Tämä juttu koskee ainostaan autoja joissa avaimeton kulku ja käynnistys!
Vitarani oli seissyt pari viikkoa ja tänään kun piti lähteä baanalle niin auto ei käynnistynytkään!
Renklaisin avaimella lukot auki ja kiinni mutta auto ei käynnistynyt. Ei auttanut kun soittaa Suzuki-turvaan ja puolen tunnin kuluttua tulikin Falckin mies.
Hän otti autoni avaimet ja meni auton sisään ja käynnisti sen tosta vaan. Kyllä hävetti!
Eli, mikäli autosi jää pidemmäksi aikaan seisomaan, niin ilmeisesti auton sähköjärjestelmä menee "säästöasentoon" eikä auton käynnistyksenesto enää toimi normaalisti. Eli auto ei enää tunnista avainta esim. taskusta.
Vinkki on, että silloin pitää viedä fyysinen avain "start/stop"-napin välittömään läheisyyteen ja homma pelittää. Ja vaikka avaimen akku olisi loppu.
Tätä tietoa ei löydy ohjekirjasta eikä auto sitä kerro!
Samoja ongelmia on kuulemma esiintynyt muissakin japsiautoissa missä on avaimeton kulku ja käynnistys.
Normaalikuntoinen auto kestää jopa 2 kuukauden seisomisen ilman että akku hyytyy, kertoi tämä Falckin kokenut automekaanikko.
Pikku vinkki ajonestolaitteen suhteen
10
3151
Vastaukset
- tyhjäparisto
Mikäli minä ymmärsin oikein Vitaran omistajan käsikirjaa, niin siinä neuvotaan ongelmatilanteessa käynnistämään auto asettamalla kauko-ohjain virtapainikkeelle lukossa merkki vasten virtapainiketta.
- Näin_myös
Lexuksessa mutta siinä näyttöön tulee varoitus heikosta avaimen patterista jonka vaihtaa minuutissa. Patteri on ainakin Lexuksessa N:o 1632. Kannattaisi vähän perehtyä aiheeseen niin ei tulisi niin helposti noita noloja tilanteita.
- ksfdfkljdkld
Ennenvanhaan avaimeton kulku ja käynnistys tarkoitti ihan muuta...
- Ne_olivatkin
ne "Nykäsen pojat"
- kiehkiehhh
Tyypillinen vika halvassa rimpulassa, heh. Suki suki.
- sksldkjlsdks
Sinulla olla korkeintan avaimeton mulku.
- lksdjfsdkfjklsd
Ennenvanhaan vain autorosvoilla oli avaimeton kulku ja käynnistys xD
- foliohattu
Jääkaapissa, kattilassa tai foliossa pitäisi säilyttää älyavainta ohjeisti hesari,niin auto pysyy paremmin suojassa pitkäkyntisiltä.
Voe prkle tätä autoinsinöörien pöljyyttä !
- kolmejaneljä
Minulla on suzuki mikä on perinteisellä avausnäppäimellä varustettu. Kerran seisoi 4 kk parkissa ja silti lähti käyntiin. tosin vaivoin. Ehkä nämä perinteiset systeemit ovat toimintavarmempia?
- kolmejaneljä
Sittn vaimo oli 4 kk reissussa ja mulla seisoi koko tuon ajan mulukku ja kun vaimo palasi kotiin, hän pakkas kinpsunsa ja kampsunsa ja muutti uuden ukon tykö. Nyt mulla seisoo mulukku ja järki, susukin vei vaimo uudelle ukolleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927