Osaako joku kertoa missä mättää: Grand Voyager vm. 2000 jonka vaihteisto heitti ilmeisesti ns. vikatilaan eli vain kakkos- tai kolmosvaihde on kokoajan päällä. Siis vain yksi vaihde on kokoajan päällä. Lisäksi nopeusmittari pysyttelee nollilla ja keskuslukitus ei lukitse ovia kun kiihdytetään tiettyyn nopeuteen, toisi kuin se normaalisti tekköö. Sulakkeet osasin tarkastaa mutten muuta.. Mikä lienee vialla??
GV 3.3 aut. vaihteisto vikatilassa
Panto
6354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ensimmäiseksi tulisi mieleen nopeusanturi tai yhteys anturin ja TCM:n tai PCM:n välillä, jos mikään järjestelmä autossa ei saa tietoa ajonopeudesta. Nyt en jaksa etsiä kuvia, mutta muistaakseni anturi on kiinni vaihdelaatikossa ja tehtaan manuaaleista löytyy luultavasit yksinkertainen testausproseduuri, joka ei välttämättä vaadi merkkikorjaamon skanneria.
Tehtaan manuaalit ovat luonnollisesti tekijänoikeuksien alaista tuotantoa, joten valitettavasti on laitonta ladata niitä tuolta:
http://oskin.ru/pub/chrysler-dodge/manuals/Service Manuals/1998_GS_Town&Country_Caravan_Voyager_Diesel_Versions_Include/
http://oskin.ru/pub/chrysler-dodge/manuals/Service Manuals/2000_GS_Town&Country_Caravan_Voyager_Diagnostic_Diesel_Version_Incl/
Onko akku priima kunnossa ja lataus?
Kyllä pitäisi olla kunnossa akun ja latauksen. Nopeusanturia on arveltu vahvimmin koska tosiaan nopeusmittari ei pelitä eikä ovet mene vauhdissa automaattisesti lukkoon. Ensi viikolla anturi vaihdetaan ja raportoin tähän sitten miten äijän kävi.. Kiitos vastauksista!
no,miten kävi?
On todella paskoja autoja nuo ryyslerit. Vie paaliin vaan. Vaihteisto varmaan maksaa 3 kertaa auton verran tänäpäivänä. Melkeen 20 vuotta vanha peltoauto.
https://m.youtube.com/watch?v=Uhk42VmM_RE
Siinä on ohjeet.