Optimaalisen GT päästöt?

OptimaGT

Ulkomaisella sitella kerrottiin tuon oleva 199 g/km. Miten tuollainen lukema on mahdollinen kun vielä kertotaan, että moottori olisi ihan uutta suunnittelua? Toivottavasti tuo tieto ei pidä paikkaansa muuten voi olla vaikea saada näitä kaupaksi Suomessa. Hintakin nousee korkeiden verojen kautta pilviin.. no kohta tuo tieto pitäisi olla saatavilla.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 24234

      Tämähän riippu täysin siitä onko päästöt oikean kulutuksen mukaan vai EU-mallin mukaan. Jos päästöt on laskettu jenkkimallin kulutuksen mukaan ne on aikas paljon lähempänä totuutta.
      Laskeppa paljonko bemarin luvattu kulutus jenkeissä verrattuna eurooppaan.

    • jkhilom

      Niin, ja sitten maksetaan helvetisti enemmän veroa ostaessa....siinä se pieni ero. Ei ole tuollainen yksysiysi enää nykypäivää....

    • 234234

      Tuossa on 245hp turbo bensakone ja perässä perinteinen 6v automaatti.
      Vaan eipä ole DSGn viiveitä ja sekoiluja riesana.

      Muutaman vuoden päästä kun EUssa mennään todellisen kulutuksen mukaisiin päästöarvoihin voipi suhteet muuttua autojen kesken.

    • k1k2

      Suomi esitteessä 191g/km, kulutukset 11,8/6,1/8,2 ja tehot 245hv/353Nm.

    • OptimaGT

      Vrt. esim BMW 330iA 2.0 252hv 129 g/km (...136 g/km riippuen rengastuksesta). Täysin samalla 8-v automaattilaatikolla!

      Vanhempi, v. 2012 tullut, 328 iA 2.0 245hv 147 g/km. Täysin samalla 8-v automaatilla.

      Molempien muuten aika oleellisesti nopeampia kuin tämä Optima GT. Ehkä Optima raskaampi,en tarkistanut. Bemarit menee alle 6 s 0-100.

      • OptimaGT

        Sorry sekoilin... Optimassa onkin 6-v automaatti. Se selittää hieman isompaa kulutusta/päästöjä vs esim. Bemari. Mutta ei minusta kyllä kokonaan (tai sitten on laitettu joku tosi vanhan tekniikan loota).

        Sekoitin uuteen Alfa Giuliaan jossa tosiaan aivan sama 8-v loota kuin Bemarissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8137
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      141
      3612
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1991
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe