Toiminimen perustaminen alaikäisenä

JimiS_

Olisin siis perustamassa toiminimeä, ja nyt haluaisin tietoa siihen liittyviistä vaatimuksista ja maksuista. Olen pitänyt jo jonkun aikaa omaa "yritystä" ukko.fi-laskutuspalvelun kautta, mutta laskutussummat ovat välillä niin pieniä, että alkaa ärsyttämään tuo 15e palvelumaksu ja ALV, koska toiminimellä tulot jäisivät alv-rajan alle. Haluaisin siis perustaa toiminimen pieniä satunnaisia laskutuksia varten, vuositulot jäisivät ehkä välille 2000-3000e. Olen selvittänyt, että tuo perustamismaksu on sen noin 100e ja Yel-maksuja ei alle 18-vuotiaana tarvitse maksaa(korjatkaa jos tämä on väärin?!). Noilla tuloilla toiminimen pitäisi myöskin jäädä hyvin alv-rajan (noin 8000e) alle. Haluaisin siis tietää mitä muita pakollisia maksuja on ja miten ja kenelle ne maksetaan? Myöskään mitään vakuutuksia en tarvitse, koska työ ei ole vaarallista, eikä vaikuta toimeentulooni varsinaisesti. Haluaisin myös tietoa siitä, onko näillä tuloilla olevalla toiminimellä vaikutusta myöhempään opintotukeen, työttömyystukeen tai muihin valtion maksuihin? Ja voiko toiminimen lopettaa jossain vaiheessa ja sen myötä palata takaisin valtion tukien piiriin? Ja kirjanpitoon ilmeisesti riittää yksinkertainen tulot-menot-kirjanpito, koska mihinkään tilitoimistoon tai laskentapalveluun/ohjelmaan ei ole minkäänlaista aikomusta sijoittaa näillä tuloilla.

Ja vielä lisäksenä "odota vielä pari vuotta" tai "tee pimeänä" eivät ole vastauksia tähän, koska liikeideani on jo toiminnassa, haluan jatkaa sitä nyt ja asiakkaani tai minä itse emme hyväksy pimeästi työskentelyä.

0

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        228
        3945
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        120
        2275
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        139
        1418
      5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        126
        925
      6. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        909
      7. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        900
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        288
        759
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        757
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        61
        736
      Aihe