Sääliksi käy Kärppiä

Kausikorttilainen

Vaihtakaa nyt ihmeessä valmentajaa, Suikkaselle läksiäislahjaksi kultasormus/kaulaketju.

26

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mestistasoa

      Tällä kaudella Kärpät on 100% varma pisteautomaatti kaikille joukkueille ja tulee pysymään sarjajumbona. Kärppien CHL- vastustajat ovat olleet Mestiksen häntäpään tasoa ja niissäkin Kärpät on ollut helisemässä.

    • Liuhj

      Aika näyttää miten käy Liigassa ja CHL:ssä mutta alkukausi Liigassa on ollut kyllä huono. Onhan noita pelaajiakin vaihtunut aika rankalla kädellä, mutta luulempa että suurin syypää on pelle Suikkanen?

      Kovemmaksi menee pelit CHL:ssä ja jos Sparta Prahasta selviää niin hieno homma. Kyllä sieltä aika kovia joukkueitaki tulee ihan keski-euroopastakin jopa.

    • Käsilaukkukaitsu

      Kärpissä vain yksilö syvältä per...

    • Älkää nyt vielä heittäkö lasta pesuveden mukana. Jos sarjassa pitää vaikeita jaksoja olla, niin parempi se on ne käydä läpi syksyllä kuin keväällä. Tämä kausi voi Kärpillä mennä tulevaisuuden rakentamiseen. Joskus sekin on tehtävä kuitenkin.

    • HHFHFF

      SAATANAN RYSSÄ ULOS

    • Bullshark

      No ei se nyt Suikkasesta kiinni ole. Kärpillä on sama ongelma kuin IFK:lla että hirveä määrä ykköskorin äijiä telakalla - näkyy väistämättä kentällä. Ja erittäin harvoin valmentajan vaihtaminen kesken kautta auttaa mitään. Usein siinä tulee vain "kuherruskuukausi" eli peli hetkeksi piristyy mutta vajoaa sitten entiselle tasolleen.

      • MenestysTuleeJaMenee

        Se nyt vaan on niin että menestys on aaltoliikettä. Hetki huipulla sitten alakaa pudotus. Niin on käynyt Kärppiä menetyneemmillekin joukkueille kuten Tps ja Jokerit. Sm-liigan menestynein seura Tps oli huipulla vuosikausia mutta viimeiset vuodet olleet rämpimistä. Tänä vuonna jo selkeästi parempaa näkyvissä. Jokerit myös huipulla vuosia. Nyt vaan Kärppien aika kerätä vauhtia. Toivottavasti ei enää divariin asti vajoa kuten kävi 80-luvulla mestaruuden jälkeen. Loukkaantumisten taakse on turha piiloutua. Niitä on joka joukkueella.
        Missä muuten ovat Etä-kärppä ja Tosi-kärppäfani? Kovimpia huutelijoita täällä aina kun Kärpät menestyy. Muulloin loistavat poissaolollaan. Gloryhuntereita mitä suuremmissa määrin.


      • ei.yllätä-harmita.liikaa

        Löytyyhän noita muutamia uskollisia omienpuukottelijoitakin lisäksi; eivät kaikki mölyturvat ole kärppäwagonista kaikonneet?

        Tsemppiä vaan niille fiksummille faneille, jotka osaavat muutakin kuin perseillä sekä voittojen että vastoinkäymisten hetkillä...


      • Bullshark
        MenestysTuleeJaMenee kirjoitti:

        Se nyt vaan on niin että menestys on aaltoliikettä. Hetki huipulla sitten alakaa pudotus. Niin on käynyt Kärppiä menetyneemmillekin joukkueille kuten Tps ja Jokerit. Sm-liigan menestynein seura Tps oli huipulla vuosikausia mutta viimeiset vuodet olleet rämpimistä. Tänä vuonna jo selkeästi parempaa näkyvissä. Jokerit myös huipulla vuosia. Nyt vaan Kärppien aika kerätä vauhtia. Toivottavasti ei enää divariin asti vajoa kuten kävi 80-luvulla mestaruuden jälkeen. Loukkaantumisten taakse on turha piiloutua. Niitä on joka joukkueella.
        Missä muuten ovat Etä-kärppä ja Tosi-kärppäfani? Kovimpia huutelijoita täällä aina kun Kärpät menestyy. Muulloin loistavat poissaolollaan. Gloryhuntereita mitä suuremmissa määrin.

        No näin. Olihan tuo vaihtuvuuskin melkoinen. Uskon että menestykseen tarvitaan "franchise"-pelaajia, jotka vaikuttavat seurassa kaudesta toiseen. Kärpillä niitä on nyt vain kaksi - Pyörälä ja Kukkonen. Mutta onhan tässä vielä kautta jäljellä, ja uudet kundit varmaan nostavat tasoaan.

        Olen IFK:n miehiä, mutta toivon Kärpille parempaa kautta. Pelaavat kuitenkin jääkiekkoa, eikä sellaista kendo- ja pystypainikiekkoa kuten eräät muut liigajoukkueet.


    • SuikkanenTheÄijä

      Kaitsu on maalta ja sillä on vittu muna. Että älkää kitiskö täällä huorat.

    • joukkuex

      Ehkä ei pelkästään Suikkasenkaan vika. Luin Kärppien pelaajaluetteloa ja huomasin, että sieltä puuttuvat 25-30-vuotiaat pelaajat lähes tyystin. On muutama konkari ja sitten näitä parikymppisiä, joiden taso ei vain ole riittävä.
      Hankittujen vahvistusten myötä uskoisin sarjataulukkotilanteen paranevan, mutta kymmenen parhaan joukkoon voi olla vaikea päästä.

    • Ponneton

      Ketäpä huvittaisi pelata täysillä, kun osa laiskottelee ja nauraa partaansa.
      Ensi kaudeksi nuori suomalainen joukkue. Pelit ei voi tätä syksyä huonommin mennä.

    • Nacce1001001

      Nokka pystyyn Kärppäset! Suikkanen tekee paluun vielä. Yksi aamu hän palaa hallille irokeesi korvastakorvaan päässään. Pelaajien kunnioitus palaa ja alkaa flowkiekon kulta-aika. Tsemppiä! Suikkanen huutaa ja vittuilee joukkueen vielä voittavaksi.

    • GloryhunteritPiilossa

      Missä ovat nyt kaikki Suoli24:n Kärppä-palstalla suutaan aukoneet gloryhunterit kuten Tosi Kärppäfani, Etä-Kärppä ja muut? Kun kupla on puhjennut on aika hiljaista näköjään. Suurella budjetilla ja kovalla rosterilla ollaan sarjan hännillä ja koska kautta vuosien sarjan ensimmäisen kolmanneksen jälkeinen sarjataulukko on näyttänyt myös sen miltä sarjataulukko näyttää pleijarien alkaessa niin hiljaista näyttäisi Kärppien taaperrus olevan myös keväällä. Nyt vähän ääntä taas gloryhunterien suunnalta. Ryömikää esiin koloistanne ja kertokaa miltä miltä tuntuu?

    • TamiTakas

      Nyt suikkis se poikittainen irokeesi päähän ja hallille duuniin! Tää leikkiminen sais jo loppua. Pelakkaa prkele kiakkoa eikä tollasta sekosekaskeidaa!

    • kenkä56

      Siis halkoo...kuuluuko suikkanen suomenia parhaisiin valmentaminen.no ei kuulu.miksi piti valita amatööri valmentajaksi. No tuloksesta näkee valmentajan osaamisen. Apina pääsisi samaan. On se kumma kun ei saa kenkää.

      • saapas65

        Mikset tarjoa omia taitojasi Kärppien valmennukseen jos valmennus on niin helppoa että apinakin sen osaa? Saisit varmasti parempaa palkkaa kuin nykyisessä duunissasi.


    • ilveskin.nussiimmeidät

      Milloin junno ravistaa tuon apinan selästään. Kamoon juha ja heitä tuo apinavalmentaja vittuun!

      • jhiyfthr

        Suikkanen oli juuri Junnon valinta. Junnon ego ei kestä myöntää virhettään.


    • tsöör

      no jengi muuttunut ja rakenne kaipaa hiomista. pelaa pudotuspeleissä. ei valmentajassa mitään vikaa ole.

    • faniii

      Valmentaja veks! Heti!

    • sarana55

      Paraneiskohan pelit jos muutamaan peliin ei tulisi yhtään katsojaa/ kannattajaa?

    • Aslakkijouni

      Fiksuilla pelaajilla varmasti vaikeuksia pelata älyttömän, jumalattoman tyhmän valmentajan alaisuudessa! Onko Junnokin älyttömän tyhmä?

    • ParkaNosta

      Kolme voittoa viikon aikana. Suikkasesta huolimatta. Kaitsulle kaikki on älytöntä haastatteluissa. Niin on mies itsekin. Parkanosta kun on...

    • SuiKaikkanen

      Kaleva 15.2.2017
      Älyttömän tärkeät pisteet meille...

    • kakkonen.on.ykkönen

      Mikä teitä Oululaisia vaivoo? Suikkanen aloitti päävalmentajana vetämällä sellaista pystysuunnan sekamelskaa ja takkiin tuli. Sitten kakkos- ja kolmoskoutsi laitettiin vastuuseen ja suikkis vaan huusi siellä peleissä sitä vittua ja saatanaa. Nyt kun tiputtiin sääleissä niin Mr Junno ilmoittaa että ei ole tarpeen vaihtaa valmentajia?? Siis mitä vihtua, aloitetaan seuraava kausi siten että Manner on käytännössä ykkösvalkku ja Sihvonen kakkonen ja Suikkis on sitten se 'vittu pura...'-miäs aitiossa. Luuleeko se Junno että tolla systeemillä tulis mitään valamista aikaan? Junno ossaa talouspuolen, nero! Jääkiekkotietämys on lähellä nollaa!! Onneks häipyy typerine kravatteineen takavasemmalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4462
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2393
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      171
      1580
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1476
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      122
      1346
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      115
      1247
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1179
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1156
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      66
      1105
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      956
    Aihe