossa etunsa, mutta kumpi vie pidemmän korren ja miksi, vai onko lopputulema enempi mieltymyskysymys? Autoto ovat melko tarkoin saman pituisia, mutta Outlanderissa taitaa oll ahieman suurempi tavaratila, mutta ei paljoa eroa.
Mitsubishi Outlanderin etuna on kokonaisuuteen sopivampi kone, PSA:n 2.2 HDi 156cv samalla kun X-Trailinsaa vain 1.6 -130hv:n koneella.
Hieman hämäävää sen sijaan on se, että Outlanderin automaatiksi on toisinaan kerrottu CVT tai kaksoiksytkin.
*
"Nissan X-Trail SUV 2014 review" - Carbuyer
- https://www.youtube.com/watch?v=T8jsz9yl17o
.
"TM koeajo: Nissan X-Trail dCi 130 4wd Business 360"
- http://tekniikanmaailma.fi/autot/koeajot/tm-koeajo-nissan-x-trail-dci-130-4wd-business-360
*
"Mitsubishi Outlander III SUV 2013 review" - CarBuyer
- https://www.youtube.com/watch?v=m-gnoa3JG5A
.
"Test Drive: Mitsubishi Outlander II – The German killer"
- http://www.inautonews.com/test-drive-mitsubishi-outlander-the-german-killer#.UebjsI1M8mE
.
"Test Drive: 2013 Mitsubishi Outlander III 2.2 DI-D 4WD Auto"
- http://www.inautonews.com/test-drive-2013-mitsubishi-outlander-2-2-di-d-4wd-auto
Edellä olevien artikkeleiden mukaan yllättäen Outlander II:n ( 170hv) kulutus samalla 2.2 L diesel-koneella on selkeästi maltillisempi kuin uudemman III-version (156hv).
Kummassakin autossa etunsa, mutta kumpi vie pidemmän korren ja miksi, vai onko lopputulema enempi mieltymyskysymys? Autoto ovat melko tarkoin saman pituisia, mutta Outlanderissa taitaa oll ahieman suurempi tavaratila, mutta ei paljoa eroa.
Mitsubishi Outlanderin etuna on kokonaisuuteen sopivampi kone, PSA:n 2.2 HDi 156cv samalla kun X-Trailinsaa vain 1.6 -130hv:n koneella.
Hieman hämäävää sen sijaan on se, että Outlanderin automaatiksi on toisinaan kerrottu CVT tai kaksoiksytkin.
*
"Nissan X-Trail SUV 2014 review" - Carbuyer
- https://www.youtube.com/watch?v=T8jsz9yl17o
.
"TM koeajo: Nissan X-Trail dCi 130 4wd Business 360"
- http://tekniikanmaailma.fi/autot/koeajot/tm-koeajo-nissan-x-trail-dci-130-4wd-business-360
*
"Mitsubishi Outlander III SUV 2013 review" - CarBuyer
- https://www.youtube.com/watch?v=m-gnoa3JG5A
.
"Test Drive: Mitsubishi Outlander II – The German killer"
- http://www.inautonews.com/test-drive-mitsubishi-outlander-the-german-killer#.UebjsI1M8mE
.
"Test Drive: 2013 Mitsubishi Outlander III 2.2 DI-D 4WD Auto"
- http://www.inautonews.com/test-drive-2013-mitsubishi-outlander-2-2-di-d-4wd-auto
Edellä olevien artikkeleiden mukaan yllättäen Outlander II:n ( 170hv) kulutus samalla 2.2 L diesel-koneella on selkeästi maltillisempi kuin uudemman III-version (156hv).
Vastaukset 20
Vanhimmat
Miksi isoon autoon laitetaan 130 tai 156 hevosen kone? Eikö ostajalin ole jo ihmeissään kun noi koneet sopii johonkin pikku fiestaan just ja just. Mutta että X-trail 130hv dieselillä tai mitsu 156hv koneella??siis mitä ihmettä valmistaja oikein miettii. Se on silkkaa kärsimystä ajaa tuommosilla autoilla. Olen ajanut 130hv X trailia ja kokemus oli niin järkyttävä etten tiennyt tollasia autoja edes olevan olemassa nykyään. Se automaatti pitää vaihetta niin että koko kone huutaa kun syötävä eikä auto mene mihinkään. Järjetöntä 190hv diesel automaatti olis ainoa oikea kone tommoseen. Ja niinhän nykyautoissa yleensä onkin.
Autotestaajat ovat pitäneet harmina, että Nissan on rajoittanut tarjonnan 1.6 - 130hv dieseliin ja kertovat sen olevan auton pullonkaula ja rajoilla, varsinkin jos kyydissä on enempi pokaa. Syynä markkina-alueiden päästö- ja veropolitiikka.
"Järjetöntä 190hv diesel automaatti olis ainoa oikea kone tommoseen. Ja niinhän nykyautoissa yleensä onkin."
"Järjettömyys" ei ole autonvalmistajien leirissä vaan nykyisissä päästönormeissa ja eri maiden politiikassa, joka tekee jo Outlanderiakin vastaavan hankinnasta ja veroluontoisista maksuista niin kalliita, ettei kauppa käy kuten muutoin kävisi ja niiden edelleen jälleenmyynti on omistajilleen haasteellista ja joissakin EU-maissa hyvin tuskaista.
Sama perinteisten automaattien suhteen, joita tarjotaan yhä vähemmän. Kaskoiskytkimellisillä ja robotisoiduilla manuaaleilla päästään hieman pienempään kulutukseen ja pienempiin päästöarvoihin, vaikka ne eivät ilmeisemmin olekaan yhtä luotettavia ja pitkäikäisiä kuin perinteiset. Auton ostajat maksavat sitten nämäkin viulut.
Autoilun luppoiset ajat ovat jo historiaa Euroopassa, jossa edes tukeva lopakko ei auta kun tietyn päästöarvon autot tai dieselit eivät saa edes ajaa osassa kaupunkeja ja alueita ja yhä tiukemmaksi vain menee.
- http://www.ympäristö-tarra.com/fi/ympaeristoe-tarra.html
Samoin ongelmana on nykydieseleiden ei-soveltuvuus pätkäjoon EGR:neen ja hiukkasuodattimineen.
Sähköauot ovat todellisuudessa elinkaareltaan ekologisesti edelleen kaikkea muut akuin ekologisia, enkä ole hybrideistäkään vakuuttunut, mutta niille ei ole samoja ajorajotteita ja käytön verokustannuksia kuin bensoille ja dieseleille. Suuria eroja eri EU-maidenkin kesken.
"Vain tippa bensaa pätkäajossa" - 11.4.2014 klo
"IL KOEAJAAMitsubishi Outlander PHEV on markkinoiden ensimmäinen ladattava nelivetohybridi."
- http://www.iltalehti.fi/autotestit/2014041118128756_at.shtml
.
http://www.hs.fi/m/autot/a1411738669335 Kyllä se 130hv diesel on väkevä moottori tämän jutun mukaan.
Millä lienee autolla toimitaja tottunut ajelemaan jos tuossa autossa, painosa ja korissa 130hv:n dieseliä kutsuu väkeväksi.
Liki kaikissa testeissä ja testivideoissa (avauksessakin) on tuotu esille tuon koneen rajallisuus ja varsinkin jos pokaa on kyydissä ja toivottu sen rinnalle edustavampaa konetta.
Toimittaja myös jätti manitsematta, että aikuisen kolmannella rivillä sen mainitun lyhyen matkaa matkustaminen tapahtuu polvet suussa, eli ei nivel- tai selkävaivaisille edes lyhyttä matkaa.
Mutta X-Train vaikuttaa olevan kokonaisuudessaan ihan toimiva laite, mutta varsin negatiivistä on ett'ei automaattia saa nelivetoiseneversioon kuten ei sen pienemmässä sisarmalissa Qashqaissakaan.
Sitten sen rinnalle voidaan laittaa kovana kilpailijana tuo Outlander jossa neliveto ja automaattinkin on samassa paketissa ja jossa PSA:n 2.2 HDi 156cv kone on aivan eri luokka, joskin hieman janoisempana (sen Euro-luokka en ole tarkistanut). Ovat melkein sentilleen saman pituisia.
Ei taida olla saman ikäiset autot vertailussa. Outlander III 2013 alkaen on ollut Mitsun omalla 2.2 DiD dieselillä. Automaatti on momentinmuunnin. 2012 ja aikaisemmin tuo PSA:n kone. X-trail 1.6 DCi tarjolla vasta 2014 alkaen.
Outlanderissa oli aiemmin 2-litrainen WAG:n diesel tuon PSA:n dieleselin rinnalla.
Tuosta 2.2 dieselistä on nyttemmin hieman sekaannusta, sillä ranskalaisilla foorumeilla linkkeineen kerrotaan Outlander III:ssa edelleen olevan PSA:n 2.2 diesel, alla olevasta artikkelista poiketen.
"2.2-litre diesel engines explained" 5-2013
"Mitsubishi Outlander - although the previous version of the Outlander shared a PSA-Ford-developed 2.2-litre diesel engine with the Citroën C-Crosser and the Peugeot 4007, the 2013 Outlander has an all-new 2.2-litre diesel engine developed by Mitsubishi."
- http://www.firingorder.net/blog/22-litre-diesel-engines-explained
Outlander II:ssa oli hyväksi kerrottu TC-SST kasoiskytkin-automaatti ja nyt sitten III:ssa perinteinen automaati dieselissä ja kuulema CVT saatavailla bensakoneisiiin.
- http://www.caradisiac.com/Essai-video-Mitsubishi-Outlander-le-mieux-n-est-pas-l-ennemi-du-bien-79374.htm
- http://www.forum-auto.com/marques/mitsubishi/sujet1033.htm
Erikoinen asetelma nyttemmin Renault-Nissanin hankkiman suurosakkuuden myötä, eli Renaultin kilpailijan PSA:n tekniikka Mitsubisheissä riskeeraa siirtyä pikku hiljaa historiaan (?).
"Kauppa varmistui: Nissanista Mitsubishin suurin omistaja 237 miljardilla jenillä"
"Japanilainen autovalmistaja Nissan Motors on sopinut ostavansa 34 prosentin osuuden testiskandaalin riepottelemasta kilpailijastaan ja kumppanistaan Mitsubishi Motorsista 237 miljardilla jenillä eli noin 1,9 miljardilla eurolla."
- http://www.taloussanomat.fi/autot/2016/05/12/kauppa-varmistui-nissanista-mitsubishin-suurin-omistaja-237-miljardilla-jenilla/20165122/304
Renaultin pomo Ghosn kertoo Renault-Nissanin tavoitteksi tulla maailman ykköseksi Mitsubishin osuuden hankinnan ansiosta.
Ghosn : "Renault-Nissan en mesure de devenir n°1 avec Mitsubishi"
Renault - Modifié le 30/09/2016 à 09:41 | Publié le 29/09/2016
"Renault-Nissan est en mesure de devenir le premier constructeur automobile mondial grâce à son rapprochement avec Mitsubishi, a déclaré le PDG de l'alliance Carlos Ghosn."
- http://www.ouest-france.fr/economie/entreprises/renault/ghosn-renault-nissan-en-mesure-de-devenir-ndeg1-avec-mitsubishi-4524912
Outlander+III+on+Mitsun+oma+suunnittelua+ja+tuotantoa,+valmistettu+Japanissa.+Aiempaa+versiota+tehtiin+myös+Euroopassa.+Tuon+selvitin+ennen+kuin+hankin+omani+(diesel+automaatti).+En+löytänyt+myöskään,+että+mitään+vakavia+tyyppivikoja+olisi.+Luotettavaksi+kulkineeksi+raportoitu.+X-trail+olisi+varmaan+ihan+hyvä+tässä+luokassa,+mutta+automaattia+ja+nelivetoa+ei+tarjolla,+ainakaan+Suomessa.+Jos+nelivetoa+arvostaa,+Mitsussa+on+hyvä+sellainen.+On+myös+pois+kytkettävissä+jos+niin+haluaa+(tai+muuttuu+silloin+tarpeen+mukaan+kytkeytyväksi+kuten+esim.+CX-5,+Rav4,+Honda+CR-V).+Japseista+myös+Subarussa+tietenkin+erinomainen+neliveto,+jatkuva+sellainen.+Omani+kulutus+on+ollut+30+000+matkalla+tankkauksista+mitattuna+6,8+l/100+km.+Ajelen+neliveto+päällä+(AWD+auto+15/85%,+taakse+tuo+15).+Olen+testaillut+joitakin+tankillisia+AWD+lock+(50/50+%),+mutta+enpä+kulutuksessa+ole+juuri+eroa+huomannut.+Nelivedolla+auto+on+tanakampi+ajella.
Itseäni+kiinnostaisi+juurikin+tuo+sama+versio+Outlander+III+-+4x4+diesel+automaatilla,+joskaan+en+toistaiseksi+tunne+lainkaan+tuon+ko.+automaatin+kestävyysmainetta.+
Dieseli+vaikka+varsin+suuri+osa+lyhyttä+ajoa,+mutta+bensaversio+tuossa+mallissa+riskeeraa+olla+liian+janoinen+(?).+Ovathan+ne+kaupunkien+taksitkin+dieselitä.
Neliveto+ei+tosin+itselleni+ole+niin+tärkeä,+mutta+Mitsubishillä+on+sen+suhteen+perinteisesti+hyvä+osaaminen+ja+kulutus+ei+vaikuta+paljoa+nousevan.+Sitten+avoin+kysymys+on+se+paljonko+siitä+voi+tulla+lisäkustannuksia,+huoltoja+tai+korjauksia.+
Perien+öljyt+tosin+vaihdattaisin+noin+kolmen-neljän+vuoden+välein+tai+max.+80+tkm,+sillä+eivät+nuokaan+öljyt+ikuisia+ole+ja+nuokin+rattaat+tarvitsevat+hyvää+voitelua.
"X-trail+olisi+varmaan+ihan+hyvä+tässä+luokassa,+mutta+automaattia+ja+nelivetoa+ei+tarjolla,+ainakaan+Suomessa."
Qashqaita+eikä+X-Trailia+ei+kyselyni+perusteella+edes+ole+olemassa+yhdistelmällä+automaatti+ja+neliveto.+Ilmeisemmin+sama+tulevan+Dusterin+automaatin+kanssa,+joka+on+robotisoitu+manuaali.
a)+Onko+Mitsubishi+ojeistanut+tuolle+automaatille+huollot+ja+jos,+niin+millaiset+ja+paljonko+ne+kustantavat?
Nissanilla+ohjeistus+CVT:lle+on+joko+kerran+vuodessa+tai+maksimi+30+tkm.
b)+Millaisen+ajon+keskiarvokulutus+tuo+kertomasi+luku+on?+Noin+%-osuudet+lähiö-kaupunki+vs.+Maantie-moottoritie?
*
"Test+Drive:+2013+Mitsubishi+Outlander+2.2+DI-D+4WD+Auto"
"Fuel+Consumption"
"The+2013+Mitsubishi+Outlander+2.2+Di-D+Automatic+is+a+hungry+beast+and+even+if+the+carmaker+says+that+the+average+fuel+consumption+stands+at+just+5.8+L+/+100+km,+and+in+the+4WD+Eco+mode+and+with+the+Eco+mode+switched+on+in+the+climate+control,+the+average+fuel+consumption+indicated+stood+at+an+average+8+L+/+100+km."
"On+the+highway,+with+cruise+control+set+on+120+km/h,+the+trip+computer+indicated+8.2+L+/+100+km,+which+is+enormous+compared+to+the+times+we+are+living+in+and+taking+into+consideration+that+this+is+a+new+generation+equipped+with+a+diesel+engine.+Once+you+will+enter+a+crowded+city,+the+fuel+consumption+figure+will+easily+get+passed+11+L+/+100+km+and+it+can+even+go+up+to+13+L+/+100+km,+and+this+without+trying+to+get+your+daily+dose+of+adrenalin."
-+http://www.inautonews.com/test-drive-2013-mitsubishi-outlander-2-2-di-d-4wd-auto
vs.
Saman+lehden+artikkelin+testiajon+mukaan+Outlander+II+olisi+pinempi+kulutukseltaan.+
"Test+Drive:+Mitsubishi+Outlander+–+The+German+killer"+September+9,+2012+
"The+Mitsubishi+Outlander+we+tested+was+powered+by+the+2.2+liter+diesel+engine+which+is+producing+a+total+output+of+170+horsepower+and+it+has+a+peak+torque+of+over+200+Nm."
"Fuel+Consumption"
"The+Mitsubishi+Outlander+doesn’t+need+too+much+“juice”+on+the+highway+where,+with+a+crowded+rear+seat,+the+AC+on,+sixth+gear+and+cruise+control+set+at+120+km/h,+it+only+asked+for+7.1+liters+every+100+km.+Fuel+consumption+went+up+to+8.2+liters+once+we+started+climbing+the+mountains+and+this+is+acceptable+considering+the+fact+that+we+used+third+and+fourth+gear+when+the+computer+was+asking+for+the+sixth+one."
"In+the+city,+with+the+air+conditioner+on,+because+of+the+outside+temperature+was+showing+about+35+degrees+Celsius,+the+average+fuel+consumption+refused+to+pass+the+10.2+liters+every+100+km+mark+which+is,+again,+quite+acceptable+and+it+can+make+a+lot+of+cheap+hatchbacks+blush+in+this+chapter.+We+must+mention+that+these+figures+have+been+achieved+in+two-wheel+drive."
-+http://www.inautonews.com/test-drive-mitsubishi-outlander-the-german-killer#.UebjsI1M8mE
Ps.+Sitten+eri+tyypin+autoista,+mutta+suunnilleen+samalla+volyymilla+yksi+harkinnan+kohde+on+Ford+S-Max+käytettynä,+diesel+&+automaati.+Suunnilleen+saman+ikäisinä+ja+vastaavilla+kilometreillä+niiden+hinnant+ovat+lähellä+toisiaan,+S-Max+ja+Outlander;
a)+Enpä+ole+automaatin+huoltojen+sisältöön+perehtynyt.+Mutta+Delta+auton+sivulla+on+huoltohinnasto+20+tkm,+40+tkm....+mistä+pääsee+kärryille+hinnoista.+
b)+Omat+ajot+maantie+painotteisia.+Taajama-ajoa+hiukan+päivittäin,+mutta+90+%+aikalailla+ruuhkatonta+ajoa.
Eipä pikaisella haulla löytynyt Outlanderin perinteisen automaatin huoltojen ohjeistusta.
Maltillisessa ja tasaisessa maantieajopainotteisessa käytössä tuo keskikulutus kuulostaa mahdollisela. Mutta sitten jos on runsaasti taajamaa ja kaupunkia (11-13L), sekä moottoritienopeuksia (8 L), niin keskikultus riskeeraa nousta melko selkeästi.
Alla olevassa artikkelissa kertovat testissä olleen vaikea laskea alle 9L kulutuksen edes rauhallisessa ajossa ja sitten reippaammin ajettaessa ja tasaisessa nopeudessa moottoritiellä kulutus nousi yli 12 litran, lukemat joissa ollaankaukan avalmistajan lupaamasta seka-ajon 5,8 litrasta. Lisämiinuksena anavat melko hitaan automaatin. Outlander II:n tuplakytkimellinnen automaatti taasen on saanut testaajilta kiitosta ja eräs autolehti hieman ihmettelikin miksi siitä on luovuttu.
Voisikohan tuo osaltaan selitää miksi Outlander III näkee ulkolaisessa lehdistössä melko usein varsin vähänkin ajetuina.
"... le nouveau Outlander a également pour mission d’être moins gourmand et à l’usage il fut difficile de descendre en dessous de 9 l/100 km avec une conduite en bon père de famille."
"Lors d’une rare tentative disons plus dynamique, l’Outlander a basculé dans un autre monde, celui de la surconsommation en dépassant alors les 12 l/100 km et ceci avec une vitesse stabilisée sur autoroute, du coup l’autonomie en prend sérieux coup dans le réservoir."
"Nous sommes donc bien loin des chiffres de l’homologation qui annonce une consommation mixte de 5,8 l/100 km, ce qui pour un engin d’un tel gabarit tient du miracle. "
- http://www.auto-mag.info/essais/mitsubishi-outlander-3-2-2-di-d-150-bva-4wd-instyle-2013
Muutoin kun nyt olen hieman kierrellyt auton omistajienkin kokemuksia lukemassa, niin useimmiten ovat olleet kokonaisuuteen tyytyväisiä, paitsi dieselin automaattia jotkut pitävät jopa epämukavana.
Johan nimi enteilee, jotta ollahan ihan pihalla!
Outlanderista on olemassa myös Insaideri-versio, eli kakisvetoinen ;-)
Alla esimerkki käytetystä Outlander II:sta jossa saisi varsin paljon rahalle vastinetta jos vain on hyvässä kunnossa (kuten kuvat antavat mielikuvaa), hyvin huollettu ja kilometrit paikkansa pitäviä.
Varsinkin jos oma vuosittainen ajomäärä ei ole hurjan suuri, niin tuollaisella saisi vielä paljon kilometrejä kohtuu hinnalla.
Lisäksi tuo PSA:n kone kuluttaa selkeästi vähemmän kuin uudemman Outlanderin oma Mitsubishin diesel. Myös testisuvujen mukaan tuon mallin kaksoiskytkin-automaatti toimii hienosti, joskaan sen kestävysmainetta en tunne.
*
Mitsubishi, Outlander Dsl
Catégorie de véhicule : SUV | 4x4
Boîte de vitesses : Automatique
Carburant : Diesel
Couleur : Brun
Année Modèle : Mai 2011
Kilométrage : 105000
10.500 € (tarjouksia saa tehdä)
- http://www.kapaza.be/fr/mitsubishi/outlander-112332166.htm
Outlander mk3 mitsun dieselillä kuluttaa lähes litran vähemmän sadalla. Piti oikein tarkistaa spritmonitorista. Kun laittaa hakuun vm 2007-2012 saa tulokseksi PSA koneellisia ja 2013-2016 saa mitsun oman koneen kulutuksia. Automaatit vertailussa. Mitsun koneella käyttäjien keskikulutus 7,6 sadalla, pienin noteeraus 6,5 keskikulutus.
Ylle linkittämieni tesiajo-artikkeleiden ja muutamien foorumeiden, aiemmin II ja sitten III Outlandereiden omistajien käyttäjäkokemuksien mukaan III-version diesel on selkeästi janoisempi.
Jossakin on jotakin joka ei natsaa ;-)
Kyllä, joku ei natsaa;) Kannattaa tutustua spritmonitor.de tietokantaan ja hyödyntää sitä eri automallien väliseen tosielämässä saavutettujen kulutuslukemien vertailuun. Tuonne on tallennettu satojentuhansien käyttäjien ja ajoneuvojen tankkaustietoihin perustuvia kulutuslukemia. Ajoprofiilit ja ajotavat ovat toki erilaisia, mutta mikäli dataa on tarpeeksi, aika hyviä suuntaviivoja voi vetää. Yksittäiset koeajot ja EU-kulutukset eivät ole luotettavia. Tosin jälkimmäinen on hyvä suuntaa antava viitearvo kunhan sen kertoo jollakin kertoimella (kokemukseni mukaan pienempi kerroin dieselille, suurempi bensalle). Tuo spritmonitorista ilmoittamani mk3:n kulutuslukema perustuu 22 käyttäjän (auton) tietoihin. Em. käyttäjämäärä ei ole kyllä vielä kovin suuri, mutta siltikin lukeman takana on satoja tankkauksia ja kymmeniätuhansia kilometrejä. Esimerkiksi kulutuslukemakseen 6,5 l/100 km ilmoittanut oli käynyt tankilla 96 kertaa. Siellä on siis tarjolla hiukan pidempiä "koeajoja ja testiraportteja". Sivusto on tehty palvelemaan meitä kuluttajia. Kannattaa tutustua. Nyt voinkin todeta: "I rest my case..." vai miten se meni.
Vaikea tuohon on ottaa varmaa kantaa kun ei tiedä tankkaustilaton autojen ajo-olosuhteita ja millaiset ajajat innostuvat tuonne tankkauksiaan laittamaan.
Mahdollisesti "pisaralla pidemmälle" profiilin autoilijat innostuvat tuosta tilastosta enempi (?), muta sittenkin kertomasi keskiarvo-kulutus kuulostaa mahdottomalta tuollaisen auton massalle ja tuulipinnalle.
Outoa on todella suuri ero siteeramasi ja autotestien välillä, jota ei riitä selittämään ede se, että testien autot saattavat edelleen olla vähäisillä kolometreillä, jolloin kaikki uudet autot kuluttavat enempi.
Testeissä ajetaan tarkoituksellisesti eri olosuhteissa ja mitataan niiden realikulutus tyytymättä pelkkään ajotietokoneen ilmoittamaan. Monet ammattitestaajat ajavat samoja eri reittejä eri ajo-olosuhteita vastaamaan ja tämä testaamillaan eri autoilla ja käyttävät tarkoituksellisesti aina samaa mittausmetodia. Miksi tuo metodi ei olisi varsin luotettava?
Onhan se myös merkillistä kun useat toisistaan tietämättömät ammattitestaajat päätyvät toisiaan vastaaviin kulutuslukemiin eri automalleissa.
"Esimerkiksi kulutuslukemakseen 6,5 l/100 km ilmoittanut oli käynyt tankilla 96 kertaa."
Ulkolaisilta foorumeilta käyttäjäkokemuksia lukiessani en kertaakaan ole lukenut vastaavista poikkeuksellisen matalista keskikulutuslukemista Outlander III:lle. Päinvastoin, II-mallista III:n siityneistä moni on kertonut korkeammista kulutuslukemista kuin edellisellä mallillaan vastaavalla koneella.
Eräskin Outladen III:n ostanut totesi kulutuksen nousevan radikaalisti kun nostaa matkanopeuden 100:sta 120-130 km / h ja kertoi myös vastaavista kaupunkiajon kulutuslukemista kuin testiajajat. Matalimilleen pääsi tasaisen nopeuden maantienopeudessa. Oli kuitenkin autoon kokonaisuudessaan tyytyväinen.
" "I rest my case..." vai miten se meni."
Niinpä ...
Ps. Hieman kappalejakoja teksisi tekstistäsi hieman sulatettavamman luettavan.
X-trailista piti tänä syksynä tulla Suomeen 170 heppainen diesel mutta ei ole tainnut näkyä vielä missään?
X-Trail facelift tulossa:
http://www.2017suv.net/2017-nissan-x-trail-redesign-or-facelift/
Olen ajellut nyt jonkun verran X-Traililla, jossa 1.6 dci ja manuaalivaihteisto. Minun mielestä auton kulkupuoli on ihan riittävä arkiajoon. Totuin aiemmin ajamaan psa konsernin 1.6 dieselillä, joka oli Mondeon nokalla, niin tämä on jopa ripeä siihen verrattuna.
Aikoinaan omistin Mitsubishi Pajeron, jossa oli 2,8 litran turbodiesel. Kulutti 10-11 litraa sadalla ja oli paljon laiskempi kuin X-Trail. Kyllä autot ja moottorit ovat kehittyneet niistä ajoista paljon.