Leffoja netistä

Mistä netistä voi ladata leffoja? Onks se laillista? Tarviiko siihen jonkun ohjelman? Onko ne leffat ku ladataan ni jotenki "puutteellisia" tai erilaisia kuin oikee alkuperäinen? Olisin todella kiitollinen, jos joku vaivautuisi vastaamaan... =) Voiks niit polttaa DVDlle?
91346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

teen sinusta ilmoituksen ylläpidolle. Leffojen imurointi on laitonta. Suomi.24 saa sinut toivottavasti kiinni yrityksestäsi!

Äänestä
  • Kysyjä vaan kysyi KYSYI! se ei ole rikos senkin tyhmä

    Äänestä

  • Lataaminen ei ole laitonta, jakaminen on, mikäli et omista teoksen tekijänoikeuksia.

    Äänestä

  • isay kirjoitti:

    Lataaminen ei ole laitonta, jakaminen on, mikäli et omista teoksen tekijänoikeuksia.

    ai ettei ole lataaminen netistä laitonta. haista kuule perse. on kuule aivan varmasti laitonta ladata netistä leffoja. filmiyhtiötkö ne sinne nettiin laittaa ilmaiseksi kaikkien saataville ilman korvauksia. kyllä kuule työni puolesta tiedän mikä on tekijänoikeusjutuissa laillista ja laitonta.

    Äänestä

  • viisaampi kirjoitti:

    ai ettei ole lataaminen netistä laitonta. haista kuule perse. on kuule aivan varmasti laitonta ladata netistä leffoja. filmiyhtiötkö ne sinne nettiin laittaa ilmaiseksi kaikkien saataville ilman korvauksia. kyllä kuule työni puolesta tiedän mikä on tekijänoikeusjutuissa laillista ja laitonta.

    Samoin työni puolesta tunnen tekijänoikeuslain erittäin hyvin. Lataaminen ei ole laissa kielletty, sillä lain kirjoittamisen aikaan ei moinen ole ollut mahdollista. Lakia ei ole vielä uusittu.

    Äänestä

  • googleen dc

    Äänestä

  • Latasin ton ohjelman, mut mitä mun sit pitää tehä???

    Äänestä

  • sandra.o kirjoitti:

    Latasin ton ohjelman, mut mitä mun sit pitää tehä???

    HUOMIOI ETTÄ TEKIJÄNOIKEUDELLA SUOJATTUA MATSKUU ON LAITONTA JAKAA!!

    (ja ota myös huomioon, että ku imutat jotain tiedostoa torrent sivujen kautta, tulee sinustakin jakaja)

    eli kun olet ladannut sen ohjelman, sun pitää käynnistää se. sitte mene vaikka www.piratebay.org/ sivuille. sivuille ei tarvitse rekisteröityä, joten voit aloittaa suoraan imuttamisen. sivut on ruotsinkieliset, mutta pienellä etsinnällä pitäis löytää semmonen "Sök efter torrents" (löytyy etusivulta). siihen vaan pistät vaik jonku leffan nimen ja luonnollisesti painat "search". ota huomioon että jos haluat ladata ainoastaan niitä leffoja jotka aiot polttaa DVD-R levylle, pitää sun valita siitä viereisestä valikosta (missä lukee "alla typer") "Film - DVD-R". sitte ku oot löytäny haluamasi leffan paina sitä kerran. senjälkeen aukeaa uusi linkki, jossa näet leffan tiedot, jotka kannattaa lukea tarkkaan koska joissain DVD-R leffoissa ei välttämättä ole suomenkielisiä tekstejä, tai alkuvalikkoja ollenkaan. scrollaamalla sivua, löydät vielä uuden painettavan linkin, joka on nimeltään esim. Resident.Evil.DVD-R.torrent. paina sitä ja senjälkeen mene siihen ohjelmaan minkä latasit(ellei ohjelma ponnahtanut ruutuun automaattisesti). sitten vaan tallenna se leffa minne ikinä haluat, ja lataaminen on aloitettu. DVD-R laatuiset leffat vie 4-4,7 gigaa, joten lataaminen saattaa kestää yhdestä päivästä viikkoihin, riippuen tietenkin kuinka moni jakaa juuri sillä hetkellä lataamaasi leffaa. leffojen purkaminen on sitte eri asia, enkä jaksa selittää sitä nyt. jatkakoon ja täydentäköön joku muu jos jaksaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sandra.o kirjoitti:

Mistä netistä voi ladata leffoja? Onks se laillista? Tarviiko siihen jonkun ohjelman? Onko ne leffat ku ladataan ni jotenki "puutteellisia" tai erilaisia kuin oikee alkuperäinen? Olisin todella kiitollinen, jos joku vaivautuisi vastaamaan... =) Voiks niit polttaa DVDlle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu