Diapamia paniikkihäiriöön vai riippuvuuteen

Jupukka

Kaverini on ennen käyttäny vuosia huumeita nyt korvaushoidossa ja lisäksi syö paniikkihäiriöön 50mg diapamia paniikkihäiriöön n.4 kpl pv ja sitä ihmettelin kun käsittääkseni mitä monella tutullani on paniikkihäiriö niin se tosiaan on vaan 1kpl päivä mutta kun se sano että kun vaikutus lakkaa tarvii heti toisen tai on muuten koko päivän niin ahdistunu tai paniikissa että mielenterv.prakaa heti niin pitääkö paikkaansa vai luulenko vaan että onko tää nyt enään normaalia vai riippuvaisuudesta toiseen siirtymistä vaan?

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahd

      Huumeiden käyttö pahentaa paniikkihäiriöta (jos ei aiheuta sitä). Ja monet aloittaa huumeiden käytön, kun niitä ahdistaa. Pelkkään paniikkihäiriöön auttaa monilla uudet masennuslääkkeet, mutta, jos niitä käyttä huumeiden kanssa voi mennä henki (siksi monet narkkarit ei käytä niitä ja pysyy hengissä). Kaverisi on nyt riippuvainen diapamista. Jos sitä käyttää pitempää, tarvii koko ajan isomman annoksen ja normi elämä ilman pameja on vielä ahdistavampaa.

      • leske

        Mitä haittaa pamiriippuvuudesta muka on. ainakin vähemmän kuin ssri-lääkeriippuvuudesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5516
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3731
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3293
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2575
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2162
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2087
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1886
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1378
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1164
    Aihe